MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Стій за свої переконання, навіть якщо здається, що стоїш один!’— дайджест російських протестів

17.10.2022    доступно: in English
Наші інформ.

Антивоєнна стінгазета Олександра Правдіна © Бумага

Антивоєнна стінгазета Олександра Правдіна © Бумага

На початку  жовтня велика кількість активістів та активісток, які наважилися вийти на вулиці і висловитися проти мобілізації, все ще перебували у відділеннях поліції та СІЗО.

Протести в Росії знову стають “тихими”, активіст_ки та горизонтальні організації зосереджуються на допомозі біженцям, затриманим на попередніх акціях та допомоги тим, хто намагається ухилитися від мобілізації чи їде з Росії.

Затримання на акціях проти війни та мобілізації пройшли в великих містах —  Новосибірську, Нижньому Новгороді, Якутську, Владивостоці, Москві, Санкт-Петербурзі, Хабаровську. Нові штрафи за участь в акціях проти мобілізації присуджено судами у Новосибірську, Томську, Ахтубінську, Сочі, Архангельську, Камизяку, Самарі, Казані, Табасаранському районі Дагестану, Москві, Нальчику. Середній розмір штрафів — 10-30 тисяч рублiв. Приводами для штрафів стали пікети, відео в Однокласниках, розклеювання антивоєнних листівок, повідомляє “ОВД-Инфо”.

Наймасовіша акція тижня

Фотограф московської мерії в ніч на 10 жовтня відправив антивоєнну розсилку десяткам тисяч бюджетників. 43-річний Олег Сидоренко вісім років фотографує фасади московських будинків, додаючи їх до загальної фотобази Мосархітектури. Антивоєнну розсилку він зробив за десятками тисяч адрес, копіюючи адреси з бази вручну — доступ йому заблокували лише на літері “С”. У своєму листі він пише, що влада під “брехливі мови” про “священну війну” позбавила росіян усіх прав, а сама здійснила “злочин проти людства”. Він закликав звільнятися чи їхати, а якщо немає можливості зробити це — “триматися один одного, об'єднуватися та обстоювати правду”.

За словами Сидоренка, йому посипалися відповіді на розсилку — здебільшого позитивні. З Олегом Сидоренком зробила інтерв'ю “Медиазона”: «Не бійтеся виходити і говорити». Фотограф московської мерії відправив антивоєнне розсилання десяткам тисяч бюджетників (zona.media)

Шкільний протест

Чуваські школярі малювали антивоєнні малюнки. Завдання зробити малюнок на тему “Нi війні” дали додому за ІЗО вчителі у школах № 22 та 65. Роботи молодшокласників збиралися відправити російським військовим. Учні намалювали малюнки проти воєнних дій в Україні. В адміністраціях шкіл не коментували журналістам це завдання, але чиновники з Міносвіти вже повідомили, що “обурені цією ситуацією”.

Дитячі малюнки, які обурили російське міносвіти

Дитячі малюнки, які обурили російське міносвіти

У Москві через аватарку з жовто-синіми квітами до поліції забрали п'ятикласницю. Маму школярки зі “Школи в Некрасівці” викликали на бесіду через пропуски “уроків про важливе” та аватарки з жовто-синіми квітами. Після цього директор школи написала заяву в поліцію з проханням “обстежити житлово-побутові умови сім'ї”, а заразом “вплинути на виховну позицію” матері. 5 жовтня дівчинку з уроків забрала поліція, її доставили до ОВС окремо від матері. У мами читали листування у телефоні, а потім удома у сім'ї провели обшук. Наразі родину обіцяють викликати на комісію для постановки на профілактичний облік, розповідає “Феминистское Антивоенное Сопротивление”.

Хакери проти війни

Хакери зламали сайт “Партии роста” (залежна від адміністрації президента партія, яка сприяла зняттю опозиційних російських політиків із виборів) та виклали на ньому антивоєнну заяву.

На сайті в розділі “А что Титов?" невідомі заявили про створення партії “Люди Роста”, члени якої хочуть зупинити військові дії в Україні, залучити до влади активістів і перейти до моделі економіки, заснованої на конкуренції та розвитку бізнесу. Пізніше сайт перестав відкриватися. У прес-службі партії сказали, що сайт зламали та фахівці намагаються усунути неполадки.

Від'їзди з Росії

Цього тижня Росію залишив Верховний лама Калмикії. Шаджин-лама Тело Тулку Рінпоче виступив проти воєнних дій в Україні. Лама повідомив, що “українська сторона захищає свою країну, свою землю, свою правду, свою Конституцію, свій народ”.

Журналістка з Єкатеринбургу Олена Шукаєва емігрувала до Німеччини. Вона розповіла, що залишила Росію минулого тижня. Шукаєва працювала поруч з “Радио Свобода”, “Новой газетой”, “Вот Так”. Також вона координувала проект “Последний адрес” — увічнення пам'яті жертв політичних репресій у роки радянської влади. У серпні суд заарештував Шукаєву на 14 діб за публікацію ролика Олексія Навального п'ятирічної давності. Вона оголосила голодування, сидячи в ІТТ. Крім цього, Шукаєву оштрафували на 200 тисяч рублів після кількох протоколів за дискредитацію армії РФ. Після цього Мін'юст визнав журналістку іноагенткою.

*

З Росії виїхав голова Спілки журналістів Карелії. Георгій Чентеміров залишив країну разом із сім’єю, бо не може брати участь у “руйнівній та нікому не потрібній війні”. Він назвав те, що відбувається в Росії, “катастрофою”. У вересні держЗМІ “Новый взгляд” звинуватило Чентемірова в антиросійських поглядах. Він просив перевірити законність заборони слова “війна”. Після цього його почали цькувати у соцмережах, а ветеран МВС попросив прокуратуру перевірити журналіста на іноземне фінансування. Більше 50 журналістів підписали листа на підтримку Чентемірова, “відомого своєю принциповістю та чесністю”.

Дмитро Озерков, голова відділу сучасного мистецтва Ермітажу, звільнився з музею і залишив усі російські проекти через незгоду з війною в Україні. Озерков робив усі найвідоміші виставки сучасного мистецтва в Ермітажі. Росію він залишив ще в лютому, зараз про свою антивоєнну позицію розповів виданню “Бумага”. 

Перм'ячка завершила піший похід до Білорусі на знак протесту проти воєнних дій в Україні. 29-річна активістка Нонако пройшла 2,5 тис км із Пермі до Мінська. По дорозі вона розмовляла з людьми про війну в Україні та збирала гроші для політв'язнів із Росії та Білорусі. За її словами, громадяни Білорусі “борються за свободу” і відрізняються від росіян згуртованістю, сприянням, співчуттям. Вона зазначила, що в Мінську всі готелі та квартири зайняті втікачами від мобілізації. Нонако після закінчення акції вийшла на пікет із плакатом про мир: “Нікуди відступати <...> Запалюйтесь, ті, що вижили, горіть і світіть. Ми не поодинці. Пам'ятайте про це і перемагайте страх добротою один до одного. Мир!”,   —  написала вона.

Нонако в Мінську © телеграм-канал “Пермь 36,6 Против войны”

Нонако в Мінську © телеграм-канал “Пермь 36,6 Против войны”

Підпали військкоматів, банерів, будівель адміністрації та пощкодження знаків війни

У Красноярську невідомий намагався підпалити будівлю військкомату. За даними “NGS24”, о 4:30 ранку 3 жовтня людина проникла на територію військкомату і запустила дві пляшки із запальною сумішшю у вікно.

Одинадцятикласницю з Казані, яка кинула у військкомат коктейль Молотова, відправили під домашній арешт на два місяці. Вона кинула дві пляшки в ніч із 2 на 3 жовтня у будівлю військового комісаріату Радянського району. Силовикам вона заявила, що зробила це, бо не підтримує воєнних дій в Україні та мобілізації.

На суд дівчину доставили у наручниках, останні два дні вона була в ІТТ.

Краснодарський військкомат спробували підпалити. Вночі 6 жовтня невідомий/а кинув/ла у будівлю пляшку із запальною сумішшю. Сторож та два строковики змогли загасити пожежу до приїзду МНС. За попередніми даними, підпал влаштувала 42-річна жителька Краснодару.

Невідомі підпалили військкомат у Башкортостані у селі Архангельське — мешканці селища опублікували фотографії підпалу призовного пункту. Судячи з кадрів, пожежа зачепила один із кабінетів. Чиновники з районної адміністрації підтвердили підпал.

Оновлена ​​карта підпалів військкоматів у Росії від телеграм-каналу “Горизонтальная Россия”

Оновлена ​​карта підпалів військкоматів у Росії від телеграм-каналу “Горизонтальная Россия”

*

Двоє підлітків підпалили V-банер на постаменті з головою Леніна у Бурятії. Банер висів в Улан-Уде на постаменті із найбільшою у світі скульптурою голови Леніна. Раніше на ньому висіла розтяжка із буквою Z, але невідомі її пошкодили. Пізніше поліція затримала за підпал двох підлітків 17 років. Їх змусили записати відео із визнанням вини. Проти молодих людей порушено кримінальну справу за статтею про вандалізм.

У Комі невідомі розбили та облили червоною фарбою меморіальну табличку на честь ополченця ДНР Мотороли. Меморіальну табличку на честь Арсена Павлова, відомого як Моторола, чиновники розмістили у червні на будівлі школи №13 у селищі Далеке. Спочатку мерія Ухти запропонувала назвати школу на честь військового, але проти цього виступили мешканці.

Єкатеринбуржець сокирою розбив скло автомобілю з літерою Z. За словами очевидця, чоловік ходив парковкою і приглядався до машин. Коли він побачив наклейку з буквою Z, дістав сокиру й вісім разів ударив по склу автомобіля. Чоловік був у масці. Власник автомобіля звернувся до поліції. До цього невідомі в Єкатеринбурзі облили червоною фарбою мікроавтобус із знаками Z та V.

Медіа та антивоєнні проекти

Телеканал “Дождь” випустив фільм про тих, хто в Росії виступає проти війни, — активіст_ок з різних міст, які не побоялися висловити у різний спосіб свою позицію. Серед них — багато героїв наших дайджестів.

Це кочегар із Вологди, який опинився в СІЗО за створення підпільного радіо, заслужена артистка Росії, українець із Волгограда, який став “рекордсменом” зі штрафів за дискредитацію, будівельник із Нальчика, який попросив відклеїти наклейку Z з машини, відомий графіті-художник та інші люди, які виступають проти війни — ті, чиї справи опинилися серед чотирьох тисяч адміністративних справ за статтею про дискредитацію армії, та 116 фігурантів кримінальних справ.

Феміністський Антивоєнний Спротив у своєму каналі запустив Антивоєнний Inktober. Традиційно це щорічний малювальний челендж, який проводиться у жовтні митцями  всього світу. “У 2022 ми, Феміністський Антивоєнний Спротив, оголошуємо антивоєнний інктобер і пропонуємо вам список тем малюнків на кожен день місяця”, — йдеться у повідомленні ФАС. Щодня на каналі публікуються малюнки на антивоєнну тему. Побачити їх можна за хештегами: #antiwartober #antiwartober2022

© ФАС

© ФАС

Журналіст_ки із незалежного медіа “ТВ2” створили проект “Очевидцы”. У ньому вже п'ять місяців сотні людей розповідають, як змінилося їхнє життя після початку війни в Україні. Історії журналіст_кi отримують у телеграм-бот. 

* Ми вже писали про Олександра Правдіна з селища Сіверського Ленінградська області. Він підготував нові випуски своєї антивоєнної вуличної газети.

Антивоєнна стінгазета Олександра Правдіна © Бумага

Антивоєнна стінгазета Олександра Правдіна © Бумага

“Стій за свої переконання, навіть якщо здається, що стоїш один!”   —  У Москві з'явилося графіті з цитатою активістки німецького антифашистського опору. Софі Шоль разом із своїм старшим братом Гансом була учасницею групи студентського Опору “Біла троянда”. Учасники групи проводили мирні акції, розповсюджували листівки та малювали графіті. Софі та Ганс були заарештовані та засуджені до смерті 18 лютого 1943 року, а 22-го вирок був виконаний за допомогою гільйотини.

Москва © Сахаров-Центр

Москва © Сахаров-Центр

*

Благодійний книжковий маркет "Фонарь" у Нижньому Новгороді було скасовано на вимогу влади. На маркеті, який мав пройти на користь Нижегородського жіночого кризового центру (захищає жертв домашнього насильства), планувалися виступи письменниць Оксани Васякіної та Євгенії Некрасової, які відомі своєю активною антивоєнною позицією. Заявлена ​​на маркеті тема: “Ненасильство”. Окрім того планувалися дискусії про те, як і що можна зараз протиставити насильству і де шукати ресурс для підтримки антивоєнної спільноти всередині Росії. Майданчик отримав дзвінок від спецслужб, які вимагали скасувати захід через проукраїнську позицію спікерок.

Тиск на активістів та активісток

У перший тиждень після початку мобілізації проти війни безстрашно виступили жінки у Дагестані, Чечні та Кабардино-Балкарії. У Чечні до протестуючих застосували насилля. За даними правозахисників, затриманих жінок привезли до мерії. Там їхніх чоловіків змусили побити жінок трубами з бетоном, погрожуючи, що інакше це зроблять самі силовики.

