Дві з половиною тисячі кілометрів пішки проти війни – дайджест російських протестів
Пішки проти війни та репресій
19 липня телеграм-канал «7х7 – Горизонтальна Росія» опублікував матеріал про дівчину на ім'я Нонако з Пермського краю. У статті йдеться: «Вона планує пройти 2500 км, щоб дорогою говорити з росіянами та білорусами про військову спецоперацію в Україні та збирати гроші на допомогу політв'язням у Росії та Білорусі». Дівчина вважає себе більше ЛГБТ-активісткою, ніж політичною, але, як каже вона сама, «зараз такий час, що всі активісти – політичні». Нонако вже виступала з антивоєнними акціями у своєму рідному селищі та в одному з великих міст Пермського краю. А зараз «вирішила йти в антивоєнний піший похід». Фінальною точкою походу Нонако обрала Мінськ, тому що захоплюється білорусами і співчуває їхньому опору авторитарній владі у країні. Фінальна мета її походу, як каже сама дівчина: «Це фотографія із плакатом “Здорово, мир” у центрі Білорусі. Це було б здорово».
Антивоєнні акції у різних містах Росії
Майже жодна антивоєнна акція в Росії зараз не обходиться без переслідування з боку правоохоронних органів.
Затримання на пікетах проти війни в Україні та/або за звільнення політв'язнів відбулися в Іванові, Омську, Москві, Ростові-на-Дону, Уфі, Краснодарі, Санкт-Петербурзі, Красноярську. На затриманих склали адміністративні протоколи за порушення ковідних обмежень, дискредитацію армії, порушення правил проведення акцій або відпустили без протоколу.
*
Штрафи за «дискредитацію армії» призначені у Волгограді, Кисловодську, Залізноводську, Сочі, Воронежі, Новосибірську, Воронежі, Москві, Білгороді, Пскові, Петрозаводську, Магасі, Таштаголі, Георгіївську. Розміри штрафів – від 15 до 50 тисяч рублів. Приводом стали пікети, публічні висловлювання чи пости в соцмережах.
*
У Єкатеринбурзі поліцейські затримали активістку Надію Сайфутдінову, яка вигукнула «Ні війні!» на мітингу партії «Єдина Росія». Активістка розповіла, що не планувала акції. Жінка проходила повз та «емоційно відреагувала» на тему мітингу.
*
17 липня рух «Весна» розпочав акцію «Мирне небо» – за імпічмент Путіна та проти війни з Україною. Активісти запускали з вікон літачки з написами «Імпічмент», «Путіна у відставку» та «Ні війні».
*
Пенсіонерці з Петрозаводська та ветерану МВС Тетяні Савінкіній за два дні призначили три штрафи через «дискредитацію військових». 14 липня Тетяну Савінкіну оштрафували на 15 тисяч рублів за доносом дев'ятикласниці через те, що вона написала на автобусній зупинці слова проти війни в Україні. Такий самий штраф суд призначив пенсіонерці 15 липня через те, що вона розмістила на дошці оголошень у своєму під'їзді листівки із «образами на адресу президента». За словами Савінкіної, за ці листівки («Путін, пішов геть з України») її вже оштрафували у травні, повторно вона їх не розміщувала. Цього ж дня Тетяну Савінкіну оштрафували ще на тисячу рублів «за псування майна» через те, що вона приклеїла листівки на контейнер для сміття.
Тетяна Савінкіна – ветеран МВС, вона прослужила у системі 34 роки. Вона працювала у відділі політичної реабілітації та підготувала реабілітацію сотень жертв сталінських репресій. Активісти Карелії збирають гроші на сплату штрафу пенсіонерці.
*
У Москві через антивоєнні написи на вулиці порушили кримінальну справу за статтею про вандалізм (ч. 1 ст. 214 КК). В якості підозрюваного силовики допитали місцевого жителя Микиту Каменського. Також на чоловіка склали адміністративні протоколи за статтями про дискредитацію армії Росії (ч.1 ст. 20.3.3 КпАП) та дрібне хуліганство (ч. 1 ст. 20.1 КпАП). Каменського затримали 8 липня. Наступного дня його відпустили, а 12 липня його помешкання обшукали. За версією силовиків, Каменський залишав антивоєнні написи фломастером у районі станції метро «Тимірязєвська».
*
13 липня москвич Владислав вийшов на Пушкінську площу в центрі міста з плакатом «Нi війні». 19 липня канал ОВД-інфо Live повідомив, що Тверський районний суд визнав Владислава винним за статтею про дискредитацію російської армії (ч. 1 ст. 20.3.3 КоАП) та оштрафував його на 50 тисяч рублів.
*
16 липня У Петербурзі силовики затримали пікетувальника Данила Кокоріна, який стояв із плакатом «НІ ВІЙНІ» на Гостинному дворі. Про це ОВД-Інфо розповів його друг.
*
18 липня у Москві на Манежній площі затримали і вже відпустили активіста Михайла Кудряшова. Молодий чоловік вийшов у пікет із написом «Мир» і був доставлений співробітниками поліції до відділення району «Китай-місто». На нього склали протокол за статтею про дискредитацію російської армії (ст. 20.3.3. КпАП).
*
17 липня в Санкт-Петербурзі було затримано двох дівчат. Вони створили графіті «Мир Україні» на стіні будинку в районі станції метро «Електросила». Протокол на них склали за двома статтями: про дрібне хуліганство (ч. 1 ст. 20.1 КоАП РФ) та «дискредитацію» російської армії (20.3.3 КоАП РФ). При цьому поліція призначила лінгвістичну експертизу напису на стіні для «підшивання» до справи за статтею про «дискредитацію».
*
Москвичка Ольга Мотирьова була затримана за нанесення напису «Нi війні» рожевим маркером на дерев'яну лаву біля входу в парк «Крилатські пагорби». Про це вона сама розповіла ОВС-Інфо. Ольга була затримана біля місця скоєння «правопорушення» та доставлена до ВП «Крилатське». Звідти її відпустили за чотири години з протоколом за статтею про дискредитацію російської армії (ч. 1 ст. 20.3.3 КоАП). У активістки вилучили маркер.
*
Як повідомляє ОВС-Інфо Live, 20 липня в Москві на Червоній площі затримали антивоєнного пікетувальника Дмитра Агєєва, який стояв з плакатом «Війна – це мир, свобода – це рабство». Про це він сам розповів ОВД-Інфо. Затриманого збиралися доставити до ВП «Китай-місто».
*
20 липня також у районі Червоної площі в Москві Роман Шилов вийшов на одиночний пікет із плакатом «Вам ще потрібна ця війна?». Нагадаємо, що такий самий плакат тримав у руках Олексій Горінов на своєму суді, коли йому присудили жахливий термін 7 років позбавлення волі за статтею про так звані «Фейки» про російську армію. Романа Шилова було затримано, у відділенні поліції «Китай-міста» на нього було складено протокол про дискредитацію збройних сил РФ (ч. 1 ст. 20.3.3 КоАП).
*
22 липня Псковський міський суд визнав громадського діяча Ігоря Батова винним у «дискредитації» армії РФ. Про це повідомило видання «Псковська губернія». Причиною стала аватарка з антивоєнним написом та пост із схваленням дій військового, який відмовився служити в Україні. Ігор Батов – псковський екоактивіст, у тому числі брав участь у протестних мітингах та пікетах на підтримку політв'язнів.
*
22 липня У Москві силовики затримали Ганну Михайлову, яка вийшла на пікет із плакатом «Ні війні», а також Владислава Гур'янова, який фотографував дівчину. Про це ОВД-Інфо розповів Гур'янов.
*
Також 22 липня поліцейські затримали Сергія Зазуліна, який вийшов на антивоєнний пікет. Про це розповіла його дружина. Вона не уточнила, що саме написано на плакаті Зазуліна.
*
Олександр Курилкін з міста Ковров на своїй сторінці в мережі «ВКонтакте» публікував антивоєнні пости. Наприклад, у першому містилося фото з написом «Нi війні» і текст «Розсудливі люди РФ. Ми не розпочинали війну з Україною, але ми маємо її закінчити. Не мовчіть! Мовчання зараз коштує дорого. Ні війні!». В іншій наводилося посилання на петицію проти війни. Третій пoст полягав у зверненні до жителів Коврова зі словами «…не замовчуйте вбивство мирних жителів… Вторгнення „російських“ військ… не можна ні пробачити, ні виправдати ні чим». Через ці публікації на Олександра склали протокол за статтею про дискредитацію збройних сил РФ (ч. 1 ст. 20.3.3 КоАП) через публікації у «ВКонтакте». Про це він сам розповів ОВД-Інфо.
