MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Слова і дії – дайджест російських протестів

07.07.2022   
Наші інформ.
Маріупольські хрести посеред московських дворів, закривавлені та обпалені пакети «з кременчуцького ТЦ» в петербурзьких парках та пущені з рейок вагони на Транссибі – якими були російські протести минулого тижня.

У Єкатеринбурзі путін опинився за ґратами. Фото: Сота

Феміністський антивоєнний опір

У перші дні вторгнення Росії до України кілька відомих феміністок оголосили про створення феміністського антивоєнного опiру. Рух закликає феміністок з усього світу активно виступити проти війни, використовуючи різні методи протесту: акцію «Тихий пікет», яка полягає у розміщенні на своєму одязі української та антивоєнної символіки; художні антивоєнні акції. Учасниці малюють на одязі, плетуть фенечки, малюють стікери, залишають написи в місті тощо. 

Фото: Феміністський антивоєнний опір

*

Також ФАО регулярно робить спроби прориву інформаційної блокади. Наприклад, активістки ФАО у рамках акції «Маріуполь 5000» робили у дворах звичайних житлових будинків могили, намагаючись привернути увагу людей до вбивств у Маріуполі.

Маріупольський хрест у Москві, Фото: Феміністський антивоєнний опір

*

Ще однією яскравою акцією ФАС стали «жінки у чорному». У ряді міст Росії жінки в чорному одязі виходили на вулиці і починали голосно плакати, що викликало інтерес перехожих, які підходили дізнатися, що трапилося. У відповідь вони чули розповідь про звірства російських солдатів в Україні.

*

Ділимося з вами добіркою фотографій татуювань із символами пацифістського руху та феміністського антивоєнного опору. 

Опір дією

На перегоні Сгібєєво – Велика Омутна Транссибірської магістралі 14 вантажних вагонів зійшли з рейок. Унаслідок пошкодження сусіднього шляху та контактної мережі на ключовому транспортному маршруті Росії рух зупинено. Ініціатива «Останови вагоны» назвала це діями підпільного залізничного опору.

Як повідомляє The Insider, «До ліквідації наслідків аварії залучили 330 співробітників магістралі та безліч техніки, яка прибула зі станцій Єрофій Павлович, Сковородіно та Могоча. Через аварію постраждало місцеве та міжміське пасажирське сполучення: затримуються потяги, що прямують маршрутом Москва – Владивосток, приміський поїзд Єрофій Павлович – Сковородине скасували, а потягу, що йде у зворотному напрямку, змінили кінцеву зупинку на станцію Уруша. Пасажирів поїздів із Москви забезпечують додатковими продуктами на час ремонту.

Це вже друга подія на Транссибі за участю вантажних поїздів: 11 червня на красноярській ділянці дорогою перекинулися 24 вантажні вагони, причина події не називалася». У телеграм-каналі «Останови вагоны» зазначено:

“Ми, звісно, ​​не ідіоти, і розуміємо, що ця зупинка є тимчасовою. Але вона дуже знакова. Знакова, тому що демонструє міць залізничного опору. Нас усе більше. Тому що ми знаємо, що ми робимо. І головне – з чим боремося. 

Російському підпіллю знадобилося багато часу, щоб розгойдатися, це правда. Але ми повинні, ми просто зобов'язані зупинити війну, розв'язану путінською зграєю. Тому що слова "ми проти війни", не підкріплені діями, нічого не означають».

*

У Нижньому Новгороді невідомий спробував підпалити контрольно-пропускний пункт місцевого управління ФСБ. Все сталося вдень 30 червня. Невідомий чоловік підійшов до будівлі УФСБ, що знаходиться на Малій Покровській вулиці, і кинув у бік КПП пляшку, імовірно із запальною сумішшю. Пожежі не сталося, чоловік втік. Нападника шукають.

Переслідування громадян Росії, які виступають проти війни

Петербурзькому активісту Борису Романову, звинуваченому у «фейках» про армію, продовжили арешт у СІЗО до 5 серпня, повідомляє телеграм-канал «Свободу Саше Скочиленко», що створений як канал підтримки Петербурзької художниці Олександри Скочиленко, але розповідає про багатьох інших людей, затриманих у зв'язку з їхніми антивоєнними виступами. 

*

На засіданні суду щодо продовження запобіжного заходу Борису виступили з позитивними характеристиками Бориса його мама та друг, а також муніципальний депутат Ливарного округу Сергій Трошин. Але суддя до них не дослухалася.  

*

Однією із значних подій минулого тижня стало затримання відомого опозиційного політика, муніципального депутата Іллі Яшина. Яшин відкрито висловлюється проти війни в Україні, веде щотижневі стрими на власному YouTube каналі, що налічує 1,3 мільйона передплатників. Ілля популярний серед москвичів, за розповідями його друзів, до нього завжди підходять на вулиці, тиснуть руки, фотографуються, кажуть слова підтримки та поваги. Затримання відбулося пізно ввечері 28 червня у парку Хамовники, де Яшин гуляв із журналісткою Іриною Баблоян. Його звинуватили в непокорі поліції. Як пише сам Ілля, «Рапорт на мене склав поліцейський снайпер Олексій Митрофанкін. Стверджує, що хапав його за форму, брудно ображав і відштовхував руками. Читаю рапорт і сам дивуюся, який я виявляється відморозок. Насправді ми сиділи на лавці в парку з моєю подругою Ірою Баблоян, коли до мене підбігли троє поліцейських і мовчки відвели в машину з буквою Z на лобовому склі». Наступного дня, 29 червня, суд відправив Іллю Яшина на 15 діб під арешт. Свідчення Ірини Баблоян, яка підтвердила, що Ілля жодної непокори не чинив, вислухали, але на рішення вони не вплинули.

Яшин виступив у суді з яскравою і потужною заявою, наводимо її зі скороченнями:

«Які ж є реальні причини мого затримання? Очевидно, що політичні. Я опозиційний політик. Незалежний депутат, критик президента Путіна та противник війни з Україною. Це затримання – це спосіб чинити на мене тиск.

Ймовірно, це може бути пов'язане із муніципальними виборами, які стартували вчора у Москві. Мене намагаються ізолювати, щоб завадити організації виборчої кампанії. Останніми днями містом прокотилася ціла серія затримань незалежних мундепів. 

Припускаю, що цей мій арешт – пролог до майбутньої кримінальної справи. Також був раніше заарештований мій товариш Володимир Кара-Мурза, якого прямо зі спецприймача відправили до СІЗО у кримінальній справі за антивоєнні виступи.

Але в будь-якому разі це моє затримання – черговий натяк влади, наполегливе запрошення на еміграцію.

У зв'язку з цим хочу офіційно заявити:

1. Справа щодо мене сфабрикована, я невинний.

2. Війна з Україною має бути негайно зупинена.

3. Путін має піти.

4. Росія має бути вільною.

Честь маю, Ілля Яшин

Москва, 28.06.2022»

*

28 червня 2022 року затримано адвоката, президента Адвокатської палати Удмуртії Дмитра Талантова. Йому пред’явили звинувачення за кримінальною статтею про «фейки» про російську армію (п. «д» ч. 2 ст. 207.3 КК), йому може загрожувати від п'яти до десяти років позбавлення волі. Дмитро Талантов є адвокатом журналіста Івана Сафронова, якого звинувачують у держзраді.

Як пише ОВД-Инфо, “Підставою для кримінального переслідування став пост у фейсбуці, в якому Талантов назвав дії російської армії в Маріуполі, Ірпені та Бучі нацистськими практиками. На думку слідства, Талантов знав про популярність фейсбуку і про те, що його думка як президента Адвокатської палати Удмуртії має вагу і може вплинути на інших адвокатів і не лише.

*

У місті Ревда Свердловської області чоловіка звинуватили у дискредитації армії через антивоєнні купюри, вкладені в банкомат. Йому загрожує грошовий штраф від 30 до 50 т.р. Заяву, за якою чоловіка затримали, написав співробітник Ощадбанку, який знайшов гроші з антивоєнними написами у банкоматі. Чоловік повідомив каналу «Вечірні відомості», що поліцейські з кримінального розшуку в Ревді викликали його на допит після заяви співробітника Ощадбанку, який виявив у банкоматі купюри з антивоєнними написами. Поліцейські та співробітники банку вирахували його серед клієнтів, які користувалися банкоматом, та підозрюють у нанесенні цих написів.

*

Сашу Скочиленко, обвинувачену у поширенні фейків про Російську армію за статтею 207.3 КК РФ, суд вкотре залишив у СІЗО. У Саші значна група підтримки, за неї в тому числі поручається і виступає в суді Петербурзький депутат Борис Вишневський

*

«Нова Газета Європа» повідомляє, що журналістку RusNews Марію Пономаренко, заарештовану у справі про «фейки» про армію, перевели із СІЗО до психіатричної лікарні». Адвокат Марії Сергій Подільський розповів, що журналістку направили на стаціонарну психіатричну експертизу в Алтайській крайовій клінічній психіатричній лікарні. Вона проведе там близько місяця. Наприкінці квітня суд у Санкт-Петербурзі відправив Пономаренко до СІЗО на два місяці у справі про поширення «фейків» про дії Збройних сил РФ (ч. 2 ст. 207.3 КК). Потім запобіжний захід продовжили на 2 місяці, до 28 серпня.

