MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Засуджені за катування: в Україні вперше винесли вирок за воєнні злочини, скоєні в окупованому Криму

29.12.2022   
Марина Гарєєва
Двох колишніх співробітників Служби безпеки України визнали винними в катуванні і незаконному ув’язненні Олександра Костенка, українського активіста, учасника Революції Гідності. Чоловіків засудили до 9 та 10 років позбавлення волі.

Фото оприлюднене Прокуратурою Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

Фото оприлюднене Прокуратурою Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

Двох колишніх співробітників Служби безпеки України визнали винними в катуванні активіста Євромайдану. Чоловіків засудили до 9 та 10 років позбавлення волі.

Про це повідомили в Прокуратурі Автономної Республіки Крим та міста Севастополя 28 грудня.

“Це перший вирок за порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України) з початку міжнародного збройного конфлікту в Криму, — зазначив Керівник Прокуратури АР Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний. — Прокурори в суді довели, що засуджені ув’язнили та катували українського активіста, учасника Євромайдану Олександра Костенка”.

За інформацією правоохоронців, після окупації півострова Збройними силами РФ колишні працівники СБУ почали співпрацювати з окупаційною владою і перейшли на службу до так званого управління ФСБ РФ по Республіці Крим та м. Севастополь. Хоча у пресрелізі імена засуджених не згадуються, у своєму твітері колишній заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов повідомив, що йдеться про Андрія Тішеніна й Артура Шамбазова. На початку 2015 року вони викрали й ув’язнили Олександра Костенка, українського активіста, учасника Євромайдану. Чоловіка піддавали тортурам, катували електричним струмом. Новоспечені ФСБшники застосовували фізичне насильство та погрожували ув’язненому. В прокуратурі повідомили, що “такими методами засуджені намагалися отримати зізнання у злочині, якого активіст не вчиняв, а саме у нанесенні тілесних ушкоджень співробітнику спецпідрозділу ‘Беркут’ у 2014 році на Майдані Незалежності у м. Києві”.

За декілька місяців окупаційна влада розпочала злочинний суд над потерпілим. Обвинувачення проти нього представляла колишня окупаційна “прокурорка” Криму Наталія Поклонська, яка пізніше отримала звання “генералки” за цю справу.

Працівників незаконно створеного УФСБ було визнано винними у вчиненні воєнного злочину, що полягає у катуванні і незаконному ув’язненні громадянина України та є серйозним порушенням ст. 147 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, повідомили в прокуратурі.


Олександра Костенка затримали 2015 року. 5 лютого співробітники ФСБ викрали чоловіка біля власного будинку у Сімферополі. Кримського активіста жорстоко побили: били по голові та нирках, інсценували розстріли, катували електрострумом. Вимагали розповісти про вбивства “беркутівців” та про диверсії, які були нібито заплановані в Криму; погрожували, що Олександр зникне безвісти, якщо не надасть необхідної інформації. Чоловікові зламали руку, лишили висіти у кайданках на двері, після чого знову били й змушували підписати папери. Олександр підписав. Лише після цього зателефонували батькові потерпілого і відвели чоловіка до травмпункту.

У травні 2015 року окупаційний суд у Криму засудив Олександра Костенка до 4 років і 2 місяців позбавлення волі. За даними звинувачення, 18 лютого 2014 року Костенко кинув камінь у співробітника кримського підрозділу “Беркут”. Як повідомляв адвокат активіста Дмитро Сотніков, до оголошення вироку Олександра Костенка три дні не годували та били. Адвокат просив перенести оголошення вироку через поганий стан здоров’я підзахисного, але суддя відхилив клопотання. Політв’язень своєї провини не визнав.

Після подання касаційної скарги термін ув’язнення скоротили до трьох років і шести місяців. Активіста вивезли з незаконного окупованого півострова до російської виправної колонії № 5 у місті Кірово-Чепецьк. Наприкінці червня 2018 року Олександр Костенко погрожував завдати собі каліцтва через стягнення, які до нього застосовували у в’язниці. Батько Олександра повідомляв, що в російській тюрмі сина катують.

У серпні 2018 року, після закінчення терміну незаконного ув’язнення, Олександра Костенка звільнили. Після звільнення Олександру зробили операцію на руці, але навіть після операції рука повністю не відновилася. За словами чоловіка, руку, зламану ще в лютому 2015 року, в ув’язненні майже не лікували.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися