Боротьба з “могилізацією” — дайджест російських протестів
2352 людини було затримано на акціях проти війни та мобілізації 21-25 вересня 2022 року. Лише у перший день мітингів було затримано понад 1070 людей. Це наймасштабніші антивоєнні акції в Росії з березня 2022 року. Одна з головних особливостей акцій — понад 50 відсотків затриманих на акціях — це жінки.
Важлива новація — прямо на дільницях затриманим на мітингах почали видавати повістки. Як мінімум це відбувається в 5 містах: у Москві, Іркутську, Рязані, Самарі та Архангельську.
“Антимогилізація”
21 вересня після оголошення мобілізації, яку в Росії активісти одразу ж назвали “могилізацією”, на мітинги одразу закликали виходити рух “Весна” та прихильники Олексія Навального.
Мітинги розпочалися на сході країни, одночасно пішли затримання. Люди виходили як на одиночні пікети, так і на масові акції.
*
В Єкатеринбурзі затримали колишнього десантника Андрія Дебу, який проводив одиночний пікет із картиною Сальвадора Далі “Обличчя війни”, повідомляють RUS News.
*
Увечері в Москві та Петербурзі пройшли ходи та масові мітинги. На Арбаті та вулицях у центрі міста скандували “Ні війні!” і “Путіна в окопи!”
*
У Петербурзі жінки та чоловіки стали в зчіпку біля Ісаакіївського собору і вигукували антивоєнні гасла. Поліцейські били присутніх палицями, витягували з натовпу і забирали в автозаки та звичайні автобуси. Затримували журналістів, активістів у метро (за системою розпізнавання осіб), жінок із дітьми. Ставили затриманих на коліна, забирали у них паспорти та телефони.
*
У Петрозаводську затримали депутатку міської ради від “Яблука” Ольгу Тужикову.
*
Силовики у Калінінграді затримали людей, які водили хоровод.
*
В Іжевську затримали вуличних музикантів, які виконували пісні Єгора Лєтова та Віктора Цоя.
*
Чеченський опозиційний телеграм-канал 1ADAT повідомляє про затримання 130 жінок, які зібралися на центральній площі Грозного на знак протесту проти мобілізації.
Синів жінок, які були затримані на мітингу проти мобілізації в Чечні, відправили воювати в Україну. Їх змусили підписати згоду поїхати на війну добровольцями під загрозою заподіяти шкоду їхнім затриманим матерям. Скільки чоловіків у такий спосіб мобілізували, не повідомляється.
Хвиля протестів 24-25 вересня
Феміністський антивоєнний опір оголосив на 24 вересня Всеросійський схід жінок у чорному на головних вулицях міст. Жінки у чорному — всесвітній рух жінок проти війни, ось уже понад 30 років вони виходять у різних містах та країнах у чорному одязі, щоб висловити владі свій протест.
По Росії на акціях поліцейські затримали щонайменше 783 особи у 33 містах, повідомили правозахисники “ОВД-Инфо”.
*
У Петербурзі перед акцією протесту почалися масові затримання активістів та журналістів. Силовики провели 15 обшуків у справі про “телефонний тероризм”. Про це повідомляє “Фонтанка” із посиланням на МВС.
*
На самій акції в Петербурзі пройшли жорсткі затримання. За даними “ОВД-Інфо” затримано щонайменше 126 осіб. Другий мітинг став менш масовим, аніж перший. Однак це не зменшило рівень насильства з боку силовиків. Журналісти та активісти публікували відео жорстких затримань, на деяких видно використання електрошокерів, на іншому — побиття лежачого кийками. “Папір” показує на 12 фотографіях, як пройшла акція протесту.
*
У Москві на мітингах присутніх також били і затримували. Усього затримали понад 390 осіб.
*
За інформацією ЗМІ, поліцейські затримали у столиці Бурятії не менше 11 осіб. Серед них двоє чоловіків, решта жінок. Затримані нічого не говорили поліцейським, щоб їхні особи не встановили, протестуючі стали в зчіпку у відділенні та скандували антивоєнні гасла:
*
У Новосибірську затримали 71 особу.
*
У Саратові поліцейський вдарив неповнолітнього прикладом.
*
У Волгограді перехожих просили написати пояснення, чому вони гуляють у суботу у центрі міста.
*
У Пскові дівчата вийшли 24 вересня на пікети з плакатами з антивоєнними гаслами у сквер Мистецтв. Їх затримали працівники поліції. Там же затримали мешканку Пскова із двома дітьми 8 та 6 років. За інформацією “Псковської Губернії”, також у місті затримали активістку “Яблука” Катерину Новікову та журналіста Максима Бартульова.
Відео затримань дівчат на антивоєнних акціях у Пскові.
