MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Полицька виправна колонія (№76)»

15.07.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
Житлові приміщення, в яких утримуються переведені з небезпечних районів особи, перебувають у занедбаному стані. Евакуйовані засуджені повністю ізольовані від інших і фактично не виходять за межі відділення. Вони скаржаться на погані побутові умови, а також на те, що не мають можливості зателефонувати своїм рідним.

4 липня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснили візит до державної установи «Полицька виправна колонія (№76)».

Основними завданнями моніторингового візиту були аналіз роботи установи під час війни та з'ясування гуманітарних потреб установи.

Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув'язненими на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її й отримувати відповідні матеріали з дозволу засуджених, у тому числі особисті справи, медичні картки засуджених.

Керівник закладу – виконуючий обов'язки начальника колонії підполковник внутрішньої служби Богдашенко Руслан Миколайович.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Полицька виправна колонія №76 є закладом системи виконання покарань середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, які раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі. На одного представника персоналу припадає приблизно 3,22 засуджених. Вартість утримання одного засудженого на добу складає 59,1 гривень.
У 2022 році до установи прибули 420 осіб; 106 осіб працевлаштовані. За даними адміністрації середньомісячний заробіток засуджених у поточному році складає 4733 гривні.
В ДІЗО перебувало 4 особи, в ПКТ – 1; в медичному закладі ЦОЗ ДКВ (на території установи) перебувало 4 особи. На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 20 засуджених; до самогубства схильні 8 осіб. У 2021 році відбулося 1 самогубство, в 2022 – жодного подібного випадку. 2 особи схильні до членоушкоджень; до втечі схильні 9 засуджених. 18 осіб стоять на обліку як злісні порушники режиму утримання. За останні два роки жоден засуджений не був звільнений за станом здоров'я. Не зафіксовано жодної скарги за 2021 і 2022 роки щодо неналежних умов утримання або неналежного надання медичної допомоги. 4 особи мають інвалідність другої групи, 16 засуджених є особами з інвалідністю третьої групи.

За 2021 рік було звільнено 82 особи. По УДО (ст. 81 ККУ) – 52, переведено на більш м’які умови (ст. 82 ККУ) – 19 осіб. У 2022 році загальна кількість звільнених – 85. По УДО – 60 осіб, переведені на більш м’які умови – 11.

За період 2021 і 2022 роки швидка допомога не викликалася жодного разу. В 2021 році було зафіксовано 3 випадки тілесних ушкоджень: одне – під час прибуття, інші – під час перебування в установі. В 2022 році – 4 випадки, всі під час перебування в установі. В поточному році жодного разу не зафіксовано застосування спецзасобів до засуджених.

Для дистанційного навчання доступом до мережі інтернет облаштовано 4 робочих місця. Вартість інтернету становить 6 гривень на годину. Також у 2022 році надано 68 побачень з використанням відео зв’язку. В 2021 році відбулися 17 тривалих та 305 короткострокових побачень. В 2022 році надано 5 тривалих та 55 короткострокових побачень. Норма житлової площі на 1 засудженого складає 4 квадратні метри.

В поточному році на SARS-CoV 2 (lgG, lgM) протестовано 207 засуджених. 11 засуджених перехворіли на SARS-CoV 2 (lgG, lgM), вакциновано 96 засуджених.

За даними адміністрації, 19 осіб звернулися з клопотаннями про звільнення для служби в ЗСУ, всі клопотання були підтримані керівництвом установи, з них 4 особи було звільнено для служби в ЗСУ.

Всі засуджені одягнені в одяг загального зразка, за порушення цієї вимоги засуджених карають в дисциплінарному порядку. В установі сувора дисципліна.

ГУМАНІТАРНІ ПОТРЕБИ

Установа потребує гуманітарної допомоги у вигляді будівельних матеріалів для ремонту гуртожитків для засуджених. Є потреба у взутті та зимовому одязі для засуджених.

ПЕРЕСЕЛЕНЦІ

Житлові приміщення, в яких утримуються особи, яких було переведено з небезпечних районів, знаходяться у занедбаному стані. У п’яте (житлове) відділення всі особи переведені з Вільнянської виправної колонії №20. Вони повністю ізольовані від загальної маси і фактично не виходять за межі відділення, навіть їжу зы столової їм приносять. Побутові умови в поганому стані.

Засуджений З. скаржився на те, що коли їх вивозили з Вільнянської колонії, була передана гуманітарна допомога, яка до них не потрапила. Приїхали в Полицьку колонію №76, у відділення, яке було законсервоване і не використовувалося. В приміщенні було 4 градуси тепла. Така ситуація тривала близько двох тижнів. Погано годували, побутові умови погані, туалет жахливий, душової у відділенні немає, баня один раз на тиждень. Також засуджені скаржаться на те, що не мають можливості зателефонувати своїм рідним.

У відділенні перебуває 80 осіб, які скаржаться на те, що з квітня не можуть дзвонити своїм рідним. За цей час тільки 4 засуджених мали змогу зробити телефонний дзвінок.

Засуджені зазначили, що після спілкування з моніторами у них можуть виникнути проблеми з боку адміністрації у вигляді дисциплінарних переслідувань. Засуджені навели приклади: коли засуджений Б. скаржився до прокуратури, після цього почалися переслідування. Засуджений Ш. скаржився на моральний тиск з боку адміністрації: через те, що він російськомовний, його називають «сепаратистом». Засуджений Б. скаржився на те, що не має можливості зателефонувати своїм рідним. З його слів, коли були в дільниці карантину, то адміністрація дозволяла телефонувати, але це було в квітні, і з того часу такої можливості немає.

Засуджений О. звернувся зі скаргою щодо ненадання медичної допомоги.

Засуджені п'ятого відділення скаржилися на те, що ставлення з боку адміністрації негативне, речі забирали, деякі речи пропали. Перевірки приїжджали, про речі, що зникли, їм повідомляли, але нічого не змінюється.

Засуджені з 2 березня не можуть зв’язатися зі своїми рідними. Також, багато засуджених з Маріуполя теж не можуть знайти своїх рідних.

Представники адміністрації з цього приводу зазначили, що в установі є спеціальне місце, де відбуваються телефонні дзвінки, у кожного засудженого є своя сім-картка, переговори відбуваються щоденно. Засуджені саме п’ятого відділення не хочуть одягати форму, не хочуть дзвонити, і взагалі мають негативну спрямованість.

Засуджені скаржаться на те, що не мають можливості працювати. Дехто з засуджених має планшети, але фактично користуватися не можуть через відсутність інтернету. Представники адміністрації наголошують на тому, що інтернет є, але з обмеженням для певних сайтів, що заборонені Міністерством юстиції.

Туалет на вулиці в жахливому стані.

Представники адміністрації повідомили, що такої кількості переселенців не очікували і були не готові, що через евакуацію кількість засуджених майже подвоїться.

ДІЗО/ПКТ/ДПК

Засуджений Л. утримується в дільниці посиленого контролю (ДПК).

Підставою його утримання є те, що він відмовляється вдягати одяг загального зразку. Засуджений свою відмову пояснює тим, що хворіє на псоріаз. В медичній карті засудженого його хвороба підтверджується.

Засуджені в ДПК скаржаться на те, що просять представників адміністрації принести для них дозволені речі, зокрема мультиварки, але їхні прохання ігноруються.

Всі засуджені, що перебували в дисциплінарних приміщеннях, погодилися на конфіденційне спілкування. Для цього персоналом закладу була виділена окрема кімната.

Засуджений П. утримувався в ПКТ за відмову прибирати. Зі слів засудженого, він прибирає в приміщенні в якому перебуває, але не погоджується робити це публічно під наглядом адміністрації колонії, вважає це приниженням його честі і гідності.

Засуджений С. вважається злісним порушником режиму утримання, утримується в ДІЗО, ПКТ на постійній основі. Засуджений стверджує, що не згодний з якістю харчування, примушенням до носіння форми загального зразка, примушенням публічного прибирання тощо. За це його неодноразово карають у дисциплінарному порядку, поміщенням у ДІЗО, ПКТ. Оскаржувати дисциплінарні стягнення засуджений не намагався.

Засуджений М. відбував дисциплінарне покарання у вигляді 14 діб ДІЗО. З його слів, він нечемно поводив себе з представниками адміністрації, зі стягненням погоджується. 14 липня закінчується термін відбування основного покарання. Засуджений потребує гуманітарної допомоги: планує їхати після звільнення у Запоріжжя, але як їхати та за які кошти, не знає.

ДІЛЬНИЦЯ СЛІДЧОГО ІЗОЛЯТОРА

В дільниці СІЗО утримувався засуджений Е. В 2018 році Мукачівським міськрайонним судом відносно нього ухвалено рішення у вигляді 15 років позбавлення волі. Але, з його слів, вирок вже вісім разів скасовувався Верховним судом. Наразі справа спрямована в апеляційну інстанцію. Засуджений стверджує, що злочин не скоював, а матеріали справи сфабриковано. В засудженого є алібі, яке суд не бере до уваги. П'ять років засуджений виборює справедливість в судах.

МЕДИЧНА ЧАСТИНА

Завідувач медичної частини №76 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Волинській та Рівненській областях (далі – медична частина) – Віктор Каліш.

На день візиту укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар-терапевт – 0,5 ставки; лікар-стоматолог – 0,5 ставки; лікар-рентгенолог – 0,25 ставки; фельдшер – 4,5 ставки; рентгенолаборант – 0,5 ставки; фармацевт – 1 ставка; лаборант – 0,5 ставки; молодша медична сестра – 0,5 ставки.

Вакантною, згідно зі штатним розкладом, залишається посада лікаря-психіатра – 0,25 ставки.

Відсутність лікаря-психіатра загалом свідчить про неповноту проведення повного профілактичного огляду, адже, відповідно до Порядку, при проведенні профілактичних оглядів, огляд лікарем-психіатром є обов’язковим.

У медичній частині розташовані: кабінет лікарського прийому; маніпуляційний кабінет, стоматологічний кабінет, рентген-кабінет, лабораторія.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, вивчила медичну документацію.

На день візиту в стаціонарі медичної частини на лікуванні перебувало 4 особи.

На всіх хворих заведені картки стаціонарного хворого (Форма 003/о).

Обстежено на наявність ВІЛ-інфекції швидкими тестами з початку року 80 осіб, виявлено 1 інфіковану особу. На обліку перебуває 20 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ – 20).

За поточний рік проведено 20 імунологічних обстежень (CD-4) та жодного вірусологічного (вірусне навантаження). Таким чином, можна стверджувати, що не в повному обсязі здійснюється моніторинг лікування антиретровірусною терапією, яка має включати в себе контроль ефективності лікування, несприятливих реакцій та дотримання лікування відповідно до нового клінічного протоколу із застосування антиретровірусних препаратів для лікування та профілактики ВІЛ-інфекції, який затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України №1292 05.06.2019.

У поточному році профілактичний медичний огляд пройшли 420 осіб.

З початку року швидкими тестами на SARS-CoV-2 протестовано 207 осіб.
Кількість осіб з числа засуджених, що перехворіли на SARS-CoV-2 – 11 осіб.
Кількість осіб, які отримали дві дози вакцинації – 96.

Скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, в тому числі катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання з боку засуджених осіб не надходили.

Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, у поточному році зафіксовано 4 подібні випадки, всі – під час перебування в установі. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1 глави II спільного Наказу Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».

Наркозалежним особам НЕ забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо. Також відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).

У медичній частині відсутній налоксон, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у випадках передозувань опіатами.

Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема, відсутні пандуси, поручні та інше подібне обладнання.

В загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених. Душові кабіни не обладнані занавісками, що не дає можливості засудженим скористатися правом на приватність під час проведення гігієнічних процедур.

ДОВІЧНО ЗАСУДЖЕНІ

В установі відокремлена дільниця максимального рівня безпеки для утримання засуджених довічно.

Камери за розміром великі, умови утримання засуджених довічно, в порівнянні з камерами в Вінницькій ДУ №1, а також Житомирської ДУ №8, значно більші за габаритами.

На момент візиту в дільниці перебувало 14 засуджених довічно. Всі засуджені утримуються в двох багатомісних камерах.

Засуджений Б. скаржився, що його було переведено до цієї установи незаконно. З його слів, є рішення адміністративного суду, яке зобов’язало міжрегіональне управління повернути засудженого до Городищенської виправної колонії №96 Рівненської області.

Двоє засуджених скаржаться на те, що планшети, які їм передали рідні, були пошкоджені адміністрацією. Засуджені не мають користуватися відеозйомкою і робити фото, тому ці функції в планшеті мають бути заблоковані. Але, зі слів засуджених, під час такого блокування адміністрацією, два планшета були заражені системним вірусом. Засуджені стверджують, що таким чином ці планшети були знищені.

ТЕПЛИЦЯ

В установі вирощують власні сільськогосподарські продукти.

БУДИНОК МОЛИТВИ

На території установи функціонує будинок молитви.

ЗВЕРНЕННЯ ЗАСУДЖЕНИХ

Звернувся засуджений, який чекає на екстрадицію в Молдову, документи оформлюються, чекає на швидку процедуру.

Ряд засуджених звернулися та просили сприяти їх звільненню для служби в ЗСУ. Це засуджені, що мають бойовий досвід, а також які не мають бойового досвіду, але мають величезне бажання бути корисними для країни під час війни.

КУХНЯ, ЇДАЛЬНЯ

На кухні прибрано, котли і шафи вичищені.

Зал для прийому їжі в охайному стані.

ВИРОБНИЦТВО

Виробництво значно зменшилось під час війни. Все обладнання застаріле, але придатне для використання.

Виробляють переносні печі «буржуйки», які можуть використовуватися в польових умовах, тротуарну плитку, вироби з деревини, ремонтують автомобілі.

Також для військових зробили близько 400 «розвантажок», мішків.

 Поділитися