‘Івасі’ проти вобли — дайджест російських протестів
Діячі мистецтва та науки проти війни
Наприкінці позаминулого тижня в Youtube вийшов запис концерту бардівського дуету “Івасі” — Олексія Іващенка та Георгія Васильєва. Самі артисти назвали його “Несанкціонований концерт”. У їхніх піснях та коментарях, у відповідях на запитання глядачів містилися прямі антивоєнні висловлювання, правда, без згадки слова “війна” стосовно 2022 року. Концерт відбувся 26 вересня у Будинку молоді у Москві у повній залі майже на 2000 місць.
На сайті echofm.online вийшла стаття Нателли Болтянської “Івасі проти вобли”. “Я не знаю, яку мужність треба було мати, щоб зробити те, що зробили ці двоє зараз. Це справжнісінький акт політичного протесту.”
Про цей концерт говорив також експерт центру Карнегі Андрій Колесников (що залишається в Росії) у розмові з Євгенією Альбац на її YouTube каналі. Він сказав, що цей концерт став проявом інтелігентської культури чи субкультури, яка “ліберальна та антивоєнна”.
22 жовтня на сайті Медузи вийшло інтерв'ю наукової журналістки Асі Казанцевої, в якому вона також згадує цей концерт: “Було видно, що там абсолютно все проти війни. Якогось моменту Васильєв згадав Григорія Тарасевича — наукового журналіста, який на мітингу проти мобілізації потрапив до спецприймача на 10 діб і тому не був присутнім на концерті. Велика — двотисячна — аудиторія, стоячи, довго, плескала людині за те, що вона потрапила до спецприймача на антивоєнному мітингу”.
Нещодавно поліцейські затримали Асю на дев'ятому місяці вагітності — як призовника — повідомляє Meduza:
“Вони до мене підходять, порівнюють фоточки в планшеті з моїм зовнішнім виглядом і кажуть:
— Ми маємо вас затримати.
— Чому?
— Бо ви призовник.
— Який я призовник, я жінка без військово-облікової спеціальності. І дивіться, який у мене живіт величезний.
— Ми не знаємо. Вас розпізнали камери, а сьогодні камери розпізнають призовників. Ходімо розберемося”.
*
На актора Артура Смольянінова склали протокол про дискредитацію російської армії. Про це повідомляє телеканал “Дождь”.
Раніше актор в інтерв'ю на ютуб-каналі Катерини Гордєєвої висловив своє ставлення до війни з Україною: “Все змінилося. Кров пролилася. Сталася катастрофа. Все зруйновано. Попіл, дим, сморід, сльози. Жах. Просто жах". Після публікації відео актора виключили з кількох проектів із держфінансуванням, потім він виїхав із Росії.
Новину про порушення адміністративної справи Смольянінов прокоментував “Медузі” так: “Для мене не існує законів цієї держави. Вони, як і сама держава, злочинні за своєю суттю, а отже, не мають ні моральної, ні юридичної сили. Жодних емоцій. Сумувати тут нема про що. Як і радіти. Не можна божевільних приймати всерйоз, інакше сам із кукухою попрощаєшся. Знизав плечима — пішов далі. Є набагато суттєвіші питання у житті”.
Антивоєнні перформанси
Активістка Альбіна Сентякова провела антивоєнну акцію на Ново-Соборній площі в Томську, повідомляє #ОЧНИСЬ! Дівчина поголила волосся, склала його в коробку, а потім підняла її вгору, показавши напис: «Ні — значить ні».
“Не можу мовчати про те, що відбувається у світі та нашій країні. Це дуже боляче і нестерпно. Я не можу мовчати. Усі чоловіки у моїй сім'ї мають військово-облікову спеціальність і мовчки приймають той факт, що потрібно буде йти (на фронт)”, — розповіла Альбіна.
Одиночні пікети та антивоєнні виступи у різних містах Росії
17 жовтня в Єкатеринбурзі було затримано пікетувальника Дмитра Близнюка, повідомляє “ОВД-Инфо”. Його затримали з плакатом “Нi війні” з намальованим серцем у кольорах українського та російського прапорів.
*
17 жовтня у Москві силовики затримали жінку через напис «Voina zlo» на вікні квартири. Про це “ОВД-Инфо” повідомила дівчина, яка винаймала цю квартиру. За її словами, силовики тримали власницю житла у відділенні понад три години, принижуючи. Крім того, за словами наймачки, поліцейські також дзвонили її матері та залякували її.
*
18 жовтня в Петербурзі було затримано Тетяну Толь, яка розклеювала листівки з написом «Нi мобілізації», повідомляє “ОВД-Инфо”.
*
18 жовтня У Петербурзі затримали місцеву жительку Алісу Дружину через банер проти мобілізації, який раніше вивісили в центрі міста. Про це вона сама повідомила “ОВД-Инфо”. Поліцейські чекали на петербурженку біля її будинку, після чого відвезли до відділу поліції. На затриману склали протокол про організацію неузгодженої акції та залишили в поліції на ніч.
*
19 жовтня у Москві біля будівлі уряду Кирило Деянов стояв у одиночному пікеті з плакатом: «Нi війні в Україні. Займайтеся екологією», пише “ОВД-Инфо”. Активіста було затримано та доставлено до відділення поліції.
*
Також 19 жовтня на Пушкінській площі Ігор Агро провів одиночний пікет із плакатом “Припиніть війну в Україні”. Поліція затримала пікетувальника та склала на нього протокол про дискредитацію армії.
*
У місті Комсомольськ-на-Амурі Хабаровського краю поліцейські відігнали в невідомому напрямку машину з антивоєнними гаслами. Про це повідомляє телеграм-канал “Осторожно, новости”. Невідомі залишили в центрі міста машину, на якій містилися написи “Нi війні”. На місце приїхали поліцейські, викликали кінолога для перевірки автомобіля. Потім силовики накрили написи тканиною, а машину викрали у невідомому напрямку. За даними “Осторожно, новости” машина належить 47-річному місцевому жителю.
*
21 жовтня в Єкатеринбурзі силовики затримали 34-річного місцевого жителя Дениса, повідомляє “ОВД-Инфо”. Приводом для затримання стало те, що молода людина нібито обливала фарбою автомобілі, на яких розміщувалася Z-символіка.
На єкатеринбуржця склали три протоколи за статтею дискредитації армії РФ.
*
21 жовтня у Санкт-Петербурзі біля Повстання було затримано пікетувальника Раміна Кузієва з плакатом “Нi війні!”, повідомляє “ОВД-Инфо”. На Раміна склали протокол про дискредитацію армії.
*
У Красноярську 22 жовтня Марія Самородська провела пікет із плакатом, на якому був намальований пацифік, а напис говорив “Ні країні без чоловіків”, пише “ОВД-Инфо”. Марію було затримано співробітниками поліції. З поліції її відпустили без протоколу, проте зобов'язали з'явитися до відділу 25 жовтня.
*
22 жовтня у Москві до будівлі Ради Федерації вийшов на одиночний пікет Ігор Арго з плакатом “Stop war in Ukraine”. Поліція затримала пікетувальника та склала на нього протокол дискредитації російської армії.
*
22 жовтня У Москві затримали Поліну Голованову, яка проводила на Арбаті одиночний пікет із плакатом “Нi війні. Путін губить Росію”.
*
22 жовтня на одиночний пікет на Червону площу в Москві вийшла Інна Волкова. Вона тримала в руках плакат зі словами “ЗА МИР”. Жінку було затримано співробітниками поліції, на неї склали протокол про дискредитацію армії та відпустили.
*
23 жовтня у Санкт-Петербурзі біля буддистського храму “Дацан Гунзечойней” затримали Данару Еренженову, яка провела одиночний антивоєнний пікет.
Дівчина розгорнула плакат із фразою “Мілітаризм коштує дуже дорого”, що належить Далай-ламі XIV. Її затримали співробітники ДПС та доставили до відділу поліції. На неї склали протокол про дискредитацію російської армії.
*
23 жовтня у Москві біля пам'ятника маршалу Жукову близько першої години ночі поліція затримала трьох активістів через викрикування антивоєнних гасел, пише “ОВД-Инфо”.
Затриманих — Андрія Кізельватера, Маргариту Васєву, Любов Стрельникову — доставили до ОВС. Приблизно за 3 години їх відпустили, виписавши штраф по 500 рублів за статтею про “дрібне хуліганство”. Усі троє є активістами антивоєнного руху, що неодноразово брали участь в акціях, мітингах, виходили з одиночними пікетами.
*
23 жовтня в Москві на Пушкінській площі затримали Ганну Сайфутдінову, яка проводила пікет із плакатом “Застосування ядерної зброї абсолютно неприйнятно!”. Про це вона сама повідомила “ОВД-Инфо”.
Антивоєнні виступи у соцмережах
У селищі Ашукіно Московської області силовики затримали пенсіонерку Наталю Бичкову та склали на неї протокол за статтею про дискредитацію армії через коментар у групі у ВКонтакті.
За словами сина жінки, близько 11-ї ранку поліцейські прийшли до неї додому, провели обшук і вилучили ноутбук. Після цього Бичкову доставили до відділу поліції Пушкінським районом, де допитували протягом шести годин, а потім відпустили.
*
ВКонтакте на вимогу Генпрокуратури заблокувала сторінку архангельського активіста Дмитра Секушина. Імовірно, причиною стали пости про війну в Україні. Через публікації у соцмережах чоловіка вже тричі штрафували за статтею про дискредитацію російської армії.
*
Жителя Волгодонська в Ростовській області Павла Брижана оштрафували на 30 тисяч рублів через антивоєнні коментарі, повідомляють “Кавказ.Реалии”.
Чоловіка визнали винним за статтею про дискредитацію російської армії через заклики на одному з форумів не вирушати на війну. Крім того, він висловив невдоволення тим, що фраза “ні війні” стала сприйматися як екстремістська.
Викладачі чинять спротив
Вчительку Тетяну Червенко затримали просто у школі. Раніше жінка відмовилася проводити пропагандистські уроки “розмови про важливе (разговоры о важном)”,і натомість викладаючи математику. Також Тетяна давала коментарі про ситуацію в школах опозиційному телеканалу “Дождь”, де висловлювала свою антивоєнну позицію.
*
Викладача філософії СПбДУ Дениса Скопіна звільнили з роботи після арешту за участь у антивоєнній акції. У наказі було написано, що вихід на протест — “аморальний вчинок, несумісний із педагогічною діяльністю”. Попрощатися з викладачем прийшли десятки студентів.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо, 7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Очнись, Феминистское Антивоенное Сопротивление й інших.