За даними Центру захисту прав людини “Меморіал”, мешканцю республіки Адаму Мурадову 28 вересня стало погано під час молитви і він помер від серцевого нападу. Він був серед тих чоловіків, яких правоохоронці примусили бити своїх дружин.Після цього сина Адама Мурадова відправили воювати до України.

Джерела “Меморіалу” в республіці повідомили, що силовики чинять тиск на сім'ю Мурадових. Вони вимагають, щоб сім'я на камеру заявила, що незаконних дій не було.

Затриману на акції 24 вересня Владу Антамошкіну помістили до Психіатричної клінічної лікарні після того, як дівчина порізала вени у відділі поліції. 3 жовтня замість адвоката з лікарні її знову зустріла поліція і відвезла до суду. 

У Гатчинському ІТТ затриманим чоловікам, які підходять за віком для мобілізації, видали повістки у військкомат. Там відбували арешт петербуржці, затримані на акції проти мобілізації. Повістки з формулюванням “пропонуємо з'явитися” роздавали дві жінки в цивільному одязі. 

До Радянського суду Махачкали направили 279 адміністративних справ, пов'язаних із протестами проти мобілізації. Усі винесені постанови містять однакові формулювання про те, що вони перебували «у групі громадян не менше 50—80 осіб» та створювали «перешкоди функціонуванню об'єктів транспортної інфраструктури та руху пішоходів». У Дагестані, як уже було сказано, жінки та чоловіки активно виступили проти мобілізації.

На доньку загиблої нижньогородської журналістки Ірини Славіної склали протокол через антивоєнний пікет. Два роки тому Славіна вчинила самоспалення. Останніми її словами у Фейсбуці були: “у моїй смерті звинувачувати Російську Федерацію”. Про те, що Маргарита, дочка Ірини, вийшла з антивоєнним плакатом у другу річницю смерті її матері, ми писали в минулому дайджесті. На плакаті було написано: “Путін, йди до біса зі своєю війною, але Путін убив її раніше”. На Маргариту склали протокол за дискредитацію армії, повідомляє “Горизонтальная Россия”.

*

У Москві учасника “Маяковских чтений” Миколу Дайнеку звинуватили у розпалюванні ненависті з загрозою застосування насильства. Дайнеко разом із Єгором Штовбою та Артемом Камардіним читав антивоєнні вірші. У обвинувальному вироці Дайнеко говориться, що лінгвістична експертиза побачила “ознаки приниження гідності ополченців, які брали участь у військових діях у ‘ЛНР’ та ‘ДНР’” та “заклики до насильства щодо вказаних осіб”. Усіх трьох учасників акції було затримано та направлено до СІЗО, у мережі активно обговорювалося жорстоке поводження та зґвалтування Артема Камардіна силовиками під час затримання.

Дівчата у Брянську вийшли з пікетами 25 вересня. Після цього поліцейські зателефонували до однієї з активісток, погрожували проблемами у неї та матері, вимагали зустрітися, опитували сусідів, приїжджали на завод, де вона працює, зажадали у неї пояснювальну за “участь у несанкціонованих мітингах”.

Активістку Анастасію Філіппову, яка залишила плакати на могилі батьків Путіна, затримано, з нею не можуть зв'язатися рідні. Дівчину затримали на зупинці 4 жовтня за статтею про непокору співробітнику поліції. Суд над нею пройшов 5 жовтня, але довідалися про це рідні дівчини лише 6 жовтня, коли Пилиповій дозволили зателефонувати сестрі.

Іллю Яшина висунули обвинувачення у кримінальній справі про фейки. Йому загрожує до 10 років позбавлення волі. Слідчий вирішив, що Яшин “відчував неприязнь до політичної системи Росії” і “заперечував необхідність забезпечення безпеки від зовнішніх загроз”. Він зазначив, що Яшин — публічна особа, “у зв'язку з чим його діяльність викликає підвищений інтерес невизначеного кола осіб, а твердження, що висловлюються, сприймаються ними як достовірні”. Справу на Яшина порушили 12 липня через відео на YouTube, в якому він розповів про події у Бучі. “Меморіал” визнав його політв'язнем.

Проти політика та журналіста Володимира Кара-Мурзи, який зараз перебуває під вартою у справі про “фейки” про російську армію, порушили ще одну кримінальну справу за статтею про державну зраду. Справу порушили через співпрацю з фондом Free Russia Foundation, який влада визнала “небажаною організацією”. У 2021 році Кара-Мурза залишив посаду президента фонду.

