MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Понад 48 000 кримінальних проваджень щодо злочинів російських військових було відкрито від початку повномасштабного вторгнення

14.12.2022   
Марина Гарєєва
За інформацією МВС, з 24 лютого до 13 грудня було розпочато 48 370 кримінальних проваджень, з них 36 870 — за ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни). Тим часом на деокупованих територіях встановлюють нові факти сексуального насильства і катування струмом.

Фото: Rommel Canlas, Shutterstock [катування]

Ілюстративне зображення. © Rommel Canlas / Shutterstock

З 24 лютого до 13 грудня 2022 року було розпочато 48 370 кримінальних проваджень за фактами вчинення злочинів російськими військовими та їхніми пособниками.

Таку цифру озвучили у Міністерстві внутрішніх справ.

З них 36 870 справ відкрито за ст. 438 Кримінального кодексу України — порушення законів та звичаїв війни.

9 128 проваджень порушено за ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), 2 187 — за ст. 111-1 (колабораційна діяльність).

100 справ відкрито за ст. 111 (державна зрада), 37 — за ст. 113 (диверсія).

Також було відкрито 48 кримінальних проваджень за фактами вчинення військовими РФ сексуального насильства.

13 грудня в пресслужбі Офісу Генпрокурора сповістили, що з 24 лютого було зафіксовано 154 факти сексуального насильства з боку російських військових.

“Вже повідомлено про підозру 6 військовослужбовцям РФ. Скеровано до суду обвинувальні акти щодо двох осіб, одну особу засуджено”, — йдеться у повідомленні.

На деокупованих територіях встановлюють нові факти сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

За інформацією правоохоронців, на Херсонщині військові РФ ґвалтували жінку впродовж 4 місяців. Іншу місцеву жительку з березня 2022 року систематично оголювали та застосовували тортури. Зокрема, обливали окропом.

Також гендерного насильства зазнали дружини українських воїнів, які брали участь в АТО чи були пов’язані зі Збройними силами України. Жінок забирали з родин, катували.

“Прокурори виявили понад 30 фактів катування геніталій електрострумом, яке військові РФ застосовували до місцевого населення. Загалом правоохоронці встановили понад 100 фактів тортур з використанням електроструму щодо місцевих чоловіків”, — розповіли правоохоронці.

У фейсбук-дописі від 12 грудня документатори Truth Hounds оприлюднили історію чоловіка, якого катували струмом. Російські військові та представники так званої “ДНР” змушували затриману ними людину використовувати власне тіло як провідник для струму, щоб закип’ятити воду.

“Якщо хочеш додому, підігрій нам кави”, — казав один із катів і вмикав подовжувач. На столі стояло горня, повне води, з маленьким кип’ятильником. Аби його нагріти, потрібно було з’єднати роздвоєний та незачищений провід своїми руками.

Коли потерпілий вперше спробував з’єднати провід руками, його вдарило струмом, вода розлилася. Після другої спроби інший кат попередив, що якщо вода ще раз розіллється, ув’язненому буде непереливки.

“При третій спробі в мене почало темніти в очах. Я присів, ледь не втративши свідомість. І тоді вони сказали мені повертатися ‘на підвал’”.

Цю історію розповів один із потерпілих, який мешкав на окупованій Херсонщині.

Раніше Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні повідомляла про поширені випадки насильства та катувань українських військових у російському полоні.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися