MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Атаки на Київ і Харків, евакуація з Сумщини, повернення тіл загиблих полонених — підсумки тижня

17.07.2023   
ХПГ-інформ
Мешканців прикордонних районів Сумщини евакуюють до більш безпечних регіонів України. Бранку Кремля Ірину Данилович етапують із Криму до Краснодара. Понад 50 військовослужбовців РФ отримали вироки в українських судах. ХПГ розповідає про важливі події минулого тижня.

• Мешканці Сумської області можуть безплатно евакуюватися до більш безпечних регіонів України, повідомляє Мінреінтеграції. Спеціальний потяг курсуватиме із Сум до Києва. На столичному вокзалі “Укрпошта” надаватиме евакуйованим грошову допомогу: дітям та особам з інвалідністю — 3000 гривень, іншим тимчасово переміщеним особам — 2000 гривень. Усіх охочих Київська ОВА буде розміщувати в модульному містечку Вишгородського району. У Кабміні радять звертатися з питань евакуації за телефоном гарячої лінії Сумської ОВА: (0542)-77-99-55 або на цілодобову гарячу лінію Мінреінтеграції: 15-48.

Ілюстративне фото з телеграм-каналу Міністерства реінтеграції

Ілюстративне фото з телеграм-каналу Міністерства реінтеграції

Напередодні Рада оборони Сумської області ухвалила рішення провести евакуацію людей, що живуть у 5-кілометровій прикордонній зоні й майже щодня потерпають від ворожих обстрілів. “Якщо загалом з січня по липень 2023 року від ворожих обстрілів загинуло 35 цивільних осіб, то за останній місяць — 17 людей, з яких 1 дитина, були вбиті російськими військами у прикордонних громадах області”, — повідомляють у Сумській ОВА. Загалом вивезти планують 20 тисяч людей. Евакуація добровільна.

• У ніч проти 13 липня Київ атакували російські безпілотники. У чотирьох районах столиці впали уламки літальних апаратів. ДСНС повідомило про дві пожежі та один пошкоджений фасад. Двоє людей зазнали осколкових поранень, ще двоє — отруїлися продуктами горіння.

Наслідки нічної атаки на Київ, 13 липня. Фото: ДСНС

Наслідки нічної атаки на Київ, 13 липня. Фото: ДСНС

• 13 липня російські війська обстріляли Оріхів, Верхню Терсу та Малокатеринівку Запорізької області. Унаслідок мінометного обстрілу в Оріхові загинув чоловік, ще одну особу поранено, зруйновано три будинки.

Наслідки російського обстрілу міста Оріхова Запорізької області. Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

Наслідки російського обстрілу міста Оріхова Запорізької області. Фото: телеграм-канал Андрія Єрмака

• 16 липня російські війська тричі за добу обстріляли Харків ракетами С-300. Чотири ракети окупанти запустили з території Білгородської області о пів на другу ночі. Дві з них вибухнули в повітрі, дві — влучили в стадіон та в дорогу у Шевченківському районі міста. У чотириповерховому будинку вибило вікна.

Увечері ворог двічі обстрілював Основ’янський район. Було зафіксовано чотири влучання. Загинув чоловік, троє осіб зазнали поранень. Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України).

Вирва на стадіоні в Харкові, 16 липня. Фото: Національна поліція

Вирва на стадіоні в Харкові, 16 липня. Фото: Національна поліція
• За перше півріччя 2023 року в Криму правозахисники зафіксували 101 затримання, 140 арештів, 104 випадки допитів, опитувань та розмов, 156 випадків порушення права на справедливий суд. Також відомо про 29 випадків порушення права на високий досяжний рівень фізичного та психічного здоров’я. Такі результати аналізу, проведеного Кримськотатарським Ресурсним Центром. Людей затримували за “дискредитацію збройних сил РФ” (11 осіб); у справі “батальйону імені Номана Челебіджихана” (8 осіб); у “справі про підготовку терактів у Криму” (8 осіб); у справі “Хізб ут-Тахрір” (6 кримських татар); у справі “Свідків Єгови” (один чоловік) тощо. Крім того, 34 кримчан затримали під будівлею так званого “суду” в Сімферополі 25 січня.

Кримські татари, затримані окупантами 25 січня 2023 року. Фото: фейсбук-сторінка Кримської солідарності

Кримські татари, затримані окупантами 25 січня 2023 року. Фото: фейсбук-сторінка "Кримської солідарності"
• Україна повернула тіла 19 загиблих в російському полоні громадян України, заявив 12 липня Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олег Котенко під час круглого столу від “Укрінформ”. Час і обставини цього повернення не озвучені. Полонені українці померли через поранення, хвороби та неналежний медичний догляд, пояснив Уповноважений. Він заявив, що найближчим часом Україна поверне тіла ще чотирьох загиблих. “Це ті, хто були у полоні й там загинули. Нам ці тіла повертають. Але є таке, що нам тіла можуть і не повернути”, — розповів Олег Котенко.

Олег Котенко, Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

Олег Котенко, Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

• Політув’язнену кримську громадянську журналістку Ірину Данилович, незаконно засуджену до майже 7 років позбавлення волі, етапують з тимчасово окупованого Криму до російського Краснодара, повідомляє Омбудсман Дмитро Лубінець. “При цьому факт погіршення стану її здоров’я та необхідність негайної медичної допомоги адміністрація Сімферопольського СІЗО до уваги не взяла”, — зазначив Уповноважений з прав людини. Ірина вже понад рік перебуває у слідчому ізоляторі. Протягом цього часу їй жодного разу не надали кваліфікованого лікування. “У неї загострилася хвороба вух, через що може повністю втратити слух, страждає на постійний головний біль та порушення координації рухів”, — розповів Дмитро Лубінець. Він вказав, що таким чином РФ порушує Женевську конвенцію, відповідно до якої ненадання медичної допомоги прирівнюється до тортур і катування. Крім того, норми міжнародного гуманітарного забороняють державі-окупанту примусове переміщення цивільних осіб з окупованої території на свою.

Ірина Данилович

Ірина Данилович

• Понад 50 військовослужбовців РФ отримали вироки в українських судах, заявив генпрокурор України Андрій Костін. Загалом станом на 15 липня Офісом генпрокурора задокументовано понад 95 тисяч воєнних злочинів, 368 особам повідомлено про підозру, до суду направлено 219 обвинувальних актів. Засуджено 53 особи.

• Режисер Олег Сенцов, письменниця Оксана Забужко та загиблий під Бахмутом журналіст Арман Сольден отримали Орден Почесного легіону. 14 липня посол Франції Етьєн де Понсен у Софійському соборі вручив нагороду українцям. “Орден Почесного легіону — найвища нагорода Франції, заснована в 1802 за прикладом лицарських орденів. Її присуджує президент за військові чи громадянські заслуги. Серед українців, удостоєних цієї відзнаки: художник Іван Айвазовський, президент Українського католицького університету Борис Гудзяк, танцівник і хореограф Серж Лифар, філософ Мирослав Попович”, — повідомляє Радіо Свобода.

Олега Сенцова нагородили Орденом Почесного легіону. Фото: Софія Київська

Олега Сенцова нагородили Орденом Почесного легіону. Фото: Софія Київська
• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 16 липня 2023 року ініціативою зафіксовано 45585 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися