MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

“Мушинський проти України”: перемога адвоката ХПГ у ЄСПЛ

03.11.2022   

Адвокатка ХПГ Ганна Овдієнко. Фото: Anna Ovdienko/Facebook

Адвокатка ХПГ Ганна Овдієнко. Фото: Anna Ovdienko/Facebook

20 жовтня 2022 року Європейський суд виніс рішення у справі Мушинський проти України, де представником була адвокатка Харківської правозахисної групи Ганна Овдієнко. Справа стосувалася побиття засуджених під час евакуації.

Справа стосується подій 10-річної давнини, але Питання є досить актуальним зараз, оскільки через війну також проводяться масові евакуації засуджених, хоча й не завжди, коли в цьому є необхідність.

У 2012 році в Сокальській виправній колонії у Львівській області почалася пожежа. Полум’я швидко перекинулося на житлові будівлі, де утримувалися довічно позбавлені волі. Евакуація мала б проводитися за національними стандартами цивільного захисту, однак здійснювалася варварськими методами. Евакуйованих із пожежі засуджених, які, можливо, потребували медичної допомоги через отруєння чадним газом, били та знущалися над ними. Побиття було масовим та безпідставним. Навіть самі потерпілі не могли пояснити, через що їх так лупцювали. Адже вони не підпалювали будівлю установи та не вчиняли бунт. Однак майже всі отримали тілесні ушкодження.

Пан Мушинський був одним із постраждалих під час пожежі. Його доставили до Львівської багатопрофільної лікарні, яка входить до тюремної системи. Там він ще довго лікувався від наслідків “евакуації”, але його тілесні ушкодження так і не були належним чином зафіксовані. Це й складало головну проблему справи — прагнучи приховати жахливі злочини, працівники тюремної медицини просто не зафіксували їх сліди, допомагаючи своїм колегам уникнути відповідальності. Правоохоронні органи також не звернули уваги на скарги пана Мушинського, як і інших постраждалих. Тому правду їм довелося шукати у міжнародних судових інстанціях.

Однак і в Європейському суді непросто доводити наявність жорстокого поводження за майже повної відсутності медичних доказів. Довелося звертатися до інших постраждалих, які давали свідчення про те, що бачили, як били інших засуджених. Саме це врятувало справу та дало можливість пану Мушинському отримати компенсацію в розмірі 12 тисяч євро.

 Поділитися