*

У членів правозахисного руху “Голос” та політиків у 5 регіонах пройшли обшуки у справі про дискредитацію армії. Приводом для обшуків стала справа проти іванівця Михайла Гусєва через пост у Telegram-каналі “Щоденник емігранта”. У пості написано, що Гусєв виїхав із Росії, бо не хоче потрапити до армії та брати участь у військових діях в Україні. На нього завели кримінальну справу про повторну дискредитацію армії. Обшуки пройшли в Москві, Пскові, Іванові, Пермі та Челябінську.

Еколог із Комі Олексій Семенов потрапив у реанімацію після перебування в поліції — його затримали 28 вересня за “несплату штрафів та публічне вираження антивоєнної позиції” — він публічно висловлювався проти мобілізації на зустрічі активістів з Іжми. П'ять діб Семенов пробув у спецприймачі селища Іжми, але в день, коли його мали звільнити, співробітники МВС повідомили дружині, що його везуть до суду. З машини ДПС він вийти вже не міг — Семенова відвезли до реанімації, яку викликала дружина. Увечері чоловіка знову забрали до суду прямо із лікарні.

Правозахисник із Череповця Грегорі Маркус Северін Вінтер написав листа, в якому повідомив про те, що під арештом йому потрібні ліки — через низьку температуру в камері він оглух на одне вухо, а також у нього закінчується власний запас інсуліну. За словами Вінтера, температура в його одиночній камері вночі опускається до 4—6 градусів тепла, але суд відмовляє у позові про порушення умов утримання у СІЗО. Чоловік заарештований за статтею про “фейки” про російську армію, приводом стали пости з інформацією про військові злочини російських солдатів у Бучі.

Викладачку в одному з вишів Нижнього Новгорода Ольгу Лізункову звільнили через розмову про мобілізацію та прохання не воювати в Україні. Поліцейські склали на неї протокол про дискредитацію армії. Студенти запитали думку Ольги щодо мобілізації, оскільки раніше вона висловлювалася про війну в Instagram і брала участь у мітингах Навального. За її словами, вона відповіла чесно, щоб вони не піддавалися пропаганді і в жодному разі не йшли на війну. Наступного дня Ольгу від роботи усунув заступник директора. Хто подав на неї заяву до поліції — невідомо, повідомляє телеграм-канал “Сердитая Чувашия”.

На 77-річну пенсіонерку з Карелії Тетяну Савінкіну порушили другу справу про “дискредитацію” російської армії за антивоєнні листівки. За версією слідства, 24 вересня вона розклеїла листівки з числом “молодих хлопців”, які “повернулися до Росії в трунах”, і писала, що в Україні “загинула величезна кількість” дітей та людей похилого віку, розповідає видання “Бумага”.

Петербуржця затримали в аеропорту Пулково у справі про тероризм, повідомляють “SOTA” та “ОВД-Інфо”. Про затримання він встиг повідомити дружину та адвоката, а потім зник. Знайшли його лише через дві доби у будівлі ФСБ на Ливарному. На зв'язок перестали виходити і чотири друга затриманого. Двоє з них перед зникненням повідомили, що до них стукають невідомі. Дружина затриманого пов'язує подію з антивоєнною позицією чоловіка, пише видання “Бумага”.

Екстремістська пісня

Переможниця конкурсу краси з Криму Ольга Валєєва заспівала пісню “Червона калина” з подругою, виклала її у соцмережах — і була оштрафована на 40 тисяч рублів за статтею про дискредитацію військових та “демонстрацію нацистської символіки”. Її подругу було заарештовано на 10 днів. Пізніше дівчат змусили просити вибачення на камеру.

На це звернув увагу голова “Громадської палати Криму” Олександр Форманчук, який вимагав юридичного переслідування за виконання пісні. У серпні у Криму цю пісню виконали на весіллі у закладі, за що адміністративний арешт отримали власник кафе, діджей та деякі гості. Після цього глава Криму Сергій Аксьонов пообіцяв порушувати кримінальні справи на людей, які співають “націоналістичні гімни”, повідомляє “Горизонтальная Россия”.

Голова “Держради Криму” Микола Волков повідомив, що парламентський комітет із культури зажадав визнати пісню екстремістською. Волков у розмові з журналістами порівняв пісню із книгою Адольфа Гітлера “Майн кампф”.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо, 7х7  — Горизонтальна Росія, idelreal.org, Бумага, телеграм-каналів  1ADAT, Феминистское Антивоенное Сопротивление, Сердитая Чувашия, Канал имени А.Д. Сахарова й інших.

 Поділитися