MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Нова хвиля мобілізації може торкнутися жителів тимчасово окупованого Півдня України Правоохоронці продовжують розслідувати вбивства цивільних на деокупованих територіяхУ російському полоні перебуває понад 3 тисячі українських військовослужбовцівЗасуджені за катування: в Україні вперше винесли вирок за воєнні злочини, скоєні в окупованому КримуВ окупованій Макіївці розстріляли родину з 8 ромів: серед загиблих 4 дитиниВід російських обстрілів загинули 18-річний юнак у Херсоні й родина у Бериславі: ворожі снаряди забрали життя 12-річної дитиниРосійське військове командування не просто знало про практику зґвалтувань, а подекуди заохочувало такі дії, — NYTРосійський військовослужбовець закликає вбивати українських дітей ‘ще в утробі’, — ГУР Росія продовжує вбивати мирних жителів: ворожі обстріли 9 січня забрали життя мешканців Харківщини, Херсона, Луганщини і Донеччини (оновлено)Українських дітей змусили розважати російських окупантів на концерті в Маріуполі

Злочин без строку давності: поки правоохоронці знаходять нові катівні, в Україні набув чинності закон про посилення відповідальності за катування

04.01.2023   
Марина Гарєєва
В селі Олександрівка російські військові утримували місцевих жителів у катівні, облаштованій у приватному будинку, й піддавали тортурам. Тим часом 29 грудня 2022 року набув чинності закон, за якого катування стає злочином без строку давності.

Катівня в селі Олександрівка, Снігурівський район. Фото: СБУ [катування воєнні злочини катівня в снігурівці миколаївщина]

Знайдене в катівні в Олександрівці. Фото: СБУ

У деокупованому селі Олександрівка Снігурівського району Миколаївської області правоохоронці знайшли чергову катівню, облаштовану російськими військовими у приватному будинку. За наявною інформацією, у цьому приміщенні росіяни незаконно утримували й піддавали тортурам місцевих мешканців, які відмовлялися ставати колаборантами.

3 січня 2023 року про виявлену катівню повідомили в СБУ та в Миколаївській обласній прокуратурі.

Есбівці розповіли, що у виявленому приміщенні росіяни насильно утримували й “жорстоко катували місцевих жителів, які відмовилися співпрацювати з ворогом”. Тортури відбувалися цілеспрямовано, адже “з людей намагалися ‘вибити’ адреси перебування українських патріотів, зокрема учасників руху опору”.

Катівня в селі Олександрівка, Снігурівський район. Миколаївська обласна прокуратура [катування воєнні злочини катівня в снігурівці миколаївщина]

Російська катівня в Олександрівці. Фото з фейсбук-сторінки Миколаївської обласної прокуратури

За даними СБУ, людей, що потрапили під російську окупацію, піддавали численним тортурам: душили поліетиленовими пакетами, били важкими предметами, застосовували електрошокер.

Під час оглядку катівні було виявлено так звані знаряддя тортур.

Катівня в селі Олександрівка, Снігурівський район. Фото: СБУ [катування воєнні злочини катівня в снігурівці миколаївщина]

Знайдене в катівні в Олександрівці. Фото: СБУ

У Службі безпеки України повідомили, що наразі встановлено особи громадян України, яких росіяни незаконно утримували й катували впродовж місяця. Тривають слідчо-оперативні дії для ідентифікації осіб російських військовослужбовців, причетних до скоєння воєнних злочинів.

Розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни).


Нагадаємо, що 29 грудня 2022 року набрав чинності Закон № 2812-IX “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за катування”.

Законом розширюється поняття “катування”. Відповідно до внесених змін, під катуванням слід розуміти “будь-яке умисне діяння, спрямоване на заподіяння особі сильного фізичного болю чи морального страждання, вчинене з метою примусити її чи іншу особу вчинити дії, що суперечать їх волі, у тому числі отримати інформацію чи зізнання, або з метою покарати її чи іншу особу за дії, вчинені нею або іншою особою чи у вчиненні яких вона або інша особа підозрюється, або з метою залякування її або інших осіб”. Про це йдеться у частині 1 статті 127 КК.

У ГО Україна без тортур відзначили, що у попередній редакції закону способи вчинення катування були визначені як такі, що здійснюються “шляхом нанесення побоїв, мучення або інших насильницьких дій”. У новій редакції закону способи катування не конкретизовані, під них підпадає “будь-яке умисне діяння, спрямоване на заподіяння особі сильного фізичного болю чи морального страждання <…>”.

Експерти також зауважили, що у законі посилено кримінальну відповідальність за основний некваліфікований склад катування (ч. 1 ст. 127 КК): тепер за нього передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років. Раніше покарання становило від 2 до 5 років позбавлення волі.

Крім того, частина 2 статті 127 КК України передбачає додаткову кваліфікуючу ознаку — застосування катування “з метою дискримінації”:

“Те саме діяння, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб, або з метою дискримінації, у тому числі з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, — карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років”, — йдеться у законі.

Також закон передбачає відповідальність за вчинення катування представником держави, у тому числі іноземної. Зокрема у пункті третьому статті 127 КК зазначено, що “діяння, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені представником держави, у тому числі іноземної, — караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років”.

Щобільше було внесено зміни

  • до частини п’ятої статті 49, за якими давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, катування та злочинів проти миру та безпеки людства;
  • та частини шостої статті 80, за якими давність не застосовується у разі засудження за катування й злочини проти миру та безпеки людства.

Таким чином катування, злочини проти основ національної безпеки України, а також злочини проти миру та безпеки людства стають злочинами без строку давності.

Крім того, відтепер заборонено призначати більш м’яке покарання, ніж передбачено законом (ч. 1 ст. 69 КК України), й звільняти від відбування покарання з випробуванням (ч. 1 ст. 75 КК України) “за катування, вчинене представником держави, у тому числі іноземної”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися