MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Лежав, промовляючи назви українських міст» – дайджест російських протестів

03.08.2022   
Наші інформ.
З початку березня російська поліція склали на росіян понад 3000 протоколів за статтею про дискредитацію армії – у середньому 35 протоколів кожного дня.

Фото: рух «Весна»

З початку березня поліцейські склали на росіян понад 3000 протоколів за статтею про дискредитацію армії. За підрахунками правозахисного проекту «Сетевые свободы», суди призначали штрафи у 92% випадків. Припинили лише 90 справ, а 38 протоколів суди повернули назад до МВС. У середньому поліція складає 35 протоколів за статтею про дискредитацію армії кожного дня. При цьому на початок червня суди встигли стягнути з росіян лише 27 млн. р. Трохи більше, ніж за місяць, ця сума збільшилася до 50 млн.

Регіони Росії проти війни

Чуваські партизани «закреслили» символ війни білою стрічкою з плакатом «Килӗшӳ значит МИР». Жахлива «Z» стоїть у центрі Чебоксару з моменту вторгнення російської армії в Україну. За цей час вона вже двічі зазнавала нападу – шостого квітня чебоксарець був оштрафований за удар ногою, а в середині червня на двох хлопців, які розбили фасад «скульптури», завели кримінальну справу про вандалізм.

Фото: телеграм-канал "Сердитая Чувашия"

*

Невідомий художник у Петербурзі на асфальті зробив кросворд на основі сучасного новоязу війни, а в антропологов Олександри Архіпової та Бориса Йомдіна вийшов підкаст про нього. 

Санкт-Петербург, фото: телеграм-канал "(Не) занимательная антропология"

*

Вологодський місцевий суд оштрафував жителя Івана Бєлікова на 30 тисяч рублів за статтею про дискредитацію збройних сил РФ. Згідно з протоколом, 13 березня Бєліков вийшов на вулицю в центрі міста, підняв у руках білий аркуш паперу і вигукнув «Ні війні», після чого був затриманий. Сам він у суді визнав провину, але пояснив, що не мав наміру дискредитувати російську армію, а хотів перевірити реакцію співробітників поліції. Він також уточнив, що до затримання кричав «Ми не одні», а «Ні війні» додав, коли його вели у службову машину.

*

Петербуржець Костянтин Зосін, який живе в Торонто, нещодавно повернувся до рідного міста і вирішив провести одиночний пікет біля Гостинного двору. Йому вдалося простояти з плакатом «Ні дискредитації російської армії. Ні війні» цілу годину. Як розповідає Зосін, за цей час із десяток людей подякували йому і потиснули руку, мінімум одна людина обізвала, ще одна дівчина сказала, що підтримує «спецоперацію». За годину до Зосіна таки підійшли поліцейські й затримали. При цьому, як він стверджує, не поводилися агресивно, а один нібито сказав, що не проти подібних пікетів. І все ж таки на нього склали протокол про дискредитацію російської армії і пізніше оштрафували на 30 тисяч рублів.

*

У Краснодарському краї невідомі підпалили банер на підтримку війни в Україні.

*

Силовики порушили третю кримінальну справу про «фейки» на головну редакторку «Фортанги» Ізабеллу Євлоєву. Журналістку звинувачують у публікації недостовірної інформації про дії збройних сил РФ. Цього разу справу порушили через рапорт співробітників УФСБ по Інгушетії –  силовики нібито виявили публікацію від 26 червня, яка містить «фейки» про армію РФ, у телеграм-каналі «Фортанги». Того дня там повідомлялося про втрати російської армії та вибух ТЦ у Кременчуці.

*

Пенсіонерку з Ведмежогорська Галину Исподіну оштрафували на 20 тисяч рублів за статтею про дискредитацію армії Росії. Приводом стали два коментарі жінки у соцмережах. Зокрема, вона написала, що не бачить черг у військкоматів, щоби «бігти на м'ясо до сусідньої країни».