Антивоєнні ініціативи студентів та школярів

Школярі прийшли на випускний із зеленою стрічкою з пацифісткими символами та у чорному одязі на знак жалоби загиблими в Україні. «Деякі люди на вулиці запитували, чому ми в чорному. Ми відповіли – жалоба» – говорили випускники.

*

Історією про свій випускний поділилася підписниця Телеграм каналу ФАС: «У нас пройшов випускний. Ми прийшли в жалобних та саморобних стрічках, на яких замість нуля був пацифік. Комусь дали просто зелені стрічки, а для своєї мами я зробила окрему “мамулі випускниці”. Деякі люди на вулиці питали, чому ми у чорному. Ми відповіли – жалоба, бо в Україні вмирають люди. Хтось дякував нам за позицію і казав, що пишається нами. Весь захід нас намагалися приховати, але ми однаково себе показували: пробивалися вперед або високо показували знак миру».

*

У Петербурзькому коледжі під час привітань із закінченням навчання випускниця підняла на сцені плакат “Ні війні”. Про наслідки її акції поки що невідомо.

*

Випускники Воронезького державного університету ім. Бурденко відмовилися купувати квадрокоптер для ДНР, незважаючи на вимогу керівництва. На помсту їм заборонили приводити батьків на випускний.
 

Мистецтво проти війни

У сквері Віктора Цоя в Петербурзі з'явилася інсталяція, присвячена антивоєнній творчості Бітлз. 

Інсталяція, присвячена антивоєнній творчості Бітлз, у Петербурзі. Фото: Феміністський антивоєнний опір

*

Музиканти губернаторського оркестру Петербурга зірвали Z-плакат над графіком роботи. Інспектор оркестру Гай Давтян висунув вимогу до музикантів звільнитися за власним бажанням.

*

Лідер гурту «ДДТ»” Юрій Шевчук дав інтерв'ю Голосу Америки, де зокрема сказав: «З нас роблять гарматне м'ясо і нелюдів, з нас вибивають душу, у нас ламають принципи, у нас ламають, як у тих таборах, дух, особистість. А це, мені здається, навіть страшніше, ніж коли кулі свистять». 

*

У центрі Єкатеринбурга портрет Путіна помістили на щиток, обнесений ґратами. Потім його обличчя зафарбували.

Муніципальні працівники зафарбували портрет російського президента за ґратами. Фото: Сота

*

Запущено бот в телеграмі @zedisdeadbot. Автори пропонують надсилати в нього фото автомобілів з Z-символікою, робот розпізнає номери, автоматично розсортує по регіонах і додасть їх в єдину базу. Що робити з цими даними, розробники не кажуть – вважають, що «історія розсудить».

Реакція на обстріл ТЦ у Кременчуці

У Москві, Петербурзі, Краснодарі та Єкатеринбурзі пройшла акція #ПоследняяПокупка. Активісти руху «Весна» розмістили у громадських місцях закривавлені та обпалені пакети з інформацією про загибель мирних людей у ТЦ у Кременчуці внаслідок обстрілу російською армією. Вони пишуть у своєму каналі: «Міноборони Росії підтвердило удар по Кременчуку. Число загиблих зросло до 18 людей, 59 мирних жителів постраждали. Ще 36 людей вважаються зниклими безвісти. Приєднуйтесь до акції! Наочна агітація – один із небагатьох доступних способів розповісти росіянам, як насправді виглядає путінська спецоперація». Нагадаємо, що деяких учасників та підписників каналів руху «Весна» вже переслідує російськи влада.

Акція #ПоследняяПокупка: активісти руху «Весна» розмістили у громадських місцях закривавлені та обпалені пакети з інформацією про загибель мирних людей у ТЦ у Кременчуці

Посилення законодавства в Росії

Влада РФ продовжує шукати шляхи поповнення армії «живою силою» без оголошення мобілізації. Раніше у травні було скасовано граничний вік прийому на контрактну службу, тепер з'явився законопроект, який дозволяє брати на контрактну службу випускників середніх шкіл. Після критики правозахисниками у ЗМІ ідеї відправляти на війну підлітків розгляд законопроекту було перенесено на невизначений термін. 


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфоХолод, телеграм-каналів Видимый протестActivatica.org та інших. Переклад українською  Лiка П. 

 Поділитися