MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Засуджені за катування: в Україні вперше винесли вирок за воєнні злочини, скоєні в окупованому КримуВ окупованій Макіївці розстріляли родину з 8 ромів: серед загиблих 4 дитиниПравоохоронці продовжують розслідувати вбивства цивільних на деокупованих територіяхНова хвиля мобілізації може торкнутися жителів тимчасово окупованого Півдня України Злочин без строку давності: поки правоохоронці знаходять нові катівні, в Україні набув чинності закон про посилення відповідальності за катуванняВід російських обстрілів загинули 18-річний юнак у Херсоні й родина у Бериславі: ворожі снаряди забрали життя 12-річної дитиниРосійське військове командування не просто знало про практику зґвалтувань, а подекуди заохочувало такі дії, — NYTРосійський військовослужбовець закликає вбивати українських дітей ‘ще в утробі’, — ГУР Росія продовжує вбивати мирних жителів: ворожі обстріли 9 січня забрали життя мешканців Харківщини, Херсона, Луганщини і Донеччини (оновлено)Українських дітей змусили розважати російських окупантів на концерті в Маріуполі

У російському полоні перебуває понад 3 тисячі українських військовослужбовців

30.12.2022   
Марина Гарєєва
Щонайменше 15 тисяч українських військовослужбовців зникли безвісти. Такі дані озвучила уповноважена Президента з питань забезпечення прав захисників Альона Вербицька.

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення. © Gleb Garanich.

У російському полоні перебуває щонайменше 3,4 тисячі українських військовослужбовців. Щонайменше 15 тисяч військовослужбовців зникли безвісти.

Такі дані озвучила уповноважена Президента з питань забезпечення прав захисників Альона Вербицька, повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

“Ми не знаємо, що з ними сталося [зі зниклими]. Чи є вони також російськими військовополоненими, чи були насильно вивезені з окупованих Росією територій, чи, можливо, давно вбиті. Така невизначеність є особливо важкою для родичів", — зауважила Вербицька і підкреслила, що Російська Федерація відмовляє Червоному Хресту в доступі до таборів військовополонених і систематично порушує Женевські конвенції.

Раніше звільнені українські військовослужбовці розповідали про випадки катувань журналістам The Washington Post. Випадки насильства і катувань підтверджувала і Моніторингова місія ООН з прав людини. Крім того, українських військовополонених і незаконно затриманих цивільних осіб росіяни намагаються залучити до злочинної мобілізації. Людей переконують відмовитися від обміну, шантажують побаченнями з рідними, а потім намагаються змусити воювати проти власної країни.

У телеграм-дописі від 21 грудня Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими писав, що українських полонених часом навмисно вивозять — буцімто на обмін, а потім повертають до місць позбавлення волі, аби переконати ув’язнених, що Україна відмовляється їх міняти. У такий спосіб на людей чиниться психологічний тиск. Про подібні випадки розповідав представник Омбудсмана під час онлайн-зустрічі з родинами військовослужбовців 3-го прикордонного загону, які опинилися в російському полоні.


З 29 грудня Координаційний штаб з питань поводження з полоненими запровадив новий телефонний номер для консультаційної лінії. Аби отримати консультацію з приводу полонених або зниклих безвісти за особливих обставин, можна зателефонувати на такі нові номери:

  • для дзвінків з України: 0 800 300 529 (безкоштовно);
  • для дзвінків з-за кордону: 044 390 43 90 (за тарифами оператора).

“На відміну від звичайних GSM-ліній, новостворені номери зможуть приймати дзвінки навіть у разі вимкнень світла. Відтепер дзвінки на лінію надходитимуть через мережу інтернет за допомогою двох каналів, зокрема резервного через Starlink”, — повідомили у Координаційному штабі.

Також діятиме і попередній номер консультаційної лінії штабу: 095 412 74 24.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися