Злочин без строку давності: поки правоохоронці знаходять нові катівні, в Україні набув чинності закон про посилення відповідальності за катування
У деокупованому селі Олександрівка Снігурівського району Миколаївської області правоохоронці знайшли чергову катівню, облаштовану російськими військовими у приватному будинку. За наявною інформацією, у цьому приміщенні росіяни незаконно утримували й піддавали тортурам місцевих мешканців, які відмовлялися ставати колаборантами.
3 січня 2023 року про виявлену катівню повідомили в СБУ та в Миколаївській обласній прокуратурі.
Есбівці розповіли, що у виявленому приміщенні росіяни насильно утримували й “жорстоко катували місцевих жителів, які відмовилися співпрацювати з ворогом”. Тортури відбувалися цілеспрямовано, адже “з людей намагалися ‘вибити’ адреси перебування українських патріотів, зокрема учасників руху опору”.
За даними СБУ, людей, що потрапили під російську окупацію, піддавали численним тортурам: душили поліетиленовими пакетами, били важкими предметами, застосовували електрошокер.
Під час оглядку катівні було виявлено так звані знаряддя тортур.
У Службі безпеки України повідомили, що наразі встановлено особи громадян України, яких росіяни незаконно утримували й катували впродовж місяця. Тривають слідчо-оперативні дії для ідентифікації осіб російських військовослужбовців, причетних до скоєння воєнних злочинів.
Розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни).
Нагадаємо, що 29 грудня 2022 року набрав чинності Закон № 2812-IX “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за катування”.
Законом розширюється поняття “катування”. Відповідно до внесених змін, під катуванням слід розуміти “будь-яке умисне діяння, спрямоване на заподіяння особі сильного фізичного болю чи морального страждання, вчинене з метою примусити її чи іншу особу вчинити дії, що суперечать їх волі, у тому числі отримати інформацію чи зізнання, або з метою покарати її чи іншу особу за дії, вчинені нею або іншою особою чи у вчиненні яких вона або інша особа підозрюється, або з метою залякування її або інших осіб”. Про це йдеться у частині 1 статті 127 КК.
У ГО Україна без тортур відзначили, що у попередній редакції закону способи вчинення катування були визначені як такі, що здійснюються “шляхом нанесення побоїв, мучення або інших насильницьких дій”. У новій редакції закону способи катування не конкретизовані, під них підпадає “будь-яке умисне діяння, спрямоване на заподіяння особі сильного фізичного болю чи морального страждання <…>”.
Експерти також зауважили, що у законі посилено кримінальну відповідальність за основний некваліфікований склад катування (ч. 1 ст. 127 КК): тепер за нього передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років. Раніше покарання становило від 2 до 5 років позбавлення волі.
Крім того, частина 2 статті 127 КК України передбачає додаткову кваліфікуючу ознаку — застосування катування “з метою дискримінації”:
“Те саме діяння, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб, або з метою дискримінації, у тому числі з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, — карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років”, — йдеться у законі.
Також закон передбачає відповідальність за вчинення катування представником держави, у тому числі іноземної. Зокрема у пункті третьому статті 127 КК зазначено, що “діяння, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені представником держави, у тому числі іноземної, — караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років”.
Щобільше було внесено зміни
- до частини п’ятої статті 49, за якими давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, катування та злочинів проти миру та безпеки людства;
- та частини шостої статті 80, за якими давність не застосовується у разі засудження за катування й злочини проти миру та безпеки людства.
Таким чином катування, злочини проти основ національної безпеки України, а також злочини проти миру та безпеки людства стають злочинами без строку давності.
Крім того, відтепер заборонено призначати більш м’яке покарання, ніж передбачено законом (ч. 1 ст. 69 КК України), й звільняти від відбування покарання з випробуванням (ч. 1 ст. 75 КК України) “за катування, вчинене представником держави, у тому числі іноземної”.