MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Відкритий лист правозахисних організацій до Президента України з приводу ветування закону №4049Презентація книги «Довічне ув’язнення: європейські стандарти та українська практика» і результатів анонімного опитування засуджених довічно (прес реліз)«Смерть в розстрочку іменем України»: результати дослідження ситуації із довічно ув’язненими«Цирк на дроті» триваєДовічні вироки: Україна має повернути свободу несправедливо засудженим (ПРЕС-РЕЛІЗ)Звернення Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій щодо розв’язання проблеми невинно засудженихНевирішене питання десятиріччяТюремні проблеми. Давні справи довічно ув’язнених і рудимент радянського минулогоЛюди з «різних планет». Чи може пастор бути вбивцею?Шлях в один кінецьМистецько-науково-практичний проєкт «Довічно важливо»«Довічно важливо». Загальна ситуаціяСтрата в розстрочку. Необхідна процедура виправлення судових помилокЗвернення Української Гельсінської Спілки з прав людини та Харківської правозахисної групи щодо звільнення Володимира ПанасенкаЧому Україна рухається в ЄС, а судді і прокурори залишаються в радянському минулому?!Панельна дискусія «Право на справедливий суд» у рамках Docudays UAРешение ЕСПЧ по делу Петухова против Украины (№ 2)ЄСПЛ: система довічного покарання в Україні порушує права людиниСумнівна надія на звільненняУ Ради Європи є питання щодо адекватності та доступності новоствореного механізму перегляду довічних вироків в Україні

Омбудсман має захищати права свавільно засуджених

12.11.2022   
ХПГ-інформ
На думку правозахисників, саме з перегляду судових рішень свавільно засуджених на довічне ув’язнення було б доречно розпочати процес виправлення судових помилок.

[Андрій Діденко, Дмитро Лубінець, Олег Левицький]Україна задекларувала європейські цінності і напрямок розвитку.  Щоб отримати членство в  ЄС і НАТО, потрібно подолати ворогів у середині країни: корупцію, беззаконня, зловживання з боку чиновників. Одним з пріоритетів в цьому напрямку є незалежна  і ефективна судова гілка влади. Але без виправлення судових помилок, без перегляду судових рішень свавільно засуджених, які продовжують відбувати покарання, реформування судової системи просто неможливе.

Правозахисники запропонували Омбудсману Дмитру Лубінцю започаткувати практику перегляду вироків свавільно засуджених. Уповноважений  Верховної Ради з прав людини почув пропозиції і погодився сприяти вдосконаленню інституту Омбудсмена і реформуванню судової гілки влади. 

11 листопада відбулася перша робоча зустріч Уповноваженого з представниками громадськості з питання захисту прав людини на справедливий суд.

Зустріч відкрив директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. Він розповів, що ХПГ вже багато років працює в контексті створення на національному рівні процедури перегляду судових рішень, які викликають розумний сумнів відносно своєї справедливості. У 2010 році Верховний суд України було позбавлено права на перегляд остаточних судових рішень в порядку виняткового провадження. Відтоді ХПГ намагається виправити ці недоліки в законодавстві, впроваджуючи та любіюючи відповідні законопроекти.  Але, на жаль, за всі ці роки парламент так і не наважився ухвалити закон, який міг би виправляти численні судові помилки, в тому числі і відносно засуджених довічно. Захаров згадав, що за попередніх Омбудсменів ХПГ були запропоновані ініціативи, що дають можливість розширити повноваження Уповноваженого з прав людини на зразок Польського Омбудсмена.

Одна з такх ініціатив передбачає звернення до Верховного суду з клопотанням про перегляд остаточних судових рішень. На жаль, в попередніх каденціях Уповноваженими ця ідея не була реалізована.

На думку Євгена Захарова, саме з перегляду судових рішень свавільно засуджених на довічне ув’язнення було б доречно розпочати процес виправлення судових помилок. Історії таких засуджених ми розповідаємо на нашому сайті “Боротьба за життя”.

Координатор програм ХПГ Андрій Діденко нагадав, що в Україні виправдувальні судові рішення складають менше 1 %,  в той час як у країнах Європи, частиною якої  прагне стати Україна, цей показник сягає 15-20 % і більше. Також з досвіду захисту прав людини відомо, що кожний засуджений, який вважає судове рішення несправедливим, звертається не тільки до судових інстанцій і прокуратури, але і до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Але Омбудсман геть не наділений повноваженнями захищати права людини на справедливий суд.

На думку Андрія Діденка, Омбудсман має бути наділений правом захищати права людини в тому числі і в судовій сфері в разі порушення права на справедливий суд.

Адвокат, керівник громадської приймальні УГСПЛ Олег Левицький як яскравий приклад безпорадності і брутального порушення права на справедливий суд навів справу свого клієнта засудженого довічно Володимира Панасенка: жодна державна інстітуція не здатна виправити ситуацію навіть при наявності очевидного, брутального беззаконня і засудження до довічного позбавлення волі безневинної людини.

Підсумовуючи  першу робочу зустріч з Уповноваженим Верховної ради з прав людини Дмитром Лубінцем, можна дійти висновку, що Омбудсмен відкритий для громадськості, чує і розуміє потреби суспільства на необхідність виправлення судових помилок і готовий продовжувати діалог в рамках законодавчих ініціатив, які дозволять ініціювати перегляд судових рішень свавільно засуджених. Ці люди не мають жодного шансу і жодної перспективи на справедливість в рамках чинного законодавства.

 Поділитися