*
23 липня на Червоній площі в Москві затримали Ігоря Зайцева, який проводив одиночний пікет із плакатом «Вже 150 днів Миру немає. Досить!». Про це ОВД-Інфо повідомив сам затриманий. Чоловіка доставили до ВП «Китай-місто». За попередньою інформацією, на нього планують скласти протокол про дискредитацію армії (ст. 20.3.3 КоАП).
*
23 липня У Москві на Червоній площі з плакатом «Ні війні» затримали Кирила Яковлєва. Разом із ним до автозаку відвели Кирила Маркова, який фотографував пікет.
*
Комунальник у Єкатеринбурзі спробував приховати напис «Війну не зафарбуєш». І сам того, не бажаючи, створив новий арт-об'єкт у червоному кольорі.
*
23 липня новосибірські комуністи провели мітинг за мир, свободу зборів та інші права громадян. На захід активісти вийшли з плакатами «Ні політичному терору», «Судний день, кажете, а де бомбосховища?», «Геть сміттєву мафію» тощо. Комуністи повідомили, що виступають проти війни в Україні. На мітингу активістка Яна Дробнохід вимагала скасувати кримінальну статтю за фейки для російських військових.
*
Канал «Феміністичного антивоєнного спротиву» (ФАС) повідомляє про акцію однієї зі своїх активісток: кривавий фонтан біля пам’ятника Дітям-в'язням фашистських таборів. Акція присвячена 13-річному хлопчику з Харкова, який загинув 20 липня внаслідок російського обстрілу. Батько хлопчика дві години тримав убитого за руку та читав молитви, а самого батька весь цей час тримала за руку українська поліцiянтка. Несамовиті фотографії цього моменту облетіли весь світ. «Фонтани крові та криваві річки – ось що залишає після себе ця війна. Ніякий не “порятунок”, не ”визволення”. Ми дякуємо активістці за акцію і хочемо тут зізнатися, що саме таку акцію ми хотіли проводити на 9 травня в різних містах РФ, але вона здалася нам технічно складною для поширення. Ми дізнаємося докладніше технічні деталі реалізації та складемо інструкцію, щоб бажаючі могли відтворити її, пам'ятаючи при цьому про ризики такого жесту та безпеку», – пишуть активістки ФАС.
Художники проти війни
21 липня «7х7 – Горизонтальна Росія» розповіла про художників із Воронежа, які організували у своєму місті проєкт «Мир». У червні на будинках та у скверах Воронежа з'явилися керамічні таблички, схожі на радянські значки, зі словами «Мир, Peace, Paix». Вони розташовані поруч із «воєнізованими» об'єктами: пам'ятником винищувачу, Z-білбордом, штабом військової частини. Один із учасників проєкту каже: «Я не приймаю насильство будь-якої форми. Мені хочеться, щоб люди не вдавали, що нічого не відбувається, і пам'ятали, що десь гинуть мирні жителі. Проект щодо цієї теми зачіпає. "Мир" для кожного свій. Адже наша влада теж транслює “російський мир”. А я лише хотів нагадати про мир, про який говорили мої батьки, бабусі та дідусі у Радянському Союзі».
*
У Петербурзі в ніч з 20 на 21 липня на Ладозькому вокзалі затримали громадянського активіста Олександра Низамова, який приклеїв фото Путіна за ґратами з написом «Ні війні» до Спаської вежі Московського Кремля. Свою акцію він провів напередодні, після чого вирішив поїхати до Петербурга. Там на виході з поїзда його затримали, після чого активіста кілька годин допитували. В результаті його відпустили із зобов'язанням про явку в московський відділ поліції району Китай-місто. 22 липня Низамов з'явився у вказаний відділ поліції разом із адвокатом від ОВС-Інфо Тетяною Соломіною. Там на нього склали протоколи про участь у неузгодженій публічній акції та про «дискредитацію» російської армії.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо, 7х7 – Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Видимый протест, Весна, Феміністський антивоєнний спротив та інших.