*

73-річного активіста з Ленінградської області Олександра Правдіна затримали цього тижня за статтею про розпалювання ненависті чи ворожнечі через повішений ним плакат «Руські, ви нелюди». Щодо дружини Олександра Гулі Алімардонової, можливо, порушили кримінальну справу щодо застосування насильства до поліцейського. Про це «Бумаге» розповів сам Правдін, йому ж «на словах» повідомили це правоохоронці.

Олександр Правдін, фото: Юрій Гольштейн для видання "Бумага"

Гуля Алімардонова на прохання поліцейських супроводжувала свого чоловіка, пізніше Алімардонову попросили вийти, але вона відмовилася, боячись, що з її чоловіком «щось зробять». У результаті, як стверджує Правдін, поліцейські «хлюпнули сльозогінний газ [з балончика] прямо їй у вічі» у приміщенні, через що всім стало погано. У самого Правдіна стався гіпертонічний криз, внаслідок чого його відвезли до лікарні. Пізніше поліцейські повалили Алімардонову на підлогу вшістьох, одягли на неї наручники, повели в камеру, і жінка, «схоже, схопила одного з поліцейських за руку», каже Правдін. За словами поліцейських, які передає активіст, це розцінили як насильство щодо представника влади (ст. 318 КК РФ). Суд над Правдіним мав відбутися 28 липня, але справу не прийняли у провадження і, ймовірно, викладатимуть. Дружину Правдіна відпустили із СІЗО через 48 годин після затримання, у лікарні вона зафіксувала численні забиті місця. Великий матеріал про Правдина, який робить опозиційний та антивоєнний самвидав у селищі Сіверське у Ленобласті вийшло у виданні «Бумага». 

Олександр Правдін, фото: Юрій Гольштейн для видання "Бумага"

*

Це ж видання опублікувало інтерв'ю з петербурженкою, яка зібрала 900 фото антивоєнного протесту і зробила з них колажі. 25-річна дівчина, яка побажала залишитися анонімною, розповідає про те, як вона почала збирати колажі, чому це заглушає її біль від того, що відбувається, і чи не боїться вона переслідування.

*

Автор проекту «Калининград увольняет Путина» Кирило Сухоруков розповів «ОВД-Инфо», що виявив плакат «Зрадник, бійся», похоронний вінок та літери Z та V, повернувшись додому 25 липня. Невідомі роздрукували дві фотографії Сухорукова, одну із яких перекреслили червоним хрестом. В кінці квітня на машині та воротах будинку кореспондента «7х7» у Пензі невідомі намалювали лiтеру Z та написали «Тут живуть посібники укронацистів». Журналіст перетворив ворота на арт-об'єкт, на якому кожен охочий міг написати чи намалювати все, що захоче. 

Двері до квартири автора проекту «Калининград увольняет Путина» Кирила Сухорукова, фото: Овд-Инфо

*

Єкатеринбурзький журналіст дізнався про штраф 100 тис. руб. за «дискредитацію військових» із новини ТАСС. Головний редактор інтернет-газети «Вечерние ведомости» Владислав Постніков розповів, що не отримував повідомлення про протокол та повістки до суду. Редакція дізналася про штраф 27 липня, коли за коментарем до суду звернулися журналісти уральського «Комерсанта». Вони, у свою чергу, дізналися про це з повідомлення ТАСС. «Вечерним ведомостям» у суді відмовилися пояснювати, за що оштрафували Постнікова.

*

Інтернет-газету вже двічі оштрафували за статтею дискредитації військових. Вперше суд призначив журналістам 150 т. р. за пост із стікерами художника Леоніда Чорного. Вдруге газету оштрафували на 200 т. р. за 54 публікації. Журналісти називали «спецоперацію» в Україні війною.

*

Чеченця, оштрафованого за антивоєнні гасла, запропонували відправити на війну до України. Артур Ільясханов отримав штраф 32 т. р. за дискредитацію армії та дрібне хуліганство. В одному з магазинів Нижньовартівська, куди він приїхав на заробітки, чоловік розбив дві пляшки пива та вигукнув гасла на підтримку України. Представник Чечні в Югрі Аббаз Абдулхажієв розповів NEFT, що чеченська діаспора має намір поговорити з Ільясхановим і запропонувати йому вирушити в зону бойових дій. «Якщо він матиме таке бажання, то ми відправимо його туди. Якщо помре – помре героєм. Якщо ні – повернеться нормальною людиною», – заявив Абдулжахієв. 

*

Жителі Чебоксар за чотири дні зібрали блогеру Олексію Лапшину 35 т. р. на сплату штрафу. Він закликав солдатів «вчиняти за честю». Гроші зібрали передплатники Telegram-каналу «Сердитая Чувашия». У квітні суд оштрафував блогера за статтею про дискредитацію військових за відео на YouTube — у ньому чебоксарець закликав військових «вчиняти за честю». За даними «Сердитой Чувашии», Лапшин знімає ролики про свавілля на дорогах.

*

За коментар до ролика Лапшина суд також оштрафував підприємця Лева Можейка на 30 т. р. за статтею про дискредитацію військових.

*

Справу псковської чиновниці, яка заборонила вішати на будинок культури Z та V, повернули до суду. Засідання відбудеться першого серпня. Суддя розгляне справу про адміністративне правопорушення щодо дискредитації армії, порушену проти голови адміністрації Новоржевського району Софії Пугачової. Минулого разу суд відмовився розглядати цю справу, повернувши матеріали справи до поліції. У червні Софія Пугачова розпорядилася зняти з районного Будинку культури символи Z та V, оскільки вони не вписувалися у тематику святкування «Дня Росії». Після цього до неї прийшла поліція, вилучила техніку та склала протокол про дискредитацію армії за скаргою її колег. Справу Пугачової Земський з'їзд визнав політичним і зажадав від поліції не втручатися у роботу муніципальної влади. Софія Пугачова – представниця партії «Яблуко», вона очолює район із 2019 року. 

*

Вікторії Петровій, яку звинувачують у справі про «фейки», продовжили арешт до 30 серпня. Про це повідомляє телеграм-канал «Мягкая сила». 28-річну Вікторію Петрову затримали 6 травня у Петербурзі, підставою для затримання став пост у «ВКонтакті» з відео, що містить критику Путіна та військових дій в Україні. Пост, за словами адвокатки дівчини, було опубліковано 23 березня і видалено через два дні. 

Скорботний ювілей

24 липня виповнилося 5 місяців від початку повномасштабної російської військової агресії проти України. 

24 липня о першій дня біля Стіни Скорботи на проспекті Сахарова було заплановано акцію покладання квітів на знак протесту проти війни в Україні та на підтримку політв'язнів. Стіна Скорботи була відкрита в 2017 році на згадку про жертв політичних репресій. Проте організатора акції Максима затримали ще до початку акції у квітковому магазині при купівлі квітів. Біля Стіни Скорботи вже стояв автозак і чергували поліцейські. У тих, хто прийшов, перевіряли паспорти і тих, хто вже раніше залучався за адміністративними статтями за участь у акціях протесту, одразу затримували. Крім того, там була також група провладних провокаторів. По суті, акцію було практично зірвано. Але незважаючи на це, дві дівчини, які прийшли зі своїми квітами, все ж таки поклали їх до Стіни Скорботи і були затримані поліцейськими. Згодом їх відпустили без протоколу. Вже після 15 години чудова смілива дівчина Тетяна вирішила розгорнути плакат «Мир не кров'ю, а дружбою та любов'ю повинні ми вберегти!», свідомо знаючи і розуміючи, що її тут же затримають. Так і сталося, як тільки Тетяна розгорнула плакат, до неї одразу кинулися двоє поліцейських і повели до автозаку. Акцію встигли зняти кореспонденти RusNews та Activatica.org. Усіх затриманих було відправлено до ОВС Красносільського. До Тетяни приїхала адвокатка «ОВД-Инфо», на дівчину склали протокол за статтею про дискредитацію Російських збройних сил. Решту затриманих відпустили без протоколів.

Феміністський антивоєнний опір (ФАС) продовжує свою роботу

ФАС випустив новий сьомий випуск антивоєнної газети «Жіноча правда». Активістки пропонують її роздруковувати та поширювати своїм однодумцям із різних регіонів. Роздрукувати газету можна на домашньому принтері.

У новому випуску газети 

– інтерв'ю з антропологом Олександрою Архиповою про політичні анекдоти як спосіб боротьби;

– історії переслідування вчительок та вуличних художніц з різних міст за антивоєнну позицію;

– фрагменти щоденника активістки Сашi Скочиленко про перебування в ізоляторі;

– статтю про закони про «фейки» та «дискредитацію армії»;

– текст про групу «Бунтуючі бабулі», активістки якої намагалися піти добровольцями на війну замість онуків;

– фрагменти щоденника українки Яни про те, як війна вплинула на її життя;

– інструкцію про те, як боротися з лiтерою Z на фасадах будівель;

– антивоєнний плейлист;

– політичні анекдоти, новинна добірка та листи читачок.

Газета поширюється разом з інструкцією з безпеки. Переглянути весь номер газети та прочитати матеріали можна тут.

Мистецтво проти війни

Сашу Скочиленко залишили в СІЗО до 1 вересня. Адвокатка Яна Неповиннова знову зазначила, що у Саші целіакія – генетична непереносимість глютена, але в СІЗО дівчина не може дотримуватись дієти. Крім того, там не дотримуються елементарних санітарних норм.

Неповиннова заявила, що Саші потрібна медична допомога, зокрема комплексне обстеження серця. Як свідок виступив кардіолог, він підтвердив необхідність лікування. Однак це не вплинуло на рішення суду.

Саша Скочиленко – петербурзька художниця, музикантка та колишня співробітниця «Бумаги», яка звинувачується в дискредитації армії Росії через антивоєнні цінники в супермаркеті. Саші загрожує до 10 років колонії.

*

Художник з ніком _hioshi опублікував в Інстаграм нову антивоєнну роботу, «Лада гробова». Акція стала відповіддю на новину про те, що в одній із сімей загиблого військовослужбовця родичі на гробові гроші купили автомобіль Лада Гранта. Про це навіть з'явився мем в інтернеті – «Спасибі дідові за перемогу, спасибі синові за машину».

*

У центрі Єкатеринбурга з'явився стріт-арт. Робота дуже схожа на логотип державного телеканалу «Росія 1». Автор – художник xbfmthx.

Єкатеринбург, фото: телеграм-канал "Протесты в мире"

*

Відомого відеоблогера, стендап-коміка Данила Поперечного перевіряє поліція. Коміка підозрюють у дискредитації ЗС РФ. Перевірку почали проводити після заяви Максима Васильєва. Він написав, що Поперечний погано ставиться до «спецоперації» і викладає в Інстаграм небезпечні пости. Данило Поперечний заявив, що він перебуває в Росії і не дискредитував російську армію, також попросив спецслужби перевірити відео, на якому він танцює із собакою.

*

Суд над музикантом Юрієм Шевчуком пройде 5 серпня об 11:00 у Радянському районному суді Уфи. Про це повідомила об'єднана прес-служба судів Башкирії. Справу про «дискредитацію» порушили на Юрія Шевчука після концерту ДДТ 18 травня в Уфі. На ньому музикант вимовив фразу: «Батьківщина, друзі, — це не дупа президента, яку треба весь час мусолити, цілувати». Тим часом концерти ДДТ продовжують переносити у різних регіонах під різними приводами.

Оргкомітет фестивалю «Чорнозем» офіційно підтвердив інформацію про відміну виступу ДДТ журналісту «Вести Воронежа». Зі списку хедлайнерів фестивалю виключено також гурт «Бі-2». Організатори відмовилися коментувати причини.

Раніше відомості про концерт ДДТ зникли із сайту фестивалю, хоча у травні організатори анонсували виступ гурту. Музикантів, які виступають проти війни, почали цькувати в телеграм-каналах наприкінці травня. Після цього їхні концерти в Росії почали скасовувати.

*

У Пермі на концерт гурту Anacondaz увірвався натовп поліцейських. Раніше гурт виступив з антивоєнними заявами. Музиканти намагалися обійти заборону на виступи, не вказуючи своєї назви. У Twitter соліт Артем Хорев розповів, що рішення поліції група може оскаржити у прокуратурі. За словами музиканта, у відомстві попередили, що «за необережні рухи» загрожує арешт на 15 діб. Щоправда, не пояснили кому саме. Місце виступу до останнього тримали у таємниці. Адреса концерту мали надіслати всім, хто купив квитки. У червні Anacondaz планували виступити на «Отличном фесте», але їхній концерт скасували. Частину липневих виступів – у Воронежі та Ростові-на-Дону – перенесли на січень. 

Проекти, що підтримують антивоєнний рух

Видання «Бумага» запустило свій англомовний подкаст про опір у Росії: Russian Resistance – це перший проект «Бумаги» англійською, де вони розповідають про людей, які протестують проти війни та репресій. “За що й проти чого зараз виступають росіяни, як пригнічуються протести та чому надія все ще є? Шукаємо відповіді на ці питання разом із фемактивісткою Дарією Серенко, лідером гурту «Ногу звело» Максимом Покровським, учасницею Pussy Riot Марією Альохіною та іншими”. Вони розпочинають сезон з епізоду про Сашу Скочиленко – музикантку та активістку з Петербурга. Історію Сашi розповідають разом із її дівчиною Сонею. Russian Resistance доступний на Apple Podcasts, Spotify, Castbox та YouTube.

*

У Росії зараз багато людей використовують «тихий» пікет. Зелені стрічки, зелені стрічки з антивоєнними написами, графіті, наклейки можна зустріти у різних містах. Журналіст Роман Супер у своєму Телеграм-каналі регулярно публікує фотографії таких арт-протестів.

*

Рух Зелена Стрічка також постійно розміщує фото зелених стрічок та антивоєнних наклейок у своїх соцмережах, зокрема у Телеграмі. 

*

Рух Весна публікує: Гід за «видимим протестом», де в тому числі, пропонують залишати книги з антивоєнними записками в публічних місцях, робити антивоєнні написи на деревах та багато іншого.

*

Багато людей носять значки «пацифік», дівчата носять сережки, підвіски з цим знаком, а також синьо-жовті браслети, фенечки, сережки різних кольорів (синій та жовтий), значки та брошки з голубом миру.

Несподіваний «гуманізм» суду у справі про антивоєнні виступи

У Петербурзі вперше відпустили із СІЗО фігуранта справи про «фейки» – Бориса Романова. Виборзький районний суд змінив Романову запобіжний захід із утримання в СІЗО на заборону певних дій. Активісту заборонили спілкуватися зі свідками, відвідувати масові заходи та користуватися інтернетом. 

Антивоєнні виступи в Інтернеті та соцмережах

Московська поліція шукає людину, яка назвала Wi-Fi «Слава Україні». До поліції звернулася z-сусiдка із багатоповерхового будинку. Вона заявила, що зловила сигнал під назвою «Слава Україні» прямо у своїй квартирі. На місце приїхав загін поліції, переконався у існуванні мережі, але вирахувати, звідки йде сигнал – не зміг.

*

Історика з Барнаула оштрафували за сумні реакції до антивоєнних постів. Викладач філософії та історії Олексій Аргунов поставив реакцію «Сумно» до посту з відеозверненням Арнольда Шварцнеггера. Вдруге він також відреагував на посаду про штраф депутату «Яблука» за антивоєнну позицію. Реакцію «Клас» Аргунов поставив на коментар знайомого, який попросив піти з друзів усіх, хто підтримує війну в Україні. Поліцейські викликали чоловіка у відділ та попросили написати пояснювальну. Як розповів Олексій Аргунов «Сибирь. Реалии», їм спустили завдання із ФСБ.

«З іншого боку, і самі поліцейські показували, що розуміють, справа несерйозна, навіть дурна якась», – розповів журналістам історик. У результаті Аргунова поліцейські склали протокол, а суд оштрафував на 30 т. р. 

*

Псковського активіста оштрафували на 30 тис. руб. за антивоєнну аватарку. Псковський міський суд визнав громадського діяча Ігоря Батова винним у «дискредитації» армії РФ. Про це повідомило видання «Псковская губерния». Причиною стала аватарка з написом проти Роскомнагляду та пост із схваленням дій військового, який відмовився служити в Україні. Ігор Батов – псковський екоактивіст, у тому числі брав участь у протестних мітингах та пікетах на підтримку політв'язнів.

Переслідування політиків за антивоєнну позицію

Новосибірська депутатка Хельга Пирогова покинула Росію. На неї завели справу про фейки про військових. Про від'їзд Хельги Пирогової до Казахстану повідомили паблік «АСТ-54», Telegram-канал «Политика. Today» та видання «Сибкрай» із посиланням на джерело. Сама депутатка еміграцію не підтвердила – вона прочитала повідомлення журналістів @сибірмедіа, але не відповіла, «Сибирь.Реалии» повідомили, що Пирогова не виходить на зв'язок.

22 липня СК РФ порушив (https://t.me/horizontal_russia/12685) кримінальну справу на депутатку за статтею про фейки про Російську армію за дорученням голови Олександра Бастрикіна. Приводом став твіт, у якому вона прокоментувала текст «Медіазони» про похорон солдатів. Донос на депутатку написав віце-спікер новосибірського Закзборів. За словами її соратників, Пирогова вагітна. ТАСС повідомили, що  Пирогову оголосять у розшук, якщо вона не з'явиться на допит.

*

Політика Леоніда Гозмана оголошено в розшук. Після початку війни він виїхав із Росії, але в середині червня повернувся. Політика затримали у московському метро, повідомило «ОВД-Инфо» з посиланням на адвоката Михайла Бірюкова. 15 липня стало відомо, що проти Гозмана порушили кримінальну справу за статтею про несвоєчасне повідомлення міграційної служби. Він нібито вчасно не повідомив МВС про набуття громадянства Ізраїлю у 2018 році. Леонід Гозман – президент громадського руху «Союз правих сил», який існував у Росії у 1999–2008 роках. У програмі «Радіо Свобода» він пояснював, що повернувся до Росії в червні, бо це був для нього «моральний, а не політичний вибір».

Превентивні переслідування активістів

СК РФ обдзвонює активістів, затриманих на антивоєнних мітингах, і пропонує свідчити їм проти «Весни». Як повідомляють Телеграм-канал руху «Весна» та «Первый отдел», щонайменше чотири петербуржці розповіли про дзвінки з СК із пропозицією стати свідками у справі проти руху. Усіх четверо було затримано на антивоєнних акціях в кiнцi лютого. За словами активістів, слідчі пропонують їм дати свідчення на учасників руху та цікавляться роллю «Весны» в організації протестних акцій у Петербурзі. Активісти кажуть, що співробітники СК наполягають: «Весна» – «погані хлопці, які виманюють людей на вулиці». Справа проти «Весны» порушена за статтею 239 КК РФ – за створення НКО, яка зазіхає на права громадян. Обвинуваченими ним проходять шестеро людей. Активістів почали масово переслідувати перед 9 Травня, докладніше тут

ЗМІ про антивоєнні виступи в Росії

Видання «Медуза» (заблоковане в Росії) 29 липня опублікувало великий матеріал про переслідування з боку російської влади за антивоєнні виступи. Як підзаголовок статті обрано цитату з одного з протоколів: «Лежав на тротуарі, вимовляючи назви міст України». Як йдеться у статті: «До кінця липня в Росії завели вже 3,4 тисячі адміністративних справ про "дискредитацію", кажуть дані правозахисного проекту "ОВД-Инфо" та "Медіазона».


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо7х7  – Горизонтальна Росія, Бумага, Медузателеграм-каналів Видимый протестВеснаФеміністський антивоєнний спротивПротесты в мире, Весна, Первый отдел, Сибирь МедиаСетевые свободы та інших. 

 Поділитися