Хронологія подій у Харкові та Харківській області під час російсько-української війни. 6 жовтня 2022 року
Харківська правозахисна група веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочин проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Харкові та Харківській області. Сьогодні ми публікуємо опис подій за 16 вересня 2022 року. Просимо очевидців надсилати нам інформацію за формою, що додається.
Керуючись настановами українських військових, ми не публікуємо точних адрес будинків, у які влучили російські бомби і снаряди, але зберігаємо всі ці дані для подальшого використання в майбутніх судових процесах проти воєнних злочинців.
Цього дня м. Харків вперше обстріляли з БПЛА. Внаслідок обстрілу було пошкоджено
промисловий об’єкт у Основ’янському районі, м. Харкова (точніше, інфраструктурний об’єкт промисловості). Загалом було нанесено чотири удари близько другої години ночі. Внаслідок влучання сталася пожежа. На щастя, ніхто не постраждав (https://www.youtube.com/watch?v=6TEG7Ut817I&t=65s, https://www.sq.com.ua/rus/novosti/06.10.2022/stalo-izvestno-kuda-v-xarkove-udarili-drony-kamikadze-foto-posledstvii).
На Ізюмщині, у Харківській області, жінка підірвалася на міні, коли збирала гриби в лісі (https://internetua.com/na-izuamsxini-jinka-pidirvalasya-na-mini-koli-zbirala-gribi-u-lisi?utm_source=news.ukrnet).
Крім того, внаслідок обстрілів цього дня постраждало дві особи в Куп’янському районі, три в Ізюмському, по два у Вовчанському та Чугуївському районах (https://itta.info/za-dobu-na-xarkivshhini-8-mirnix-zhiteliv-gospitalizovano-z-poranennyami-vid-vorozhix-obstriliv-1-zhinka-pidirvalasya-na-mini-sinyegubov/).
У м. Куп’янськ внаслідок обстрілу приблизно о 18:30 виникла пожежа на меблевому підприємстві. Площа пожежі склала близько 900 квадратних метрів. На щастя, ніхто не постраждав (https://infonavigator.com.ua/novosti/rossijskie-okkupanty-nanesli-udar-po-osvobozhdjonnomu-kupyansku-foto/).
У деокупованому Куп’янську-Вузловому Харківської області правоохоронці знайшли два тіла цивільних мешканців зі слідами катувань. Їх знайшли біля металевого циліндрового барабана на підприємстві, зі зв‘язаними руками та слідами катувань. У одного із загиблих виявили тілесні ушкодження на шиї та грудній клітині, а в іншого – слід від кульових пораненнь у грудній клітині та паховій зоні, а також рану на голові (https://www.stopcor.org/ukr/section-suspilstvo/news-na-harkivschini-znajshli-sche-dva-tila-zakatovanih-tsivilnih-06-10-2022.html).
Також цього дня було повідомлено про руйнування декількох ліцеїв у с. Липці Харківської області, яке перебувало під окупацією більше півроку. А в одному із ліцеїв російські військові взагалі влаштували штаб та катівню. Також було зруйновано ліцей у с.Слобожанському, і там також розташовувався штаб російських військових (https://newsyou.info/2022/10/naslidki-ruskago-mira-u-shkolax-xarkivshhini-foto).
В м. Ізюм Харківської області цього дня було повідомлено про ще одне катування. Було незаконно затримано місцевого жителя, після того як в його домі було проведено декілька обшуків. Що шукали, чоловік не знав. Його та інших містян тримали у відділку поліції. Перші два дні чоловіку взагалі не ставили питання, а лише били. Після цього російські військові озвучили вимогу зізнатися, що чоловік співпрацює з СБУ (https://hromadske.radio/publications/1098291).
Також в м. Ізюм піддавався катуванням український публіцист Максим Максимов. У катівні, розташованій в райвідділі поліції, він просидів від початку вересня до звільнення міста. Чоловіка арештували росіяни, які представилися військовою поліцією. Росіяни провели обшук і відвезли чоловіка до райвідділу поліції, одягнувши йому на голову пакет. Там Максима утримували в підвалі. Разом із ним у камері були двоє атовців — Сергій та Олексій. Причину затримання не пояснювали. На допит повели лише наступного ранку. Максима посадили на стілець, руки і ноги закували в кайданки, до них під’єднали електричні дроти. Чоловіка неодноразово били струмом. Його катували два дні, взагалі не ставлячи питання. Лише на третій почали питати, коли і де його завербувала Служба безпеки (https://cripo.com.ua/vojna-s-rf/yak-rosijsko-fashystski-zagarbnyky-katuvaly-ukrayintsiv-v-mistah-zvilnenoyi-harkivshhyny/).
