MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ФСБ планувала вторгнення до Молдови та її анексію

22.11.2022   
Марина Гарєєва
Заснований Ходорковським центр ‘Досьє’ оприлюднив розслідування, у якому аналізується відео з вечірки на честь високопоставленого працівника ФСБ Дмитра Мілютіна.

Дитячий онколог Олександр Карачунський в 2017 році. Скріншот із відео

Російський дитячий онколог Олександр Карачунський на відео 2017 року захоплюється подіями в Сирії та в Україні, віддаючи належне за це генералу ФСБ Дмитру Мілютіну. Скриншот із відеоканалу “Ходорковский LIVE” / YouTube

Створений російським підприємцем та опозиційним політиком Михайлом Ходорковським Центр “Досьє” оприлюднив розслідування, в якому йдеться про те, що ФСБ планувала вторгнення до Молдови та її анексію задовго до вторгнення до України.

Про це написав російський соціолог Григорій Юдін у своєму твітері 21 листопада. Юдін був одним із небагатьох росіян, які 24 лютого вийшли протестувати проти російського вторгнення. І одним із багатьох — затриманих та жорстоко побитих мітингувальників.

У своєму розслідуванні “Досьє” публікує відео, яке було знято 30 травня 2017 року під час ювілею генерала ФСБ Дмитра Мілютіна, заступника голови Департаменту оперативної інформації так званої 5-ї служби ФСБ (Служби оперативної інформації та міжнародних зв’язків). Дмитро Мілютін, імовірно, курує проросійських політиків у Молдові й займається усіма пострадянськими країнами. Саме 5-та служба планувала вторгнення в Україну й переконувала Путіна, що російську армію зустрічатимуть із квітами, — зауважують журналісти.

Раніше розслідувач Bellingcat Христо Грозєв розповідав, що “українським питанням” могло опікуватися близько 150 офіцерів 5-ї служби.

Григорій Юдін пропонує звернути увагу на кадри з 50-річчя Мілютіна, який, за інформацією журналістів, пропонував відкрити другий фронт у Молдові. На відзнятому відео сам генерал каже, що колись був вражений словами (рос.) “за Родину в границах Советского союза” і наголошує, що ці слова не просто врізалися йому в пам’ять, а стали його “орієнтиром у житті”.

Інший гість також пропонує випити за доволі своєрідну “любов” ювілянта-генерала: (рос.) “Мы хотим выпить за любовь Димы к Родине. Причём под Родиной я понимаю всю территорию бывшего Советского Союза. Не только Россию” — такий тост виголошує дитячий онколог Олександр Карачунський, ледь утримуючи келих в руці.

Карачунський говорить, що “у захопленні” дивиться новини із Сирії та України й пишається тим, що до них доклалася “тверда рука” Дмитра Мілютіна: (рос.) “Конечно, когда мы в восхищении смотрим за новостями из Сирии, например… Ещё откуда-нибудь. А иногда и из Украины, из Донбасса… То я во всём вижу… Я-то лично считаю, что это — твоя твёрдая рука, Дима”.

Інший гість, Валерій Солоха, голова “молдовського” відділу Департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ, каже, що вони ведуть “тонку політичну гру”, пропонує випити за “бунтарський дух” Мілютіна й обіцяє прикрити шефа зі спини.

Невдала спроба захопити Україну змінила правила цієї гри, припускають у “Досьє”. За інформацією розслідувачів, Мілютін мав приділити особливу увагу питанню Придністров’я. Центр “Досьє” цитує молдовське видання Rise, яке, посилаючись на власні джерела, стверджує, що саме “в Придністров’ї, на непідконтрольній Молдові території, розміщено основний штаб ФСБ”, де “навчають та координують кадри для нелегальної роботи в регіоні, особливо на півдні України”. Оскільки ані українські, ані молдовські спецслужби фактично не мають доступу до самопроголошеної квазідержави, Росії зручно використовувати цю територію для збору даних щодо регіону та підготовки диверсійних груп, а також “мобілізувати людей на випадок, якщо путінські війська досягнуть успіху в Миколаївській та Одеській областях”. За даними Rise, саме Мілютін курує Одеську та Вінницьку області України й відповідає ще й за цей напрямок. “А варіант захоплення Придністров’я й навіть усієї Молдови розроблявся в пов’язаному з ФСБ аналітичному центрі ‘Альфа Групп’, в якому працюють вихідці з однойменного спецпідрозділу”, — каже Rise.

Після перегляду розслідування, слова Юдіна про те, що правляча еліта Росії одержима ідеєю відновлення псевдоімперії, здаються небезпідставними. Відзняті кадри вражають своєю відвертістю й незамаскованістю цинізму. Сп’янілі співробітники ФСБ, які говорять те, що думають, жахають не менше зрежисованих ними сценаріїв. 

Юдін не сумнівається, що сам Путін міркує так само, адже люди на відео — його персональна армія, “яку він відбирав та виховував десятиріччями”.

Також Юдін аналізує зміни в російській риториці, які свідчать на користь того, що Путін не збирається відмовлятися від першопочаткових планів. Якщо ще невдовзі після вторгнення російська влада намагалася переконати росіян, що “все це ненадовго”, зараз “усі чиновники кажуть народу, що ця війна назавжди”.

Проведене розслідування вказує на те, що вторгнення до Молдови — лише питання часу. Зараз цей план відкладено “суто з тактичних міркувань”, вважає Юдін.

Соціолог переконаний, що російсько-українська війна нічого не навчила російського президента. Путін засліплений ідеєю, що Україна й українська нація мають щезнути з мапи світу. Наступною мала б щезнути Молдова.

Юдін відмічає алогічність путінських переконань: “Жодні військові поразки не змінять і не послаблять цих прагнень”. В уяві Путіна і його оточення “жодна українська територія не може бути визнана законною територією України, це просто поки що не завойована територія”.

“Поки Путін при владі, миру не буде. Його еліти несумісні з миром, мир суперечить їхньому світогляду”, — підсумовує соціолог.

У жовтні видання The Washington Post писало, що ФСБ спрямувала десятки мільйонів доларів для посилення російського лобі в Молдові й створення політичної нестабільності.

 Поділитися