MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Ворог у Кремлі!’ — дайджест російських протестів

10.11.2022   
Наші інформ.
В Уфі заарештували чотирьох студентів у справі про підпали залізниць на території Башкирії. Серед них — 17-річний підліток. Їхню справу розслідує ФСБ. Юнаків звинувачують в організації терористичного акту у складі організованої групи.

© Канарейка (арт з телеграм-каналу ФАС)

© Канарейка (арт з телеграм-каналу ФАС)
31 жовтня суд оштрафував головного редактора чуваського видання про корупцію за заклик відмовитися від участі в мобілізації. Едуарду Мочалову призначили 30 тис. руб. за статтею про дискредитацію військових. Приводом стало відеозвернення головного редактора газети “Взятка” — він закликав росіян не брати участь у військових діях. 

Едуард Мочалов © Телеграф

Едуард Мочалов © Телеграф

Мочалов опублікував відео після того, як 24 вересня отримав повістку до військкомату. “Я маю поїхати на українську землю і там здохнути? Не на того напали”, – заявив журналіст. Після отримання повістки Мочалов розповів в інтерв'ю ”7х7” про заклик у Чувашії, боротьбу з владою та мобілізацію. За посиланням повний текст інтерв'ю: “Чим швидше Путін звалиться, тим швидше Росія врятується”. 

В Уфі затримали та заарештували чотирьох студентів у справі про підпали залізниць на території Башкирії. Їхню справу розслідує ФСБ. Молодих людей, включно з 17-річним підлітком, звинувачують в організації терористичного акту у складі організованої групи. За версією ФСБ, затримані щонайменше п'ять разів намагалися пошкодити електротехнічне обладнання на залізницях. Таким чином, вони виступили проти проведення “спецоперації” в Україні та планували дестабілізувати роботу органів влади у регіоні, вважає слідство.

В Альметьєвську (Татарстан) силовики затримали 19-річного місцевого жителя за підозрою у підготовці до підпалу міського військкомату. За версією слідства, він “спробував підпалити непрацюючий кабель, що лежить на землі” на знак протесту проти мобілізації.

Канал 7х7-Горизонтальна Росія повідомляє, що громадські діячі, правозахисники та журналісти підписали лист проти обов'язкової служби в армії. Вони вважають, що призовники часто опиняються у зоні бойових дій, де гинуть. За їхніми словами, багато людей, які відслужили, повертаються з фізичними та психологічними травмами, деякі вчиняють самогубство.

Також громадські діячі вважають, що армія виховує в людях “дисфункціональні риси особистості: сліпу віру в авторитети, беззаперечна покірність, мілітаризм, конформізм і сексизм”. 

© Канарейка (арт з телеграм-каналу ФАС)

© Канарейка (арт з телеграм-каналу ФАС)

Лист підписали рух “Весна”, “Феміністський антивоєнний спротив”, “Резонанс», издание “Довод”, “Омское гражданское сопротивление”, телеграм-канали “Сердитая Чувашия”, “Закрой за мной Тверь”, “Улица Бархатная”.

Вуличні протести

31 жовтня у Санкт-Петербурзі біля станції метро “Адміралтейська” затримали пікетувальника Михайла Слободяна, який вийшов із плакатом “Ні війні!”. Згодом Михайла відпустили з відділу поліції з протоколом за статтею про дискредитацію російської армії

У центрі Елісти в Калмикії затримували жінок, які вийшли на одиночні пікети проти мобілізації малих народів та війни в Україні. Дівчата стояли із плакатами “Захистіть малі народності. Ні війні!”, “Захистіть національні меншини. Ні війні” і “Я проти війни”. Щодо протестувальниць склали протоколи про дискредитацію російської армії.

1 листопада у місті Картали Челябінської області поліцейські затримали 17-річну школярку через розклеювання антивоєнних листівок. На одинадцятикласницю склали протокол за статтею про дискредитацію російської армії через листівки із фразами “Війна — це смерть”, “Усім потрібен мир”, “Ворог у Кремлі, а не в Україні” та іншими. Повідомляється, що на маму дівчинки склали протокол через “невиконання батьківських обов'язків”.

Москвичка Вікторія Пудова вийшла на одиночний пікет до пам'ятника маршалу Жукову в Москві 1 листопада. На її плакаті було написано “Зупиніть цю війну”. Поліцейські затримали жінку та доставили її до відділення, де склали протокол за статтею про дискредитацію російської армії.

Вікторія Пудова, Москва © ОВД-інфо

Вікторія Пудова, Москва © ОВД-інфо

1 листопада в Москві було затримано Катерину Жмуцьку, яка вийшла на одиночний пікет поряд із Червоною Площею. На її плакаті було закреслено напис “Війна-ненависть”, а знизу було написано “Світ-любов” у кольорах ЛГБТ прапора. Катерину залишили у відділі поліції на ніч. Наступного дня Тверський суд визнав її винною за двома статтями про дискредитацію російської армії та про повторне порушення “мітингового” законодавства.

4 листопада в Улан-Уде на площі Рад було затримано кількох людей через антивоєнну акцію. Внаслідок цього запланована антивоєнна акція не відбулася: поліцейські затримували присутніх на площі людей і відбирали у них телефони.

3 листопада стало відомо, що на мешканок Елісти Саях Булхачинову, Заяну Бочеєву та Олену Надишеву склали протоколи за статтею про дискредитацію армії РФ. Ймовірно, це учасниці антивоєнних пікетів, які пройшли 28 та 29 жовтня в Елісті перед кінотеатром “Родина” готелем “Еліста” та пагодою Семи днів.

4 листопада на Палацовій площі в Санкт-Петербурзі було затримано пікетувальника Олега Дуся з плакатом “НІ ВІЙНІ”. На нього склали протокол про дискредитацію російської армії та відпустили з відділу поліції.

5 листопада у Москві затримали Іллю Повишева через те, що на ньому була маска з антивоєнним написом. Поліцейські забрали Повишева з меморіалу пам'яті Бориса Нємцова на Великому Москворецькому мосту. Разом із ним затримували двох перехожих громадян України, з них взяли пояснювальні та відпустили з поліції. У результаті на Повышева склали протокол за статтею про дискредитацію російської армії.

У Санкт-Петербурзі 5 листопада Довуд Хусейнов вийшов в одиночний пікет на Двірцеву площу з плакатом "НІ ВІЙНІ". Активіста затримали співробітники поліції. Його відпустили після складання вже традиційного протоколу про дискредитацію російської армії.

Мешканка Єкатеринбурга Світлана Волкова вийшла на одиночний пікет на площу 1905 року. На її плакаті було написано: “Війна не вихід. Скільки ще потрібно смертей, щоби це зрозуміти?”. Дівчина повідомила, що простояла 1,5 години, за цей час перехожі махали їй, висловлювали схвалення, фотографувалися з нею та принесли їй каву, щоб вона не замерзла.

Світлана Волкова, Єкатеринбург © ФАС

Світлана Волкова, Єкатеринбург © ФАС

Виступи у соцмережах

Красногорський міський суд (Московська область) 28 жовтня призначив полковнику Михайлу Шендакову штраф у розмірі 30 тисяч рублів за статтею про дискредитацію російської армії. Приводом для штрафу стали антивоєнні публікації Шендакова в Однокласниках. Справу порушили через доноси. Полковник Михайло Шендаков активно висловлюється проти вторгнення Росії в Україну та, за його словами, випустив уже понад сто відеороликів. Крім них, військовий публікує антивоєнні тексти та картинки.

У Пермському краї бізнесмена Романа Оснадчука оштрафували на 45 тисяч рублів через антивоєнні висловлювання в інстаграмі. У сторис чоловік виступав проти війни в Україні та критикував росіян, які беруть участь у бойових діях, використовуючи нецензурну лексику. Його визнали винним у дискредитації російської армії.

*

Екоактивістку Шієса Ірину Костіну оштрафували на 30 тисяч рублів через антивоєнні пости у “ВКонтакті”. Поліція побачила у них дискредитацію армії.

В Омську в ніч на 2 листопада затримали і вже відпустили без протоколу психолога Ольгу Бєлову. Причиною стали антивоєнні пости.Її привезли до Центру “Е”, де вимагали дати пояснення щодо поста у “ВКонтакті” з відео “Першого відділу” — у ньому правозахисники розповідають про фейки війни, які поширює російська пропаганда. Публікацію жінка супроводжувала текстом, де міркує про мораль та совість.

Крім того, поліцейські вимагали дати пояснення з приводу аватарки Бєлової — на фото вона з плакатом “Зупиніть війну в Україні! Ні війні! Миру так!”.

Затримана намагалася відмовитися від пояснень, проте силовики пригрозили їй статтею про непокору поліції. В результаті вона скористалася 51 статтею російської конституції, що дозволяє не свідчити проти себе. Потім поліцейські відпустили Бєлову без протоколу про правопорушення, але сказали, що ще “зателефонують”.

Ольга Бєлова © Sibreal

Ольга Бєлова © Sibreal

Раніше на Бєлову склали два протоколи за статтею про дискредитацію армії. За одним із них її оштрафували на 30 тисяч рублів. Активістку також звільнили з Омського кардіологічного диспансеру за антивоєнну позицію, пізніше суд залишив це рішення чинним.

Мешканку Виборзького району Ленінградської області Ірину А. звільнили з відділу екоосвіти одного з державних заповідників через антивоєнні пости. Про це пише Activatica. Про пости директору заповідника розповів колега жінки. Офіційно звільнення Ірини пояснили надто великою кількістю співробітників, які працюють “на відстані”. При цьому директор сам підписав наказ про переведення Ірини на віддалену роботу за два тижні до звільнення. Коли жінка запропонувала перевести її на іншу посаду, яка б дозволила їй працювати очно, директор зазначив, що готовий це обдумати тільки якщо вона видалить антивоєнні пости. Ірина відмовилася від такої пропозиції.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо,7х7  — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів ОчнисьФеминистское Антивоенное Сопротивление й інших.

 Поділитися