MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Труна додому за рахунок держави’— дайджест російських протестів

03.10.2022    доступно: in English
Наші інформ.
Москвички розклеїли листівки з текстом “Привеземо труну до кожної оселі за рахунок держави”. Дівчат затримали. У відділенні співробітник центру “Е” жорстоко побив одну з них: душив, лупцював ногами та руками, тягав за волосся, погрожував підкинути наркотики.

Москва © ФАС

Москва © ФАС

Після оголошення мобілізації 21 вересня протест в Росії набув нових акцентів та напрямків. Набирає сили боротьба проти мобілізації, яку серед опозиційно налаштованих громадян стали називати “моГилізацією”. Для багатьох росіян війна перестала бути чимось далеким, війною в телевізорі. Антивоєнні активісти використовують це як коротший шлях до серця росіян, які не хочуть втрачати своїх близьких.

Активісти використовують мобілізацію у простесті

Москвички Дар'я Іванова та Вікторія Ліон розклеювали листівки з текстом “Привеземо труну до кожної оселі за рахунок держави”. Дівчат затримали 25 вересня. Згодом вони розповіли ОВД-Інфо про насильство у відділі поліції в районі Любліно.

У відділенні Дар'я підтвердила, що розклеювала листівки. Після цього її почав бити співробітник центру “Е”: за словами дівчини, її душили, били ногами та руками, брали за волосся та били об навколишні предмети. При цьому поліцейський погрожував приписати їй проституцію або підкинути наркотики.

Вікторія відмовилася давати свідчення, пославшись на 51 статтю Конституції. До неї фізичне насильство не застосовували, проте обох дівчат співробітники ображали, називали “мразями” та “тварями” та казали, що їх треба вбити.

30 вересня в Іваново (Іванівська область) Ілля Суслов вийшов на вулицю з плакатом, на якому була написана шоста заповідь з Біблії та антивоєнне гасло про мобілізацію. Поліцейські затримали його на одиночному пікеті та поставили дискредитацію армії. Адвокат назвав затримання черговим обмеженням свободи слова.

*

У Нижньому Новгороді Маргарита Мурахтаєва, дочка загиблої журналістки Ірини Славіної, вийшла з одиночним пікетом в пам'ять про матір. На плакаті жінка написала "Моя мама б сказала: "Путін, йди до біса зі своєю війною, але Путін убив її раніше". Два роки тому Ірина Славіна вчинила самоспалення. Останніми її словами у Фейсбуці були: “у моїй смерті звинувачувати Російську Федерацію”.

Маргарита Мурахтаєва, дочка загиблої журналістки Ірини Славіної © SOTA

Маргарита Мурахтаєва, дочка загиблої журналістки Ірини Славіної © SOTA

*

1 жовтня активістка Любов Стрельникова вийшла на Пушкінську площу з одиночним пікетом, на її плакаті було написано “МИ НЕ М'ЯСО”. Дівчину затримали.

Любов Стрельникова © ОВД-инфо

Любов Стрельникова © ОВД-инфо

*

У Москві на знаку, що позначає людей з інвалідністю, з'явився запис “Місця для людей, які повернулися з України”. Напис зафарбували.

© Sotavision

© Sotavision

Вуличні антивоєнні акції

1 жовтня у Санкт-Петербурзі затримали Каріну Фасхутдінову, яка вийшла з плакатом “Зупиніть війну, PEACE!” на набережну каналу Грибоєдова. Її доставили до відділення №1 Адміралтейського району Петербурга, пише “ОВД-Інфо”.

Фасхутдіновій закидають адміністративну статтю про дискредитацію російської армії, за якою їй загрожує штраф у розмірі до 3.5 мінімальної заробітної плати. Після цього дівчину відпустили із відділу поліції.

У Якутії силовики вирішили працювати на попередження та затримали 23 дівчат на мітингу, якого не було.

У Якутську в суботу, 1 жовтня, мала пройти акція проти війни, але організатори її скасували через велику кількість поліцейських на вулицях.

Однак поліція вирішила не позбавляти себе задоволення затримувати жінок і почала виловлювати за випадковим принципом групами по п'ять осіб. У результаті було затримано 23 жінки: згодом їх (крім однієї) відпустили.

29 вересня у місті Кизил (республіка Тива) силовики із застосуванням сили затримали кількох жінок, які вийшли на акцію проти мобілізації. Про це ОВД-Інфо розповіла родичка однієї із затриманих. За її словами, жінок доставили до відділу поліції, де у них зняли відбитки пальців. Скільки конкретно людей затримали на акції, невідомо, але було затримано жінку з немовлям у візку.

2 жовтня у Санкт-Петербурзі жінка влаштувала антивоєнний перформанс. Активістка стала в стилізованій під російський прапор сукні біля обеліска "Місто-герою Ленінграду", тримаючи в руках ляльку-немовля.

Підпали військкоматів

Підпали військкоматів стали однією із форм протесту. За даними ОВД-Інфо лише за період з 26 по 30 вересня зафіксовано п’ять випадків.

*

У Петербурзі силовики затримали 20-річного студента у справі про підпал будівлі з табличкою “військкомат” у Ломоносові. За версією слідства, хлопець в домашніх умовах виготовив горючу суміш, оскільки хотів спалити картотеку військкомату, але переплутав адресу. Видання зазначає, що приміщення, що спалахнуло 21 вересня хоч і мало вивіску “військкомат”, стояло порожнє. А військовий комісаріат знаходиться в сусідньому будинку, тому початковою версією події було порушення правил пожежної безпеки. Вдома у студента пройшли обшуки, під час яких, за даними “Фонтанки”, вилучили хімічні реагенти, негативи фотографій із місця події, а також релігійну та націоналістичну літературу. Через підпал порушили справу за статтею про умисне знищення чи пошкодження чужого майна.

*

В Урюпінську (Волгоградська область) силовики затримали місцевого жителя Михайла Філатова у справі про підпал військкомату. Підпал будівлі стався 26 вересня близько четвертої ранку, але пожежу швидко загасили. За даними Кавказу.Реалії, на сторінці Філатова у “ВКонтакті” з'явився пост із фотографією коктейлю Молотова та підписом “Кожен протестує так, як вважає правильним”. Слідчий комітет розпочав перевірку в цій справі.

*

У Черняхівську (Калінінградська область) силовики затримали місцевого жителя у справі про підпал таблички на будівлі військкомату. Затриманий стоїть на обліку у психоневрологічному диспансері. За даними влади, він дав свідчення.

*

У Новосибірську місцевого мешканця відправили до СІЗО на два місяці через план підпалити військкомат. Стосовно хлопця порушили справу за статтею про намір організувати терористичний акт. “Встановлено особу безробітного жителя Новосибірська 1999 року народження, який здійснював за завданням іноземних замовників пошук виконавців для підпалів будівель військових комісаріатів Новосибірської області”, — йдеться у повідомленні УФСБ по регіону, на яке посилається прес-служба обласного уряду.

*

У Ростовській області силовики порушили кримінальну справу проти Романа Шведова, який, імовірно, кинув ємність з бензином у будівлю адміністрації Зимівниківського району. Кримінальну справу порушили за статтею про умисне знищення чи пошкодження майна. За версією слідства, 26 вересня близько 3 години ночі Роман підійшов до будівлі адміністрації та кинув у вікно кабінету начальника відділу будівництва та благоустрою балон з бензином, після чого рідина спалахнула.

Антивоєнні виступи у соцмережах

28 вересня в Одинцово (Московська область) затримали Ольгу Трифонову за підозрою у поширенні “фейків” про російську армію (ч. 2 ст. 207.3 КК). Про це вона сама розповіла ОВД-Інфо. Приводом для порушення справи є репост статті про злочини російської армії в Бучі.

“Виручення” нагород

26 вересня пройшов благодійний аукціон на користь політв'язнів, які опинилися за ґратами через антивоєнну позицію. Він був організований “Першим відділом” та Московською Гельсінською Групою. Відомі люди передали свої нагороди — статуетки, дипломи та медалі, які здобули за ролі, книги, спектаклі.

Одна з тих, хто пожертвував свою нагороду, — актриса Лія Ахеджакова. Вона віддала на аукціон премію “Ніка” за роль у фільмі Ельдара Рязанова “Небеса обітован”. Ахеджакова залишається у Росії та активно висловлюється проти війни. У своєму виступі вона сказала багато теплих і зворушливих слів про те, як для неї та для пам'яті Рязанова важливо, щоб ця нагорода допомогла комусь у це лихоліття.

Лист на той світ

Могила батьків російського президента © ФАС

Могила батьків російського президента © ФАС

27 вересня невідомі активіст_ки ФАС залишили на могилі батьків Путіна плакат у вигляді сторінки із щоденника: “Шановні батьки! Ваш син потворно себе поводить! Прогулює уроки історії, б'ється із сусідами по парті, погрожує підірвати всю школу! Ви маєте вжити заходів!”


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо Феминистское Антивоенное Сопротивление й інших. 

 Поділитися