*
В Іжевську, за даними каналу “Удмуртія проти корупції”, у відділах поліції перебувають не менше двох десятків людей. Поліцейські змушували їх здати відбитки пальців.
*
У Єкатеринбурзі затримали журналісток видань SOTA, “Вечерние ведомости”, RusNews та “Росдержава”. Пізніше їх відпустили із автозаку з вимогою покинути мітинг.
*
В Улан-Уде затримали правозахисницю Надію Нізовкіну, яка брала інтерв'ю в учасників акції, пише Avtozak LIVE. Затримані на протестних акціях в Улан-Уде оголосили сухе голодування.
*
У Томську силовики затримали як мінімум 34 особи, пише “Вулиця Оксамитова”. Декого із затриманих відпустили без протоколу.
*
У Саратові на акції поліцейські затримали двох дівчат та їх матір. Їх попросили пред'явити документи, коли городянки відмовилися, їх заштовхали до автозаку.
*
У Якутську на акцію протесту проти мобілізації вийшли жінки — понад 400. Протестувальники водили традиційний хороводний круговий танець осуохай, скандували антивоєнні гасла та співали пісню “Ейе” (“Мир”). Жінки оточили силовиків та вимагали зустрічі з адміністрацією. Поліція розпочала затримання, які протестувальники зустріли скандуванням “Ганьба!” За даними “ОВД-Инфо” затримали не менше 24 осіб.
*
У столиці Дагестану Махачкалі мирні протести закінчилися сутичкамиі й жорстокими затриманнями. Протест очолили жінки, вони сперечалися з поліцейськими, стверджували, що це саме Росія напала на Україну, а не навпаки, відбивали протестувальників у поліції, скандували: “Нi війні” (відео).
*
На мирних мітингах у селищі Ендірей правоохоронці стріляли у повітря, щоб розігнати протестувальників. Сотні протестувальників перекрили федеральну трасу.
*
Мітинги відбулися і в селі Хасавюрт. Канал “Утро Дагестан” анонсував акції проти війни та мобілізації в Дагестані та по всій країні.
*
У Махачкалі затримано не менше 100 учасників акції протесту проти мобілізації. У адміністратора телеграм-каналу “Подвал Дагестана”, де висвітлювалися протести, відбуваються обшуки.
Військкомати
Вночі після початку мобілізації в Росії знову почали горіти військкомати — невідомі підпалили військкомати у 4 регіонах країни. До 26 вересня було підпалено понад 50 військкоматів у різних регіонах країни.
*
У ніч з 25 на 26 вересня в Урюпінську у Волгоградській області 35-річний Михайло Філатов підпалив свій автомобіль разом із військкоматом. Після цього він почав закидати будівлю військкомату коктейлями Молотова. Розгорілася пожежа. Незабаром чоловіка помітили поліцейські та затримали його.
*
26 вересня в Усть-Ілімську в Іркутській області молодик відкрив вогонь у місцевому військкоматі. Він вистрілив кілька разів у воєнкома, який проводив інструктаж для мобілізованих. Нападника затримали — ним виявився 25-річний місцевий житель Руслан Зінін. Комісар помер у реанімації.
*
На військкоматі в Костромі з'явився антивоєнний напис. На стіні міського військкомату в Костромі невідомі написали. “Анус мобілізуй, пес! Не твоя особиста армія!”.
Інші акції та події
У Рязані на автовокзалі чоловік підпалив себе. Він кричав, що не "хоче йти на війну" (відео).
*
У Москві бійці спецназу прийшли додому до учасника поетичної акції проти мобілізації біля пам'ятника Маяковському Артему Камардіну вдень 26 вересня. Напередодні Камардін брав участь у “Маяковских чтениях”, які пройшли в Москві на Тріумфальній площі та були оголошені “антимобілізаційними”. Учасників затримали за статтею порушення порядку проведення публічних заходів (стаття 20.2 КоАП).
*
Відомий своїми антивоєнними виступами підприємець з Ленобласті Дмитро Скуріхін вивісив антивоєнний плакат 21 вересня після початку мобілізації. Відразу після цього у нього пройшов обшук, Скуріхіну призначили заборону певних дій. Його звинуватили у “дискредитації” армії.
*
Пензенський активіст два дні запалював свічки на згадку про загиблих в Україні. Юрій Вобліков запалив десять свічок біля пам'ятника “Покаяння” в пам’ять про земляків, які загинули в Україні. Раніше Юрій Вобліков виходив на акції на підтримку політв'язнів, пікетував за повернення прямих виборів мера та вигадав пікети на снігу. 25 вересня Вобліков вийшов на третю акцію. На цей раз він запалив 14 свічок — на стільки вистачило грошей.
Кримінальні справи
22 вересня суд висунув звинувачення художниці Саші Скочиленко. На думку слідства, художниця замінила цінники в супермаркеті на антивоєнні листівки, “маючи упередження — неприязне почуття, яке Скочиленко відчувала стосовно дій ЗС РФ у ході вiйни в Україні, діяльності президента та органів державної влади, за мотивами політичної ненависті та ворожнечі”. Повний текст обвинувачення можна прочитати тут. Скочиленко затримали 11 квітня, після чого відправили до СІЗО та на психіатричну експертизу. Дівчина зізналася у поширенні листівок, проте не вважає себе винною та заперечує, що поширювала неправдиву інформацію.
*
В Іванові силовики прийшли з обшуком на роботу до активістки Ольги Назаренко у кримінальній справі щодо повторної дискредитації армії. Вони вилучили комп'ютер, плакати “Узурпутіна на нари! Навальному свободу!” і “Путін, відведи війська!”, український прапор, телефони у всієї родини, а також готівкові гроші. Приводом для переслідування стали листівки, де йшлося про трагедію у Бучі, Ірпені та інших військових злочинах, які Ольга розклеїла 6 вересня.
*
У Ростові-на-Дону, Аксаї та Новочеркаську порушили кримінальні справи за статтею про публічну дискредитацію російської армії через псування банерів з портретами військовослужбовців, які беруть участь у війні в Україні — їх облили фарбою невідомі на 19 вересня. Глава Новочеркаська оголосив нагороду за затримання людей, які зіпсували банери.
*
У Сімферополі порушили кримінальну справу за статтею про вандалізм через червоні плями на муралі із зображенням російського військовослужбовця та на зображенні Володимира Путіна біля будівлі місцевого “Кримтелекома”. Місцева влада назвала подію “оскверненням” і пообіцяла “знайти і покарати” винних.
*
У Петрозаводську на 77-річну Тетяну Савінкіну порушили кримінальну справу за статтею про дискредитацію армії РФ через антивоєнні листівки, які вона нібито розклеїла 31 липня. До цього Савінкіну вже штрафували чотири рази через її антивоєнну позицію. До пенсії Савінкіна працювала у МВС. Після відставки підтримувала місцеві відділення “Меморіалу” та “Яблука”.
*
Пролетарський районний суд Тули відправив на психіатричну експертизу на 30 днів до психлікарні Андрія Павлова, підозрюваного за статтею про повторну дискредитацію армії. Експертизу запросило слідство. Приводом для справи стали публікації Павлова в інтернеті. Наприкінці березня чоловіка вже оштрафували за статтею про дискредитацію за значки з прапором України та написом “Путін stop war” та червоно-чорним прапором.
Адміністративні справи
Штрафи за дискредитацію армії призначені в Кургані, Челябінську, Новосибірську, Хабаровську, Краснодарі, Самарі, Ростові-на-Дону, Воронежі, Кропоткіні, Уфі, Благовіщенську. Приводом послужили відкритий лист із засудженням війни, прослуховування гімну України у квартирі з відкритим вікном, коментарі в інтернеті, зіпсований мілітаристський банер, одиночні пікети. Розміри штрафів — від 30 до 48 тисяч.
*
На московський бар "Рок-н-Ролл" завели адміністративну справу про дискредитацію російської армії. У барі демонструвався ролик, у якому під пісню гурту Nirvana показані українські військові та фрагменти військових дій, а також п'яні учасники проросійського мітингу.
Позасудовий тиск
У Володимирі перенесли концерт гурту “Сплин” з 30 вересня на 12 квітня 2023 року. Таке рішення ухвалив концертний майданчик Art Hall — керівництво написало про це у Вконтакті, пояснивши перенесення технічними причинами. Це сталося за кілька годин після заяви депутата обласних закзборів від «Единой России» Олександра Циганського — “від усіх володимирців” він попросив керівництво Art Hall скасувати концерт “скандальної групи”.
*
Студентам московського РДГУ та Нижегородської сільськогосподарської академії заборонили участь в акціях та пригрозили відрахуванням без права відновлення, якщо вони вийдуть на антивоєнну акцію.
ЗМІ
Роскомнагляд заблокував 38-е дзеркало петербурзького видання “Бумага” — ktozabanittotloh.paperpaperpaper.online. Вперше сайт “Бумаги” на вимогу відомства заблокували 12 березня. Видання пояснило, що це була остання спроба користуватись дзеркалом. Тепер матеріали знову публікуватимуться на початковому домені — paperpaper.ru. Доступ до них на території Росії можна отримати за допомогою VPN.
*
Видання “Бумага” випустила англомовний подкаст про те, як стріт-арт став головним способом антивоєнного протесту в Петербурзі.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо, 7х7 – Горизонтальна Росія, idelreal.org, Бумага, телеграм-каналів Весна, Зеленая лента, 1ADAT, Феминистское Антивоенное Сопротивление й інших.