MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

«Ой у лузі червона калина» лунала в центрі Москви – дайджест російських протестів«Наш день незалежності стане днем ​​незалежності від імперських амбіцій» – дайджест російських протестів Від репостів до палаючих військкоматів – дайджест російських протестів«Нам не відмитися від крові» – дайджест російських протестів«Воюйте з бідністю, а не з Україною!» – дайджест російських протестів «Вимкни ТБ – увімкни МОЗОК» – дайджест російських протестів«Цинк наш» – дайджест російських протестівФраза «Христос за мир» дискредитує російську армію – дайджест російських протестівВнутрішня боротьба зі «ZЛОм»: дайджест російських протестівУ рф горять військкоматиConflict Intelligence Team: до 40% російських контрактників відмовляються повертатися на поле боюКілька десятків псковських десантників відмовилися їхати в Україну12 бійців Росгвардії з краснодарського ОМОНу відмовилися їхати в УкраїнуГУМАНІТАРНИЙ МАНІФЕСТ російських правозахисниківУ Москві оштрафували активістку за плакат ‘Фашизм не пройде’, бо він ‘дискредитує російську армію’«Навіжений Путін штовхає світ до ядерної війни!»РФ: Адвокатку Марію Ейсмонт затримали за одиночний пікетРФ: Держдума ухвалила закон про ув’язнення на 15 років за правду про війну в УкраїніРФ: У багатьох містах – антивоєнні протестиРФ: Правозахисники вимагають вивозу тіл загиблих військовослужбовців з України

Хитрі партизани та рейковий опір – дайджест російських протестів

29.06.2022   
Наші інформ.
Ще в березні в Telegram з'явився анонімний канал «Останови вагоны». Автори ініціативи називають себе «рейковим опором війні» і закликають росіян саботувати залізничне сполучення на стратегічних напрямках, щоб зупинити або сповільнити транспортування військової техніки, палива та боєприпасів. Громадських протестів у Росії стає ніби менше, але насправді антивоєнні рухи перебудовуються, перегруповуються і переходять до інших форматів.

Кубань, 20 червня, фото: телеграм-канал "Останови вагоны"

Громадських протестів у Росії стає ніби менше, але насправді антивоєнні рухи перебудовуються, перегруповуються і переходять до інших форматів.

Одна з головних медіа подій у Росії минулого тижня – вихід фільму Андрія Лошака «Розрив зв'язку» про розкол поколінь та сімей у Росії та спроби висловлювати антивоєнну позицію – про те, як через війну з сімей йдуть діти, розлучаються чоловіки та дружини. Герої кажуть про вину, відповідальність та спроби подолати нерозуміння рідних, про свій активізм. З іншого боку, фільм показує силу пропаганди та людей, які вірять їй. Фільм вийшов на каналі «Настоящее время» і зібрав вже понад мільйон переглядів.

23 червня Meduza.io опублікувала великий гід з того, як взяти участь у антивоєнних проектах тим, хто живе в Росії. Сумарну кількість підписників антивоєнних телеграм-каналів видання оцінило у 250 тисяч осіб, і за їхніми даними, це число зростає. 

Короткий дайджест згаданих проектів:

Серед головних антивоєнних медіапроектів – «Медиапартизаны». Активісти проекту вигадують зручні та корисні формати матеріалів, підтримують децентралізований мирний протест, пишуть інструкції з безпеки для активістів, боти, які збирають антивоєнні графіті, плакати та листівки. Один із проектів “Медиапартизан” – телеграм-бот «Хитрые партизаны», який допомагає залишати коментарі підтримки знаменитостей, які виступили проти війни та обдзвонювати людей, які сумніваються. 

*

Рух «Весна», активісти якого вже постраждали за свою діяльність і оголошені у федеральний розшук, провели безліч акцій, запустили канал «Видимый протест», який акумулює весь антивоєнний стріт-арт Росії. По постах у каналі видно масштаб таких тихих антивоєнних виступів та його географія – фото надсилають із великих та маленьких населених пунктів по всій країні. Також рух розпочав публічні кампанії за відміну закону про «фейки» та імпічмент Путіна.

*

Також серед антивоєнних ініціатив – «Призыв к совести», в якому юрист_ки та правозахисни_ці допомагають молодим людям грамотно відмовлятися від участі у військових діях, «media resistance group», яка розсилає правові інструкції для працівни_ць бюджетної сфери та інструкції з опору, «Практики сопротивления» – підкаст про антивоєнний опір у Росії, творці якого намагаються вийти до слухачів за межами активістського інформаційного міхура, проект «Очнись», який збирає корисні статті та гайди про методи ненасильницького опору та історію активістів, щоб підтримати та надихнути антивоєнну спільноту.

Ініціатива тижня – рейковий опір 

У березні в Telegram з'явився анонімний канал «Останови вагоны». Автори ініціативи називають себе «рейковим опором війні» і закликають росіян саботувати залізничне сполучення на стратегічних напрямках, щоб зупинити або сповільнити транспортування військової техніки, палива та боєприпасів.

Приамур’я, 14 вантажних вагонів зійшло з рейок, фото: телеграм-канал "Останови вагоны"

Також було створено сайт ostanovivagony.com, де розміщено мапу з ключовими залізничними вузлами та військовими аеродромами, звідки боєприпаси вирушають до України. Спочатку автори закликали до «рейкового опору» шляхом замикання автоматики на залізничних перегонах. Але потім стали публікуватися способи радикальніших дій, від знищення релейних шаф і світлофорів до способів пустити залізничний потяг під укіс. Проте автори стверджують, що їхній опір мирний і безкровний і внаслідок дій партизанів ніхто не постраждав.

До дій учасників опору автори приписують схід вантажних потягів в Ульяновській та Смоленській областях, у Татарстані на станції Аеропорт Казанського напрямку Горьківської залізниці, Ярославлі, Альшеєвському районі Башкортостану, Рибинському та Бірилюсському районах Красноярського краю, Свердловській області під Івделем та в Кам'янську-Уральському, в Оренбурзі та в Новотроїцьку Оренбурзької області, на перегоні між Ростовською областю та Кубанню, у Пскові.

«Рейковий опір» стверджує, що організовані групи партизанів діють на 50% території Росії, хаотичний опір покриває всю територію країни.

На початку травня владі РФ вдалося заблокувати перший телеграм-канал опору з 2,5 тисяч підписників, після чого було створено новий. На даний момент аудиторія нового каналу складає понад 12 тисяч учасників. Автори припускають, що влада знову спробує заблокувати канал і готує атаку за участю ботів.

Новини та акції тижня

Одна з найпопулярніших у Росії груп останніх років – Little Big – випустила новий сингл Genration Cancelletion, з антивоєнним посилом. «Війна не закінчена. Зупиніть війну в Україні. Зупиніть війни у ​​всьому світі. Ніхто не заслуговує на війну», – заявили музиканти в описі кліпу. Одразу після публікації кліпу музиканти повідомили, що вони виїхали з Росії і зараз працюють у США.

Новосибірськ, фото: телеграм-канал "Видимый протест"

*

Популярна єкатеринбурзька кав'ярня Simple coffee опублікувала на своєму сайті антивоєнну заяву: «Ми не підтримуємо війну і хочемо нагадати, що будь-які військові дії обов'язково призводять до жертв серед звичайних людей. (...) Сьогодні ми бачимо, що сучасне та мирне життя легко може змінитися. Ми сподіваємося, що політики зможуть домовитися та припинити війну». Антивоєнна заява провисіла на сайті Simple Coffee кілька місяців. 26 червня на нього звернули увагу прихильники пропагандиста Володимира Соловйова та розпочали кампанію проти кав'ярні.

*

Ярославські активіст_ки створили «Партизан.газету» про події в Україні. У першому номері інтерв'ю з колишньою журналісткою телеканалів про пропаганду в державнi ЗМІ. Автор_ки виклали макети номера, щоб читачі змогли роздрукувати і роздати його у будь-якому місті. Газету створив тревел-блогер Олександр Потоцький.

*

Муніципальний депутат Олексій Горінов, якого звинувачують у «фейках про російську армію», провів одиночний пікет проти війни у ​​залі Тверського суду. Олексій Горінов з 27 квітня перебуває у СІЗО – на зборах депутатів він назвав святкування 9 травня недоречним через війну в Україні. Справа розглядається у закритому режимі.

*

Пермська активістка Олена Підлісних домоглася зняття Z-банера з Будинку офіцерів. Вона звернулася до інспекції з охорони об'єктів культурної спадщини краю. Відомство погодилося з активісткою, що ніхто не погодив Z-банер на історичній будівлі. Чиновники вимагали демонтувати вивіску «негайно».

*

Активіст Дмитро Черниш провів біля Казанського собору у Петербурзі антивоєнний пікет. Він висловив протест проти зображення Віктора Цоя у формі російського z-солдата (такі банери намалював художник Олексій Сергієнко). Чорних вийшов до банера з плакатом, у тексті якого нагадав, що Цой спеціально завдав собі травм, щоб не потрапити до армії.

*

У Ростові-на-Дону Сергій Самарський 21 червня вийшов на одиночний пікет із плакатом «Зупиніть “спеціальну військову операцію”» біля будівлі уряду Ростовської області. Його затримали та призначили 13 діб арешту за статтею про непокору поліції та штраф 50 тисяч рублів за статтею про дискредитацію армії.

*

Іванівський активіст їздить машиною з антивоєнною музикою. У плейлисті Дмитра Силіна пісні гурту «Ногу Свело», «Солдати групи "Центр"» Володимира Висоцького та пісня Ігоря Талькова «Я повернуся». Навесні чоловік роздав мешканцям міста понад 600 книг «1984», «Скотний двір» та «Хаджи-Мурат» про Кавказьку війну. Після цього Силін та інші активісти почали носити футболки з цитатою із «1984», за що їх викликали до поліції.

*

Жителі Чебоксару зламали Z-скульптуру – вранці 17 червня молоді люди кілька разів вдарили літеру «Z», що світилася, яку встановили на «чебоксарському Арбаті». Їхні дії потрапили на камери відеоспостереження. Мер міста Денис Спірін повідомив, що чебоксарців оштрафують та поставлять на облік. Раніше цю літеру вже штовхав інший чебоксарець, його суд оштрафував на 30 тисяч рублів.

Антивоєнні висловлювання на банкнотах, фото: телеграм-канал "Видимый протест"

Придушення протестів

Придушення антивоєнної активності триває – активістів цього тижня затримували за пости у соцмережах у березні та лютому, порушували нові кримінальні та адміністративні справи, змушували звільнятися з роботи.

Штрафи за дискредитацію армії були призначені в Чебоксарах, Килимові, Волгограді, Ростові-на-Дону, Азові, Нальчику, Владикавказі, Нижньому Новгороді, Травневому, Москві, Санкт-Петербурзі, Волзькому, Петрозаводську, Калінінграді, Іловлі, Черемухові, Новоросійську, Урюпінську, Краснодарі, Новосибірську, Архангельську, Семикаракорську, Туапсе, Білореченську, Гарячому Ключі, Пскові, Ханти-Мансійську, Новокузнецьку, Сочі, Залізноводську. Розмір штрафів – від 15 до 80 тисяч рублів. Приводом стали пости в соцмережах, розмови з колегами по роботі та випадковими співрозмовниками, розклеювання листівок, антивоєнні графіті, написи на рекламному банері на підтримку війни, поодинокі пікети, виступ адвоката на розгляді адміністративної справи, демонстрацію антивоєнного плакату під час «патріотичного».

Нові адміністративні справи про дискредитацію армії заведені у Зеленограді, Динській, Владикавказі, Челябінську, Архангельську, Тамбові, Москві, Єкатеринбурзі, Ростові-на-Дону, Пскові, Санкт-Петербурзі, Ставропольському краї.

Затримання за антивоєнні пікети пройшли у Москві, Єкатеринбурзі, Ростові-на-Дону, Архангельську, Санкт-Петербурзі.

*

Кіровський районний суд Києва оштрафував активіста Річарда Романа Кінга на 30 тисяч рублів за плакат «Ні нацизму». Активіста визнали винним за статтею про дискредитацію ЗС РФ. На суді Кінг намагався довести, що виступає проти війни у ​​принципі, без прив'язки до будь-якої країни. На це співробітник поліції, який виступав у суді, відповів, що «єдина війна в Росії зараз – це "спецоперація"».

*

Випускницю МДУ затримали на церемонії вручення дипломів – дівчина прийшла у футболці на підтримку іншого випускника вишу, Дмитра Іванова, затриманого за статтею про «фейки». Іванов вів телеграм-канал «Протестний МДУ». Через адміністративний арешт, а потім і приміщення під варту він не зміг скласти державні іспити та захистити диплом.

Переслідування ЗМІ та блокування

Роскомнагляд заблокував сайт проекту «Імпічмент 2.0», створеного рухом «Весна», на вимогу Генпрокуратури. Сайт працював як сервіс, що дає змогу направити звернення депутатам Державної думи з вимогою ініціювати відставку Володимира Путіна та припинити війну на території України. Рух «Весна» вказує, що на момент блокування через сайт направили понад 19 000 звернень.

Казань, фото: телеграм-канал activatica

*

У Петербурзі Кіровський районний суд визнав забороненими матеріали про втрати російської армії у війні з Україною, розміщені на російськомовній версії сайту французького радіо RFI та на сторінці видання «Білоруси та ринок». Раніше в Калінінградській області суд виніс таке саме рішення щодо списку загиблих в Україні російських солдатів, опублікованого псковським виданням 60.RU.

*

Медіапроект Avtozak LIVE повідомив про закриття кореспондентських пунктів на території Росії через ризики кримінального переслідування. «Ми довго відтягували цей момент, але зараз з кожним днем ​​стає тільки небезпечніше писати про війну та події навколо неї. Частина команди виїхала із країни; ті, хто залишився в Росії, на постійній основі з нами більше не співпрацюють»,   – коментує рішення автор проекту Максим Кондратьєв.

*

Роскомнагляд обмежив доступ до сайту британської газети The Daily Telegraph. До реєстру забороненої інформації потрапила лише одна стаття – в ній йшлося про те, що російська армія збирається використовувати пересувні крематорії, які можуть дозволити приховати військові втрати. Рішення про блокування було винесене ще у квітні, проте здійснили його лише 20 червня.

 Інший тиск

Стендап-комік Денис Чужий залишив Росію у зв'язку з загрозами, що надходять на його адресу. 16 червня Чужий опублікував відео на YouTube, в якому пролунав аудіозапис розмови з чоловіком, який погрожував йому «прилетіти по-руськи, на ***, гелікоптері, нашому, з повним, бл***, боєкомплектом». З початку війни в Україні 24 лютого Денис Чужий регулярно виступав із антивоєнними закликами.

*

Московський проєкт «Відкритий простір» оголосив про зупинення роботи у зв'язку із тиском силовиків. «Ми не до кінця розуміємо, що від нас хочуть і як розгортатимуться події, тому Простір у Москві на якийсь час іде у відпустку», – йдеться у телеграм-каналі проекту. 14 червня на виставку робіт політв'язнів у «Відкритому просторі» прийшли поліцейські, вони вилучили частину робіт, потім прийшли з обшуками до активісток та волонтерів проекту.

*

Московський «Главклуб» оголосив про скасування концертів Anacondaz, Маніжі та «Нещасного випадку» під тиском влади. Ці музиканти виступали проти війни в Україні. Як кажуть у «Главклубі», їм кілька тижнів дзвонили з різних інстанцій, а у п'ятницю, 24 червня, повідомили про проведення позапланових перевірок з боку Росспоживнагляду та МНС. «Вибачте, ми намагалися», – завершили звернення до слухачів у «Главклубі».

*

Краснодарського машиніста змусили звільнитися після відмови керувати потягом із літерами Z та V. Керівництво попросило Олександра Шабанова написати заяву за власним бажанням. За словами Шабанова, колеги погрожували йому «розправою», якщо він поскаржиться на керівництво поліції. Раніше суд оштрафував машиніста за дискредитацію армії через антивоєнні ролики, які той викладав на YouTube-каналі. У поліцію на нього донесли колеги.

*

Антивоєнний активіст Сергій Медведєв розповів про погрози та тиск. На дверях його помешкання у Волгограді з'явився напис «Смерть зрадникам. Zа!!! Мир». Крім того, погрози прийшли йому на пошту – автор листа представився співробітником правоохоронних органів.

*

У Криму знесуть автосервіс, в якому не стали ремонтувати військову вантажівку з літерою Z. Власник автосервісу Вілен Сейтосманов розповів у своєму відеозверненні, що вантажівку не стали ремонтувати не через літеру Z на ній, а через те, що в сервісі не було відповідного обладнання. Підприємець розповів про цькування у соцмережах через старі фотографії «ВКонтакті» з прапором України.

*

У Каргополі (Архангельська область) на колишнього депутата міської думи Радика Аднобаєва склали два протоколи після доносу місцевого жителя. Ексдепутат розмістив у ВК своє фото з пікету із плакатом «Ні війні». Донос на Аднобаєва написав місцевий житель Каргополя, з яким у ексдепутата стався конфлікт – чоловік назвав Радика «зрадником батьківщини» у соцмережах. Під час суперечки Аднобаєв написав у відповідь «Слава Україні, героям слава!».

*

Директор ПЕН-клубу Петербурга Наталія Сивохіна, фото: телеграм-канал activatica


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфоХолод, телеграм-каналів Видимый протестActivatica.org та інших. Переклад українською  Лiка П. 

 Поділитися