Моніторинговий візит до ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)»
25 липня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснила візит до державної установи «Ладижинська виправна колонія (№39)».
Попередній візит моніторів ХПГ – за цим посиланням.
Основними завданнями моніторингового візиту були порівняння показників попереднього візиту з поточними, аналіз роботи закладу під час війни та з'ясування гуманітарних потреб установи.
Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув'язненими, зокрема й на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її, отримувати доступ до відповідних матеріалів.
Керівник закладу – полковник внутрішньої служби Сомик Юрій Григорович. Моніторів супроводжував начальник установи і заступник начальника Пунько Сергій Володимирович.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Ладижинська виправна колонія (№39) є установою виконання покарань максимального рівня безпеки для утримання осіб, які засуджені за особливо тяжкі злочин або раніше неодноразово відбували покарання в місцях позбавлення волі.
На території установи знаходяться дільниці для утримання засуджених довічно відкритого та закритого типу. Коефіцієнт кількості персоналу по відношенню до засуджених: на десять засуджених припадає 6 працівників персоналу.
На території установи 9 житлових відділень.
Протягом поточного року до установи прибули 49 засуджених; померло – по 1 особі в 2021 і 2022 роках; працевлаштовано 48 осіб, з них за трудовими договорами – 5. За даними адміністрації, середньомісячний заробіток складає 1442,11 гривень.
В установі працює крамниця.
На момент моніторингу в ДІЗО перебував 1 засуджений, у ПКТ – жодного.
В медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи перебував 1 засуджений.
На обліку ВІЛ/СНІД перебуває 23 особи; як схильні до самогубства – 33 особи; як схильні до членоушкодження – 28 осіб. До втечі схильні 7 осіб. На обліку, як злісні порушники режиму утримання, перебувають 42 особи.
За 2021 і 2022 роки жодну людину не було звільнено за станом здоров’я; за період 2021–2022 роки не зафіксовано жодної скарги від засуджених щодо неналежних умов утримання або неналежного надання медичної допомоги. В колонії 13 осіб мають інвалідність.
У 2021 році звільнено 33 особи, за період 2022 року – 16; жодна людина не була звільнена умовно-достроково або переведена на більш м’які умови утримання.
Швидка допомога в 2021 році викликалася 6 разів, з початку 2022 року – 5 викликів.
У 2021 році зафіксовано 7 випадків тілесних ушкоджень, всі – під час перебування в установі. В 2022 році – 3 таких випадки, всі – під час перебування в установі. Також у поточному році до засуджених 3 рази застосовувалися спецзасоби.
Тривалих побачень у 2021 році відбулося 8, за період 2022 року – 4.
Короткострокових побачень у 2021 році – 31, в 2022 році – 7.
Із застосуванням мережі Інтернет відбулося 46 побачень.
У наявності 3 робочі місця з доступом до мережі Інтернет для дистанційного навчання. Вартість користування інтернетом складає 11 гривень на годину.
В 2021 році 49 осіб користувались мережею Інтернет шляхом укладання відповідного договору та придбання планшету, в 2022 році – 70 засуджених.
У поточному році протестовано на SARS-CoV (lgG, lgM) 626 осіб, перехворіло 55 осіб і вакциновано 153 засуджених.
За даними адміністрації, з клопотаннями про звільнення і вступ до ЗСУ звернулися більше 80 відсотків засуджених. Адміністрацією було підтримано 1 клопотання, звільнений був 1 засуджений.
Під час моніторингового візиту адміністрація сприяла роботі моніторів, обмежень у доступі до приміщень УВК не відбувалося. Також монітори мали доступ до журналів та документів засуджених. Представники адміністрації поводили себе коректно. До засуджених адміністрація ставиться корректно і гуманно.
Керівництво установи один раз на тиждень проводить особистий прийом засуджених.
Під час повітряної тривоги з території установи лунає сигнал сповіщення. Серед засуджених проводиться роз’яснення, як себе поводити під час реальної загрози. Частина ув’язнених переводиться в приміщення лазні, як найпростішого укриття, інші перебувають на перших поверхах приміщень.
Спеціально обладнаного бомбосховища в установі немає.
При обговоренні проблем керівництвом було зазначено, що в установі не вистачає персоналу. Мізерна зарплата, зокрема, не створює мотивації для роботи в пенітенціарному закладі.
Також було відмічено зменшення кількості адміністративних правопорушень з боку засуджених з початком війни.
ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ
Працюючі на виробництві та непрацюючі засуджені перебувають в однакових умовах і одних відділеннях.
Кімнати кубрикової системи.
Кімнати для прийому їжі:
Телефонні переговори відбуваються з загальної картки, яка має безлімітний контракт. І, зі слів адміністрації, будь-який засуджений, навіть той, хто не має коштів, може подзвонити рідним.
До моніторів звернувся засуджений Іван Григорович. Скаржився на те, що не може зателефонувати представнику Уповноваженого Верховної Ради через те, що з його пенсії відраховують кошти. Засуджений стверджує, що такі дії є незаконними. Також він стверджує, що на телефоні ніколи не має коштів. Начальник колонії повідомив, що даний засуджений звернувся в ДБР і прокуратуру, і компетентними органами відкрито кримінальне провадження.
Засуджені сушать зібрані абрикоси:
Засуджений В. висловив бажання поспілкуватись на умовах анонімності. Скаржився на те, що він працює, веде суспільно корисне життя, але заохочень не отримує, через це він не може скористатися пільгами.
МЕДИЧНА ЧАСТИНА
Завідувач медичної частини №39 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Вінницькій області (далі – медична частина) – Мельник Олександр Петрович.
На день візиту в стаціонарі медичної частини перебувала 1 особа з діагнозом остеохондроз.
За поточний рік до медичної частини звернулося 624 особи, із них проліковано в стаціонарі – 46 осіб, амбулаторно – 578 осіб, за діагнозом «туберкульоз» – 0. У кількість пролікованих амбулаторних хворих входять всі, кому надавалась будь-яка допомога (послуги), зокрема, вакцинування.
В поточному році 203 особи пройшли профілактичний медичний огляд.
Медична частина у своєму складі має:
- стаціонар, розрахований на 2 палати на 2 та 3 ліжка для хворих із загальносоматичними захворюваннями та 3 палати на 8 осіб – для інфекційних хворих.
- амбулаторне відділення: кабінет завідувача медичної частини, процедурний кабінет, рентген-кабінет та кабінет загального призначення – сімейного лікаря.
На день візиту в медичній частині укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар загальної практики (сімейний лікар) – 1 ставка; лікар-стоматолог – 1 ставка; фельдшер – 4 ставки; асистент фармацевта – 1 ставка; медична сестра – 1 ставка; молодша медична сестра – 0,5 ставки.
Неукомплектовані залишаються посади лікаря-рентгенолога – 0,5 ставки; рентген-лаборанта – 0,5 ставки.
Штатним розписом не передбачено посад лікаря-психіатра, лікаря-інфекціоніста і лікаря-епідеміолога. Лікар-інфекціоніст залучається з багатопрофільної лікарні №81 філії ДУ «ЦОЗ ДКВС України» у Вінницькій області. Лікаря-психіатра залучають з Тростянецької центральної районної лікарні за рахунок філії ЦОЗ ДКВС.
Кількість психічнохворих на обліку – 7 осіб. Разом з тим, у порушення п.п. 8 п. 5 глави 2 Порядку, в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.
З метою виявлення та запобігання поширенню інфекційних, паразитарних захворювань, виявлення загальносоматичних та психічних захворювань серед засуджених, в УВП один раз на рік проводиться профілактичний медичний огляд.
Разом з тим, штатним розкладом не передбачено посади лікаря-психіатра, лікаря-інфекціоніста, лікаря-нарколога, лікаря-фтизіатра, лікаря-терапевта, лікаря-епідеміолога, що свідчить про незабезпеченість протягом тривалого часу консультацій засуджених і проведення первинного та повного профілактичного огляду.
Отже, в порушення глави 2 Порядку, профілактичний медичний огляд проводиться не в повному обсязі.
Психіатрична допомога в медичному закладі надається неналежним чином. Зокрема, лікар-психіатр відвідує установу тільки за запитом (вимогою). Разом з тим, на день візиту 7 засуджених перебувають під наглядом психіатра.
Отже, відсутність лікаря-психіатра свідчить про відсутність медичного догляду по різним психічним захворюванням під час тримання психічнохворих у Ладижинській ВК № 39, що створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.
Обстежено на наявність ВІЛ-інфекції швидкими тестами 191 особу. На обліку перебуває 23 ВІЛ-інфіковані особи (приймають АРТ-23). За поточний рік проведено 23 імунологічних обстеження (CD-4) та 23 вірусологічних (вірусне навантаження).
Штатним розписом не передбачено лікаря-інфекціоніста. Лікар-інфекціоніст залучається з багатопрофільної лікарні № 81 філії ДУ «ЦОЗ ДКВС України» у Вінницькій області. Крім того, графік прийому лікаря-інфекціоніста відсутній.
Варто зазначити, що Інфекційний ізолятор не обладнаний душовою кімнатою. Таким чином, хворі засуджені позбавляються права на дотримання правил гігієни, або ж їх миття має здійснюватися у загальних душових. Завдяки чому не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання.
Деякі матраци та подушки потребують заміни, вікна та підлога дерев’яні.
Медична частина не забезпечена працюючим флюорографічним/рентгенологічним обладнанням.
Мікроскопія мокротиння в установі не проводиться за відсутності лабораторії, тому зразки спрямовуються до лабораторії в УПВ №1. Отже, через відсутність в медичній частині клініко-діагностичної лабораторії не проводиться первинне дослідження мокротиння.
Крім того, в медичній частині відсутній належним чином облаштований пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 № 287 «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз».
За поточний рік зареєстровано 3 випадки тілесних ушкоджень. При цьому, в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 № 1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».
В загальній лазні неналежним чином обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених. Медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених.
Душові не обладнані занавісками, що не дає можливості засудженим скористатися правом на приватність під час проведення гігієнічних процедур.
У приміщенні ДІЗО/ПКТ та КДіР кабінет лікаря відсутній.
У медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами.
Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в'язням. Під час спілкування від засуджених скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, у тому числі катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання не надходили.
Обладнання медчастини застаріле, не працює та не оновлюється. Потребують ремонту медичні палати для лікування хворих засуджених.
ДІЗО/ПКТ/ДПК
В установі функціонують 4 камери ДІЗО та 4 камери ПКТ.
У ДІЗО перебував один засуджений, у ПКТ – жодного.
Засуджений П. отримав 14 діб ДІЗО за виготовлення браги.
Ліжка в ДІЗО вдень були зачинені.
Адміністрація установи вважає, що зачинення ліжок вдень є нормою законодавства. Роз’яснення керівництва пенітенціарної служби стосовно зачинення ліжок в камерах ДІЗО, ПКТ:
Приміщення в задовільному стані. Деякі приміщення перебувають в стадії ремонту за кошти спецфонду.
Деякі камери вже відремонтовано: наявні пластикові вікна, доступ до вентиляції, баки для питної води.
Прогулянкові дворики обладнані спортивним знаряддям.
У ДПК перебувало 6 засуджених. У ДПК особи перебувають у камері рік і більше. За якими критеріями їх утримують у камерах ДПК, засуджені не знають.
Засуджений скаржився на ненадання медичної допомоги: через болі в шлунку просив у фельдшера знеболювальне, а замість нього отримував якісь вітаміни. Але в письмовій формі звертатися для надання медичної допомоги засуджений не пробував, оскаржувати ненадання медичної допомоги не намагався, в якість письмових звернень не вірить.
ЗАСУДЖЕНІ ДОВІЧНО
Всього в установі 80 засуджених довічно, з них 10 – у дільниці покращених умов утримання.
ДІЛЬНИЦЯ З ПОКРАЩЕНИМИ УМОВАМИ ДЛЯ ДОВІЧНИКІВ
Приміщення чисті, охайні.
Майстерня. Шиють для війська розгрузки. Виготовлено більше тисячі одиниць. Усе, що просять військові, виготовляється з власного матеріалу.
Кімната для прийому їжі:
Кімната для гігієни:
В наявності пральна машина.
Кімната психологічного розвантаження:
Кімната медичного працівника:
Всі ремонтні роботи відбуваються за кошти спецфонду.
КАМЕРИ ДЛЯ УТРИМАННЯ ЗАСУДЖЕНИХ ДОВІЧНО
36 камер для утримання засуджених довічно.
Доступ до інтернету для осіб на довічному ув'язненні – на загальних підставах.
Дуже багато питань від засуджених довічно стосовно того, чому їх не беруть воювати. Майже всі засуджені довічно писали клопотання про помилування для служби в ЗСУ.
Засуджений П. звернувся з питанням про незаконність його утримання. Перебуває в ув'язненні близько 27 років, вважає що довічне ув’язнення було призначене незаконно через те, що коли йому призначили вирок, вища міра передбачала розстріл. З його слів, цей термін після заміни «вищої міри» мав бути 15 років позбавлення волі.
Засуджений скаржився на те, що довго відбуваються перекази коштів: це може тривати по декілька місяців.
Засуджений З. скаржився на те, що не може оформити інвалідність 2 групи через те, що він не має ноги вище коліна, при тому, йому була призначена інвалідність 3 групи.
КАРАНТИН
На день візиту у дільниці Карантину не було жодного засудженого.
Зі слів адміністрації, в основному в цій дільниці перебувають особи, що повертаються з лікарні. Новоприбулих дуже мало.
У кімнаті виховної роботи в наявності правова література. У кімнаті для прийому їжі в наявності холодильник, мікрохвильова піч, бак з питною водою.
Попри те, що в дільниці карантину немає засуджених, на території проживає днювальний.
ЛАЗНЯ
Лазня знаходиться в підвальному приміщенні. Під час повітряної тривоги територія всієї лазні використовується як найпростіше укриття, про що зазначено на табличці при вході.
В душових кабінках немає штор.
Перукарня:
Куточок фельдшера огороджений.
Пральні машини, нова і стара:
Сушарка у приміщенні.
На вулиці в літній час місця для сушіння білизни не передбачено. До кінця року в сушильній кімнаті заплановано ремонт.
На обслуговуванні лазні працює один засуджений.
ЇДАЛЬНЯ
Зал відремонтований, в охайному стані.
Один стіл стоїть окремо.
На дієтичному харчуванні перебуває 12 осіб.
Є рибний, м’ясний, овочеві, варочний (на фото) цехи.
В установі працює власна пекарня. Хліб печеться на дровах.
Душова, умивальник для працівників їдальні:
Існує ділянка для вирощування овочів.
ПРОМИСЛОВА ЗОНА
Всі засуджені, що залучені на виробництві, працюють за договорами цивільно-правового характеру. Зарплата залежить від виробітку. Цех деревообробки виробляє дрова для розпалу у сітках. Підприємець надає деревину, яку засуджені обробляють, розкладають по сітках, готують до транспортування.
Через війну обсяг виробництва значно зменшився.
ГУМАНІТАРНІ ПОТРЕБИ
В установі є нагальна потреба у дообладнанні існуючої свердловини сучасними насосами для виведення питної води. За документами свердловина має надавати близько півтори тони води на добу.