Також цього дня було повідомлено, що у м. Балаклія Харківської області місцевого жителя, російські військові 46 днів тримали у полоні. Він пережив побиття та одне катування струмом. Причиною його затримання було фото із братом-військовим (https://hromadske.radio/publications/1098291).
Також повідомлялося, що у с. Козача Лопань Харківської області в травні, російські військові затримали чоловіка, який був колишнім військовим. Також затримали сусіда та старшого сина, але їх після цього випустили. А чоловіка сильно били, у перші дні він був напівпритомним. Що з чоловіком зараз, і досі невідомо (https://hromadske.radio/publications/1098291).
Також цього дня було повідомлено що у м. Вовчанськ була заарештована та просиділа у полоні 62-річна директорка місцевого ліцею – Лідія Тільна. Її побили, погрожували розстрілом, а потім декілька днів тримали в карцері за те, що вона відмовилася починати навчальний рік із російською системою освіти (https://hromadske.radio/publications/1098291).
У м. Балаклія Харківської області російські військові переслідували суддю місцевого суду – Володимира Стригуненка, за його відмову співпрацювати. В червні до нього додому прийшли люди в балаклавах, змусили взяти документи, телефон та пройти до райвідділку поліції. Перед тим як завести суддю в приміщення, йому на голову натягнули мішок. Зняли його лише в кабінеті. Володимира посадили на стілець, пропонували йому співпрацювати, далі залякували, після відмови. Після цього відпустили. Через декілька днів до нього додому знову приїхали співробітники ФСБ, вони зламали судді щелепу. У вину йому ставили підтримку колишнього АТОвця, питали, де перебуває друг-підприємець, якого вони довго шукають. Забрали з квартири деякі речі, монети, телефон і документи. Суддю повезли до будинку культури, там змушували подзвонити другу-підприємцю.
Росіяни розгубилися. Вони повезли Стригуненка в поліцію і посадили до окремої камери, де він пробув близько години. Потім його знову відвезли до будинку культури і знову змушували дзвонити другові, стріляючи над головою з пістолета. Друг не взяв слухавку, тож Володимира знову повезли в поліцію (https://cripo.com.ua/vojna-s-rf/yak-rosijsko-fashystski-zagarbnyky-katuvaly-ukrayintsiv-v-mistah-zvilnenoyi-harkivshhyny/).
Також було повідомлено, що в приміщенні Балаклійського районного суду російські військові залишили зброю та спорядження, тобто там був облаштований штаб (https://cripo.com.ua/vojna-s-rf/yak-rosijsko-fashystski-zagarbnyky-katuvaly-ukrayintsiv-v-mistah-zvilnenoyi-harkivshhyny/).
У м. Балаклія інший місцевий чоловік, який виходив до початку війни на проукраїнські мітинги, був побитий у своєму будинку через декілька місяців після захоплення міста. Після цього його відвезли до райвідділку, але відпустили. Далі його змушували десять днів відпрацьовувати на господарських роботах свою “провинність” (https://cripo.com.ua/vojna-s-rf/yak-rosijsko-fashystski-zagarbnyky-katuvaly-ukrayintsiv-v-mistah-zvilnenoyi-harkivshhyny/).
Резюме за день (за зібраними нами даними, потребує доповнення та уточнення)
Вбито щонайменше 5 людей.
Поранено щонайменше 7 людей.
Піддано катуванням щонайменше 9 людей
Пошкоджено чи зруйновано щонайменше 6 об’єктів.
За повідомленням ДСНС, загалом за добу через обстріли російськими окупантами трапилося п’ять пожеж: дві у Куп’янському районі, дві в Чугуївському та одна пожежа в Ізюмському районі. Крім виробничої будівлі, горіли господарчі споруди, гаражі та складське приміщення (https://2day.kh.ua/ua/kharkow/rosiyski-okupanty-obstrilyaly-meblevyy-tsekh-u-kharkivskiy-oblasti).
Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, скористайтеся формою.