MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Цей свист ніколи не забудеш…’ ‘Коли бомбили ринок Барабашова, в метро стало темно і хиталися люстри...’ ‘Брат із лежачою мамою залишився посеред вулиці...’ , — історії з Ізюма‘Я знала людей, що загинули в бородянських підвалах...’‘Стіни немає, дверей немає, нічого не залишилося’, — жителька Бородянки розповіла, як пережила бомбардування‘Війна на чотирьох лапах’ — особиста війна Сергія Небоги‘Ти розумієш, що до колодязя бігти кілометр через нерозірвані снаряди...’, — хроніки окупованого Ізюма‘Жінка сидітиме в сусідній камері, а син — у Бєлгороді в колонії’. На Харківщині окупанти катували директора школи‘Доки я не почав кричати ‘Слава Росії’, вони не переставали знущатися’. В’язні катівні у Куп’янську розповідають про тортури росіян‘Тримали людей в боксах’ — після деокупації на Харківщині знайшли вже 10 катівень 

Російський літак зробив три кола, стріляючи по мирних жителях

15.12.2022   
Олександр Васильєв
Пані Ганна була змушена залишити Бородянку після того, як її будинок розбомбили. Коли повернулася за два місяці, виявила, що все її майно знищене або розграбоване. Але Ганна Свиридівна не втрачає оптимізму і продовжує співати в ансамблі ”Надвечір’я”.

Ганна Рященко, мешканка Бородянки

Ганна Рященко, мешканка Бородянки

Я — Рященко Ганна Свиридівна. Живу в селищі Бородянка на Київщині. Мені 76 років. До війни я вже була на пенсії. Співала в ансамблі ”Надвечір’я”. Зараз ми відновили свою діяльність, готуємо концерт до Дня осіб похилого віку. Жили дуже дружно, дуже гарно.


Яким для вас був перший день війни 24-го лютого?

— Перший день у Бородянці було тихо. А на другий день росіяни вже були тут. Як тільки вони їдуть — ми у підвал, проїхали — виходимо назад. І так було два дні.

— Що саме відбувалося?

— Вони тут їхали, бої були прямо під вікнами нашого будинку, їх видно було. А потім ми пішли ночувати у приватний будинок до сусідки, саме тієї ночі розбомбили наш дім. Коли вранці ми прибігли, російський літак почав стріляти по нас. Ми впали на землю, а він з повітря по нас снарядами стріляв. Потім літак розвертався і знову стріляв. Три заходи зробив, але, дякувати Богу, ми залишилися живі.

Після цього жаху ми вирішили евакуюватися до Тернополя. А коли за два місяці повернулася в Бородянку, побачили неприємну картину. З хати все винесли. Немає ані люстри, ані меблів. Нічого немає, винесли все. І ось я, у свої 76 років, опинилася на вулиці. Зараз живу у модульному будиночку, але це дуже незручно. Поки ще тепло, вода гаряча є, але ліжка — це жах.

Пограбована квартира пані Ганни, у якій не залишилося практично нічого

Пограбована квартира пані Ганни, у якій не залишилося практично нічого

— Що з вашим майном?

— Немає нічого… Порожня хата, порожня кухня. Винесли все. Я тут не так давно, я так сподівалася, що в мене все буде добре, що мене гарно поховають, мені ж 76 років ось виповнилося.

— Що вам розповідали люди, які залишалися в окупованій Бородянці?

— Ой, дуже багато страшного розповідали. У підвалах люди ховалися, у моєї подружки дочка і зять у підвалі загинули. А тіла діставати не дозволяли. Сорок п’ять днів вона чекала, щоб дитину забрати з-під завалів. Але, дякувати Богу, я цього не бачила. Ми вчасно евакуювалися до Тернополя. І там нас зустріли дуже гарно, дуже!

— Серед ваших знайомих хтось загинув у Бородянці?

— Дуже багато! У сусідньому будинку понад 50 людей загинуло, там і моїх знайомих дуже багато.

— Чи залишалися люди у вашому будинку під час бомбардувань?

— Ми тільки не можемо знайти з нашого будинку Любу та Артема, її онука. Ніхто не знає, де вони. Із сусіднього будинку всі живі, дякувати Богу. А далі в будинку дуже багато знайомих загинуло, в будинку навпроти Дому Культури — десь 50 людей.

Зруйнований будинок Ганни Рященко у селищі міського типу Бородянці

Зруйнований будинок Ганни Рященко у селищі міського типу Бородянці

— Чи вірили ви, що буде повномасштабне вторгнення РФ?

— Не вірила! До останнього дня не вірила. Не думала, що росіяни підуть на нас.

— Що ви відчули, коли почалася війна?

— Жах, звичайно! Великий жах. Не дай Боже!

— Ще до 24-го лютого, чи готувалися ви якось до можливого початку війни?

— Ні! Навіть у перший день війни я пішла на базар, купила два кілограми цукру, думала, буду сидіти в хаті як миша й не виходити, мовляв, кому я потрібна? Хто мене чіплятиме? Але зрештою довелося покинути все… Не вірила, що таке може бути. Та скільки ж там українців у Росії — куми, брати, а скільки тут росіян … Ну, хіба можна було таке зробити? Такі звірства коїти, знущатися…

— Що ви плануєте робити далі?

— Що я можу планувати? Мені вже стільки років… Як Бог дасть. Дякувати, хоч пенсію виплачують вчасно. І пайки дають, але дуже незручно жити в модульному будинку. Не знаю, як воно буде.

— Які у вас були емоції, коли звільнили Бородянку?

— Ой, як ми раділи! І плакали, і раділи, дуже сильні емоції.

Чи вірите ви в те, що зрештою все буде добре?

— Хочеться вірити! Дуже хочеться вірити! Сподіваюся, що мені бодай одну кімнату дадуть.

Чи хотіли б ви щось сказати росіянам?

— Що я можу сказати? Хіба ви люди? У вас серця немає, у вас мами немає. Не знаю, що їм можна сказати… Ви — нелюди! За що ви таке зробили? Що ми вам зробили поганого? Що їм можна сказати? Нічого доброго!

Матеріал підготовлено за підтримки Prague Civil Society Centre
 Поділитися