MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Стрижавська виправна колонія (№81)»

10.08.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олекса Ярославцев
На території колонії розташовано багатопрофільну лікарню з сучасно обладнаною лабораторією. В палатах стаціонарних відділень лікарні ліжка розташовані впритул одне до одного, не дотримано вимоги щодо норми площі для однієї засудженої особи.

27 липня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснила черговий візит до державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)».

Попередній візит моніторів ХПГ – за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту були аналіз роботи закладу під час війни та з'ясування гуманітарних потреб.

Монітори мали можливість відвідати будь-які приміщення установи, спілкуватися з ув'язненими, зокрема й на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її, мали доступ до відповідних документів.

Керівник закладу – полковник внутрішньої служби Вітринський Олег Васильович. Моніторів супроводжували перший заступник начальника установи, підполковник внутрішньої служби Бобошко С.В., заступник начальника установи із СВПР, підполковник внутрішньої служби Бередов С. В. та черговий помічник начальника установи виконання покарань, старший лейтенант внутрішньої служби Нечипорук А. А.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Стрижавська виправна колонія №81 є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання осіб, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. На території установи знаходиться міжобласна багатопрофільна лікарня.

Коефіцієнт кількості персоналу по відношенню до кількості засуджених складає 1 представник персоналу на 3 засуджених. В установі працюють 3 психологи. Вартість утримання одного в'язня на добу складає 45 гривень 45 копійок. У 2021 році померло 11 осіб, в 2022 році – 6. Працевлаштованих засуджених – 109, з них за трудовим договором (контрактом) – 38. За даними адміністрації середньомісячний заробіток засуджених складає 3876 гривень.

У ДІЗО/ПКТ перебувало 3 особи, в ДПК – жодного засудженого.
В медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи перебувало 113 засуджених. На обліку ВІЛ/СНІД знаходяться 47 осіб.
На обліку, як схильні до самогубства – 13. У 2021 році в установі сталося 1 самогубство. До членоушкоджень схильні 13 осіб, до втечі – 3. На обліку, як злісні порушники режиму перебувають 9 осіб.
У зв'язку з важкою хворобою в 2021 році звільнено 4 особі, на період 2022 року – 1 особа.
Не зафіксовано жодної скарги від засуджених протягом 2021-2022 років щодо неналежних умов утримання або неналежного надання медичної допомоги, що виглядає неприродньо.
15 осіб мають інвалідність. З них 2 особи мають другу, і 13 – третю групу.

В 2021 році умовно-достроково звільнено 54 особи, 9 осіб переведені на більш м’які умови утримання. З початку 2022 року умовно-достроково звільнено 12 осіб, а на пом’якшені умови утримання переведена 1 особа.

Швидка медична допомога в поточному році викликалася 4 рази. Тілесні ушкодження зафіксовано в 2021 році: під час прибуття – 1 випадок, під час перебування в установі – 6. З початку 2022 року – 1 такий випадок під час прибуття і 4 випадки під час перебування в установі. Протягом поточного року задокументований 1 випадок застосування спецзасобів.

В установі обладнано 2 робочих місця для дистанційного навчання з доступом до мережі Інтернет. Вартість користування глобальною мережею за годину складає 13,6 грн.
У 2021 році відбулося 66 тривалих побачень, У 2022 році – 4.
В 2021 році короткострокових побачень проведено 284, в 2022 році – 16.
Побачення за допомогою відеозв’язку в установі не практикуються.

Протестованих на SARS-CoV-2 (lgG, lgM) з початку року 353 особи, перехворіли – 2, вакциновано 112 засуджених.

Під час війни введено посилений режим несення служби працівниками установи, відпрацьовані дії персоналу для швидкого супроводу засуджених до бомбосховища у разі оголошення повітряної тривоги.

СТРИЖАВСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ І МЕДИЧНА ЧАСТИНА

Начальник багатопрофільної лікарні №81 філії державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Вінницькій області – Олександр Торбас.

Лікарня (далі – СБЛ №81) складається із 4 відділень: інфекційне, терапевтичне, хірургічне та офтальмологічне. Також у структурі лікарні існує амбулаторно-поліклінічне відділення, яке виконує функцію надання медичної допомоги засудженим, що утримуються у ДУ Стрижавська виправна колонія №81.

Лікарня містить 22 палати та розрахована на 100 ліжко-місць. На момент візиту у лікарні на лікуванні перебувало 113 хворих: 39 – у терапевтичному відділенні, 19 осіб – у офтальмологічному, 44 – у хірургічному, 11 – в інфекційному. На диспансерному обліку перебуває 63 засуджених.

Терапевтичне відділення:

Офтальмологічне відділення:

Хірургічне відділення:

Інфекційне відділення:

Операційна:

Кількість осіб, які перебувають на обліку з кат. 5.1 – 69 засуджених.
ВІЛ-інфікованих – 50 осіб, СНІД – 13 осіб, отримують АРТ – 50 осіб.
Дієтичне харчування отримують 11 осіб.
15 осіб з групою інвалідності, з них : 2 група – 2 особи; 3 група – 13 осіб.

У лікарні затверджений склад лікарсько-консультативної комісії. За поточний рік щодо 5 засуджених до суду були подані матеріали про звільнення за хворобою, із них щодо 1 особи суд погодився з висновками лікарів та виніс рішення щодо звільнення за станом здоров'я. Матеріали ще однієї особи знаходяться на стадії розгляду.

Протягом поточного року 4 рази викликалась медична швидка допомога. Також цього року у закладі померли шість осіб.

Предмети, які були вилучені з шлунків в’язнів:

Лікарня передбачає 54 штатних посади. Вакантними залишаються посади: лікаря – рентгенолога – 0,5 ставки; лікаря-лаборанта – 0,25 ставки; лікаря-ендокринолога – 0,5 ставки; лікаря-інфекціоніста – 0,5 ставки; фельдшера – 0,5 ставки; старшої медичної сестри – 1 ставка.

За 6 місяців 2022 року в СБЛ №81 проліковано 314 засуджених. Також за вказаний період амбулаторно проліковано 1759 засуджених. Проведено 415 медичних оглядів. Активну форму туберкульозу було виявлено у 3 осіб. За 6 місяців 2022 року зареєстровано 23 випадків COVID-19: СБЛ № 81 – 21 особа; ДУ «СВК (№ 81)» – 2 особи. Обстежено на наявність ВІЛ-інфекції швидкими тестами – 448 особи, із них 3 позитивні.

При лікарні функціонує сучасно обладнана лабораторія, що дозволяє проводити дослідження щодо вірусного навантаження ВІЛ у крові, рівня CD-клітин, робити загальні аналізи крові, сечі та калу. Лікарня забезпечена замісною підтримувальною терапією для наркозалежних осіб. На день візиту 27 осіб приймали ЗПТ. Під час прибуття до установи у засудженого з’ясовується, чи є він наркозалежною особою та чи приймає замісну підтримувальну терапію (ЗПТ). Разом з тим, за рекомендаціями лікаря деякі пацієнти відмовляються від ЗПТ у разі медичних протипоказань.

У лікарні здійснюється цілодобовий медичний нагляд за утримуваними особами. Лікарня забезпечена бактерицидними опромінювачами у кількості 28 штук.

Під час особистого опитування в’язнів, які перебували на лікуванні, скарг щодо катування або неналежного поводження з боку медичних працівників не надходило. Варто відзначити роботу адміністрації щодо забезпечення належного рівня морально-психологічного клімату серед в’язнів та персоналу. Проте під час візиту, виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження із в’язнями. А саме: в палатах стаціонарних відділень ліжка розташовані впритул одне до одного, не дотримано вимоги щодо норми площі для однієї засудженої особи у лікарняному закладі, санітарні вузли не обладнані дверцятами, що порушує право засуджених осіб на приватність. У лікарні не створено належних умов для транспортування хворих до операційного блоку, який розміщений на третьому поверсі, у хірургічному відділенні відсутній ліфт. Також у закладі немає умов для перебування осіб, що відновлюються після оперативних втручань: відсутні поручні та внутрішні пандуси. У відділеннях не забезпечено доступу до питної води: баки для кип’яченої води відсутні. Більшість камер не обладнано припливно-витяжною вентиляцією, що не забезпечує належного провітрювання камер та може призвести до розповсюдження інфекційних хвороб серед утримуваних осіб. Слід зазначити, що інфекційний ізолятор, як і інфекційне відділення в цілому, не обладнаний душовою кімнатою. Таким чином, хворі засуджені позбавлені права на дотримання правил гігієни, або ж їх миття має здійснюватись у загальних душових. Через це не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання. Деякі матраци та подушки потребують заміни.

Вікна та підлога у закладі – дерев’яні.

За поточний рік в журналі обліку тілесних ушкоджень у засуджених ДУ «Стрижавська виправна колонія (№ 81)» було зафіксовано 5 таких випадків. У журналі обліку тілесних ушкоджень у засуджених Стрижавської багатопрофільної лікарні №81 – 2 таких випадки. Разом з тим, у картці хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 №1348/5/572 «Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі».

ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ

Залишаються приміщення барачного типу.

У деяких приміщеннях вже зроблено ремонт – загальну барачну систему перебудовують на кубрікову, з кращими умовами для в’язнів.

Тривають ремонтні роботи.

Кімната для зберігання продуктів харчування:

Туалет:

Кімната для відпочинку:

Перевезені з 55 колонії (Запоріжжя) близько 200 засуджених фактично мають загальну проблему: гуманітарні потреби. Більшість засуджених втратили соціальні зв’язки і контакти.

До моніторів звернувся засуджений М. З 12-ти років проживає на території України, народився в Молдові, в нього немає документів, немає українського громадянства. Зі слів адміністрації, ця особа є громадянином Молдови. Для того, щоб отримати громадянство України, йому потрібно відмовитися від громадянства Молдови, для цього йому потрібно поїхати в Молдову, але через ув’язнення він цього зробити не може. Крім того, для набуття статусу громадянина України не має бути проблем із законом.

Установу відвідують священники 7 конфесій.
Під час відбою і підйому в установі грає гімн України.

В час відпочинку можна пограти в пінг-понг.

ДІЛЬНИЦЯ КАРАНТИНА

На дільниці перебував днювальний, який живе в іншому відділенні. Зі слів адміністрації, він працює днювальним на добровільній безоплатній основі.

Кімната для медичного обстеження:

ДІЗО, ПКТ, ДПК

Троє засуджених перебували в ДІЗО, претензій до адміністрації не мають. Засуджені знають про те, що мають право на захист у рамках безоплатної правової допомоги під час накладання дисциплінарних стягнень.

Ліжка вдень не зачиняються.

В приміщенні ДІЗО/ПКТ кабінет лікаря відсутній.

ЛАЗНЯ

В загальній лазні неналежним чином обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених.

Медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених. Душові кабіни не обладнані занавісками, що не дає можливості засудженим скористатися правом на приватність під час проведення гігієнічних процедур.

Пральні машини:

Кімната для сушки білизни:

Прожарочна шафа:

Перукарня:

ХАРЧОБЛОК

Великий зал, столів для прийому їжі:

Рибний цех:

Варочний цех:

Пробники страв:

Хліб власної випічки.

У всіх засуджених, які працюють у харчоблоці за трудовими договорами, належним чином оформлені медичні картки.

Є власний огород для вирощування овочів.

ПРОМИСЛОВА ЗОНА

Виробляються вироби з деревини. Через війну обсяги виробництва значно знизилися.

Матеріал підготовлено у межах проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії, у партнерстві з DIGNITY — Данським інститутом проти катувань
 Поділитися