MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Кримськотатарський ресурсний центр зафіксував майже 8 000 порушень основних прав людини на окупованому півострові

13.12.2022   
Марина Гарєєва

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення

У тимчасово окупованому Криму було зафіксовано 7 911 порушень основних прав людини. З них 5 613 правопорушень стосувалися представників кримськотатарського народу.

Про це повідомив Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ) та очільник Управління з правових питань та закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу.

За даними Кримськотатарського ресурсного центру, з 2017 року (відколи ведеться більш системний та професійний моніторинг ситуації) до 2022 року в Криму було зафіксовано:

  • 371 обшук (277 обшуків стосувалися кримських татар);
  • 1 327 затримань (1 091 — кримських татар);
  • 1 270 допитів (969 — кримських татар);
  • 1 212 арештів (902 — кримських татар).

За інформацією правозахисників, у Криму кількість політв’язнів і переслідуваних у кримінальних справах досягла 266. У 189 випадках йдеться про представників кримськотатарського народу.

Експерти КРЦ розробили своєрідну класифікацію жертв окупації, яка допомагає надавати інформацію:

  • про людей, які наразі перебувають у місцях несвободи (колоніях та СІЗО);
  • про тих, кого було ув’язнено раніше, і хто наразі перебуває на свободі;
  • про людей, яким вдалося уникнути затримання, оскільки вони не перебувають на території окупованого Криму, але щодо яких було відкрито кримінальні провадження, проведено суди, винесено вироки;
  • а також про людей, чию свободу обмежено.

Раніше Барієв розповідав, що на окупованому півострові громадяни, які слухають українські пісні, стають жертвами доносів та можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності.

Аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко повідомив, що близько 35 % вироків нинішнім політв’язням у Криму було винесено після початку повномасштабного вторгнення.

“З 24 лютого 2022 року російські та окупаційні суди винесли вироки 45 жертвам. Це складає приблизно 35% від кількості вироків жертвам політично вмотивованих кримінальних переслідувань”, — зазначив Ярошенко.

Здебільшого кримських політв’язнів обвинувачують у нібито причетності до ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” або добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджихана.


Нагадаємо, що, згідно з дослідженням Conflict Observatory, під час окупації Херсонщини представників кримськотатарського народу частіше затримували, вони безслідно зникали на блокпостах. Крім того, кримських татар частіше звинувачували в скоєнні злочинів і рідше звільняли.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися