MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ “Cинельниківська виправна колонія (№94)”

20.09.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олекса Ярославцев
Монітори не були допущені до одного з приміщень медчастини установи. Медична допомога засудженим надається не в повному обсязі.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 1

11 серпня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснила черговий візит до державної установи “Синельниківська виправна колонія №94”.

Звіт за попереднім візитом — за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту були аналіз роботи установи під час війни та з'ясування її гуманітарних потреб.

Керівник закладу — Єрофеєв Володимир Олександрович.

Монітори потрапити на територію установи безперешкодно. Термін реєстрації відвідування зайняв 4 хвилини, ще дві хвилини монітори очікували на супровід.
Під час проведення візиту мали доступ майже до будь-яких приміщень (певні проблеми виникли в медичній частині), мали можливість спілкування з представниками адміністрації та засудженими, зокрема, й на умовах анонімності.
Були оглянуті дільниці ДІЗО, ПКТ, житлові приміщення, медична частина, лазне-пральний комбінат, їдальня та кухня.

Загальна інформація

Синельниківська виправна колонія (№94) є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання засуджених, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. Коефіцієнт кількості персоналу по відношенню до кількості засуджених складає 1 представник адміністрації на 2,7 засуджених. З початку року було звільнено 143 засуджених, з них 137 — по відбуттю строку покарання, умовно-достроково — 6. Заміну невідбутої частини строку покарання більш м'яким застосовано відносно 2 засуджених.

Керівництво колонії проводить комплексний обхід усіх відділень не рідше одного разу на тиждень, після цього відбувається особистий прийом.

Під час візиту були оглянуті журнали індивідуальної роботи з засудженими на відділеннях СПС, журнали тілесних ушкоджень під час прибуття і під час відбування покарань, журнал рапортів про порушення засудженими встановленого режиму тримання та інших правопорушень; журнал застосування до засуджених спеціальних засобів, гамівної сорочки та фізичної сили; медичної документації, а також актів видачі змінних завдань, журнали обліку засуджених, які працюють на виробництві, журнали обліку погодинних перевірок наявності засуджених на робочих місцях; постанови про поміщення засуджених у дисциплінарний ізолятор; журнал обліку відвідувань дисциплінарного ізолятора адміністрацією установи; книга обліку посилок, бандеролей, що надійшли на поштову адресу установи; журнал обліку телефонних розмов засуджених; журнали обліку кореспонденції.

Керівництво приділяє належну увагу безпеці в’язнів в умовах воєнного стану. В разі повітряної тривоги відчиняються локальні сектори, і засуджені організовано переміщуються в приміщення укриття. Є декілька обладнаних приміщень, розрахованих для укриття людей у разі небезпеки авіа- та бомбових ударів. У приміщеннях є запаси питної води, вогнегасники, ящики з піском. В разі потреби медична частина забезпечує необхідними медикаментами. В приміщеннях два виходи.

Також адміністрація повідомила про поновлення можливості проведення тривалих і короткочасних побачень для ув'язнених, які були заборонені відразу після початку повномасштабної війни.

ДІЗО/ПКТ

Cинельниківська виправна колонія (№94) 3

Приміщення ДПК не використовується. Адміністрація вважає, що арсенал дисциплінарних стягнень дозволяє не використовувати цей засіб ізолювання.

В ДІЗО утримувалися 4 засуджених, один засуджений перебував на загальних підставах. У ПКТ також немає жодного засудженого.

В приміщеннях ДІЗО відбувається ремонтні роботи, фінансування яких відбувається зі спецфонду установи.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 5

Ліжка в денний час в ДІЗО не закриваються.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 9

В камерах немає бачків з питною водою. Камери великі за розмірами.

Монітори мали можливість ознайомитися з постановами про поміщення в ДІЗО.

Засуджений П. відбуває дисциплінарне покарання за те, що не вийшов у столову.
Засуджений Д. відбуває 10 діб за порушення локалізації. В особистій розмові зі стягненням погоджується, оскаржувати наміру не має.

Водночас представник адміністрації повідомив, що поміщення в ДІЗО є виключною мірою дисциплінарного стягнення, і адміністрація намагається використовувати її у виняткових випадках.

Засуджені налаштовані патріотично, наголошують, що після звільнення підуть служити в ЗСУ.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 10

Cинельниківська виправна колонія (№94) 8

Житлові приміщення

Приміщення барачного типу, також є кубрикові кімнати.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 29

Cинельниківська виправна колонія (№94) 35

Двоповерхових ліжок немає. Кімната для відпочинку:

Cинельниківська виправна колонія (№94) 36
Кімната прийому їжі:

Cинельниківська виправна колонія (№94) 37

Санвузол:

Cинельниківська виправна колонія (№94) 31

Cинельниківська виправна колонія (№94) 32

Відбуваються ремонтні роботи. Оновлений житловий простір поділений на секції. Секція розрахована на 3 особи.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 34

У житлових приміщеннях є інтернет з обмеженим доступом. Під час відбою доступ до мережі Інтернет вимикається. Телефонами засуджені можуть користуватися кожного дня при наявності коштів на особових рахунках. В разі потреби спілкування з родичами, що перебувають за кордоном, відбувається через відеозв’язок за допомогою мережі Інтернет.

В особистій розмові засуджений П. зазначив, що не має можливості користуватися інтернетом через брак фінансів.
Засуджений М. з Маріуполя, звільняється 13.01.23 року, не має документів, не знає куди їхати, де жити і де працювати. З його слів, документи поновити неможливо.
Також засуджені скаржаться на те, що не можуть служити в ЗСУ, заяви на помилування написали, мають бажання бути корисними для держави.

Медична частина

Завідувач медичної частини №94 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецькій областях (далі — медична частина) — Букреєв Дмитро Володимирович.

На день візиту в стаціонарі медичної частини перебувала 7 осіб, при цьому на хворих осіб не заведені картки стаціонарного хворого №003/о.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 64

За поточний рік одна особа померла внаслідок ВІЛ інфекції. Жодної особи не звільнено через хворобу (згідно ст.84 КК України).

На диспансерному обліку перебувають 58 соматичних хворих, а також 13 осіб, які мають інвалідність. З них: 2 особи — 2-ї групи та 11 осіб — 3-ї групи.
При цьому умови для утримання осіб з інвалідністю в медичній частині відсутні, зокрема, відсутні пандуси, поручні та інше обладнання.

З метою виявлення та запобігання поширенню інфекційних, паразитарних захворювань, виявлення загальносоматичних та психічних захворювань серед засуджених в УВП один раз на рік проводиться профілактичний медичний огляд. Зі слів співробітників медичної частини, в поточному році 402 особи пройшли профілактичний медичний огляд. Водночас журнал профілактичних оглядів ведеться тільки останні 2 місяці. Зі слів медичного персоналу, профілактичні огляди проводяться лікарем-інфекціоністом та фельдшером, що суперечить Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 №1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, зокрема, у профілактичному медичному огляді обов'язково мають брати участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики — сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог. Отже, в порушення глави 2 Порядку, профілактичний медичний огляд в Синельниківській виправній колонії №94 проводиться не в повному обсязі.

Медична частина у своєму складі має:

  • стаціонар: 7 палат, які розраховані на 28 ліжко-місць для хворих із загальносоматичними захворюваннями, 3 палати на 8 ліжко-місць для інфекційних хворих та одна палата на два ліжко-місця для хворих з розладами психіки.
  • амбулаторне відділення: кабінет завідувача медичної частини, кабінет інфекційних захворювань, рентгенівський кабінет, стоматологічний кабінет.

Відповідно до штатного розпису затверджено штат у кількості 13 посад. З них залишаються вакантними посади лікаря загальної практики (сімейний лікар) та лікаря рентгенолога.

Штатним розписом не передбачено посад лікаря-психіатра, лікаря-епідеміолога.
При тому, що кількість психічнохворих в установі на обліку становить 5 осіб, і ще 60 засуджених перебувають під наглядом психіатра, лікаря-психіатра залучають з Філії ЦОЗ ДКВС, він відвідує установу тільки за запитом (вимогою). Психіатрична допомога в медичному закладі надається неналежним чином.

Отже, відсутність лікаря-психіатра свідчить про відсутність медичного догляду по різним психічним захворюванням під час тримання психічнохворих у Синельниківській ВК №94, що створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

З початку 2022 року на момент моніторингового візиту обстежено на наявність ВІЛ-інфекції швидкими тестами 541 особу, із них у 4 осіб вперше виявлено захворювання. На обліку перебуває 141 ВІЛ-інфікована особа (приймають АРТ-135), із них з четвертою стадією захворювання 17 осіб. За поточний рік проведено 56 імунологічних обстежень (CD-4) та 112 вірусологічних (вірусне навантаження).

Медична частина забезпечена працюючим флюорографічним обладнанням, за поточний рік проведено 1180 обстежень.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 65

На обліку перебуває 54 особи, які перехворіли на туберкульоз.

Аналізи мікроскопії мокротиння та GXpert-аналізи направляють на дослідження до спеціалізованої туберкульозної лікарні №89 Філії ЦОЗ ДКВС (термін виконання 1–2 доби).

В медичній частині відсутній належним чином облаштований пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 № 287 “Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз”.

Монітори перевірили журнал виявлених тілесних ушкоджень, але записи в ньому були відсутні. Разом з тим, під час перевірки книги обліку звернень засуджених з тілесними ушкодженнями до медичної частини, яка зберігається в черговій частині, в поточному році зафіксовано у засуджених осіб 7 випадків тілесних ушкоджень. При цьому в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 № 1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.

У медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами.

Під час спілкування від засуджених скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, зокрема, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання не надходили.

В установі не передбачена замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).

В медичній частині відсутній медичний препарат налоксон та журнал його використання, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у разі передозування опіоїдами.

В установі використовується практика надання медичних послуг через грати, зокрема, видача ліків, ін’єкцій, спілкування.

Монітори не були допущені до стоматологічного кабінету.

Під час огляду аптечки з надання першої невідкладної допомоги у зв’язку з пораненням моніторами були виявлені протерміновані ліки.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 66

Cинельниківська виправна колонія (№94) 68

В установі застосовується практика залучення днювальних до роботи в медичній частині.

За поточний рік протестовано 114 осіб на наявність коронавірусної хвороби, ПЦР — 55 досліджень. За поточний рік на коронавірус перехворіло 68 осіб.

У холі медичної частини встановлені камери відеоспостереження. Натомість, Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року № 2025/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 р. за № 766/32218) не передбачено встановлення відеонагляду у приміщеннях медичної частини.

Пацієнти медичної частини не мають доступу до кип’яченої води, тому п’ють технічну воду з крана, яку попередньо відстоюють.

В загальній лазні неналежним чином обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених. Медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених.

У приміщенні КДіР кабінет лікаря відсутній.

Дільниця КДіР

У дільниці перебувають особи, які мешкали до засудження в Бердянську (Запорізька область) та Луганській області. В особистому спілкуванні вони скаржилися, що не мають зв’язку з рідними. Також засуджені зверталися з проханнями допомогти отримати паспорти громадян України.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 21

Cинельниківська виправна колонія (№94) 23

Cинельниківська виправна колонія (№94) 22

Cинельниківська виправна колонія (№94) 25

Засуджений Р., громадянин Росії, хоче відмовитися від громадянства і прийняти громадянство України.

Їдальня

В їдальні декілька залів з розрахунку по 150 осіб.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 39

В кранах є вода. У наявності мило, немає рушників.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 38

На першу норму борщ і каша ячна з м’ясом.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 41

Cинельниківська виправна колонія (№94) 43

Органолептичні якості їжі задовільні.

В медичних картах осіб, що працюють в харчоблоці, немає листа про медобстеження і щеплення, зокрема, про проведення тестів на гепатит А тощо.

В приміщенні гарячого цеху охайно, немає неприємного запаху, використовують власну консервацію.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 40

В рибному цеху розморожується риба.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 44

Морозильні камери:

Cинельниківська виправна колонія (№94) 45

Зберігаються овочі і консервація.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 47

Хліб власної випічки.

Особи, які працюють в харчоблоці, мають ставку, відповідно оформлені правові відносини. Запас води — дві двадцятитонні бочки, запаси поновлюються.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 48

Вода подається централізовано.

Обладнано лазню для засуджених, які працюють на харчоблоці.

Лазне-пральний комбінат

Працює перукарня.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 11

18 душових кабін, можна самостійно регулювати температуру води.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 14

Кабіни закриваються, право на приватність не порушується.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 13

Є куточок фельдшера, але не огороджений.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 12

Прожарочна кімната:

Cинельниківська виправна колонія (№94) 17

Є місця сушіння білизни на вулиці і в приміщенні.

Графік відвідування лазні:

Cинельниківська виправна колонія (№94) 19

Працює 4 пральні машини.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 16

Відбуваються ремонтні роботи.

Працює майстерня для ремонту одягу, взуття, особистих речей засуджених.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 18

Промзона

Виробництво поліетилену. На виробництві виготовляється гранула, а в майстернях з цієї гранули виготовляються пакети. Спочатку на виробництві переробляють вторинну сировину, виготовляють з неї гранули першого і другого гатунку.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 56

Cинельниківська виправна колонія (№94) 55

Cинельниківська виправна колонія (№94) 54

Потім відбувається процес дроблення, і з цієї гранули (або з гранули, яку завозять), виготовляються поліетиленові вироби — різноманітні упаковочні пакети.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 60

Cинельниківська виправна колонія (№94) 68

Пакети використовуються в основному для господарських потреб.

Державних замовлень немає.

У зв’язку з війною виробництво у березні фактично зупинилося. Зараз відновлено, але обсяги значно зменшені.

В майстернях працюють близько 150 засуджених. Усі засуджені працюють під наглядом вільнонайманих майстрів.

З засудженими укладаються договори цивільно-правових відносин строком на рік. В бухгалтерію надаються рознарядки про виконану роботу, відбуваються відрахування податків і сплачується заробітна плата.

Є школа.

Cинельниківська виправна колонія (№94) 20

В установі є ПТУ, готуються каменярі, електрики та слюсарі.

Кімната для телефонних розмов:

Cинельниківська виправна колонія (№94) 51

 Поділитися