MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

У світі все гучніше говорять про те, що агресії Росії проти України немає жодних виправданьРосійські спецслужби збирають персональні дані військовополонених та їхніх ріднихВід початку 2023 року Росія могла вивезти 2000 дітей з України, — посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер‘Відпустиш дроти — тобі кінець’: мешканець Балаклії розповів про катування у полоні З речами — не вихід: ФСБ закриває російські кордони для усіх військовозобов’язанихПоблизу Соледара безвісти зникли двоє волонтерів з Великої Британії Російські військові цілеспрямовано знищували цивільне населення при відступі з Лиману, — СБУУкраїнських дітей змусили розважати російських окупантів на концерті в МаріуполіРосія продовжує вбивати мирних жителів: ворожі обстріли 9 січня забрали життя мешканців Харківщини, Херсона, Луганщини і Донеччини (оновлено)Російський військовослужбовець закликає вбивати українських дітей ‘ще в утробі’, — ГУР

Російська ракета вбила 46 людей — остання інформація про терористичну атаку РФ у Дніпрі (оновлено)

17.01.2023   
Марина Гарєєва
Загинули щонайменше шестеро дітей. З травмами різних ступенів тяжкості — 80 осіб. СБУ та журналісти-розслідувачі встановлюють особи російських військових, причетних до терористичної атаки у Дніпрі.

17 січня 2023 року. Акція у місті Дніпро. Фото з телеграм-каналу “Радіо Свобода”

17 січня 2023 року. Акція у місті Дніпро. Фото з телеграм-каналу “Радіо Свобода”

Оновлено:

За уточненою інформацією, станом на 19 січня відомо про 46 осіб, які загинули внаслідок російської ракетної атаки на місто Дніпро. 14 січня РФ вбила 7 дітей у місті Дніпро.

“Російська ракета, що поцілила по дніпровській багатоповерхівці, забрала 46 життів. 11-ро людей ще не впізнані, стільки ж лишаються зниклими безвісти. Опізнання триває”, — повідомив очільник Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко 19 січня.

За словами Резніченка, поранень зазнали 80 людей. У лікарнях міста під наглядом медиків зостаються 24 постраждалих. Троє у важкому стані, з-поміж них 9-річна дівчинка.


У вівторок, 17 січня, у ДСНС повідомили про завершення пошуково-рятувальної операції в Дніпрі.

“О 13:00 17 січня пошуково-рятувальні роботи у місті Дніпро на місці ракетного удару завершено. Врятовано 39 осіб, з них шестеро дітей, загинуло 44 особи, з них п’ятеро дітей, травмовано 79 осіб, з них 16 дітей, — написали рятувальники на своїй фейсбук-сторінці. — Загалом у цій багатоповерхівці проживало близько 1 700 осіб. У будинку пошкоджено 230 квартир, повністю зруйновано — 72 квартири”. Пізніше повідомили, що унаслідок ракетної атаки загинули 45 людей.

Очільник Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко підтвердив завершення пошуково-рятувальної операції та подякував рятувальникам та усім, хто брав участь у пошуково-рятувальних заходах і підтримував постраждалих.

“44 життя забрала російська ракета, що поцілила у багатоповерхівку в Дніпрі. Серед загиблих п’ятеро дітей. Найменшому хлопчику не було й року. 39 людей врятовані. 79 — поранені. Пошуково-рятувальна операція завершена. Дякую рятувальникам, лікарям, поліцейським, комунальникам, волонтерам. Дякую усім, хто ці довгі 69 годин боровся і допомагав постраждалим. І продовжує це робити”, — написав він у своєму телеграм-каналі. Увечері 17 січня Президент України навів оновлені дані: наразі відомо про 45 загиблих, серед яких шестеро дітей. 79 осіб отримали травми різних ступенів тяжкості. Станом на 19 січня відомо про 46 загиблих.

Удень 17 січня очільник Національної поліції Ігор Клименко говорив про 15 тіл, які на той час не вдалось ідентифікувати. За інформацією Клименка, безвісти зниклими залишалися 20 осіб, з-поміж них чотири дитини. У ДСНС також озвучували цифру в 20 осіб, яких — станом на 12.00, 17 січня — розшукували.

Клименко також розповів про долю дітей, які втратили батьків унаслідок російської атаки:

“П’ятеро дітей залишилися сиротами. Над трьома опікунство оформлюють родичі. Дві дитини наразі під опікою держави, оскільки не мають близьких, які могли б про них попіклуватися”, — наводять слова Клименка в офіційному телеграм-каналі Національної поліції України.

Голова штабу оборони Дніпра Геннадій Корбан озвучив імена дітей, яких “терористична держава Росія позбавила життя”:

  • Микита Зеленський, ще не виповнилося року. Загинув разом із батьком Олексієм. Катерину, мати хлопчика, врятували, вона в реанімації. Пізніше стало відомо, що Катерина близько 20 годин перебувала під завалами. Жінка не могла покликати на допомогу, бо з дитинства не чує.
  • Михайлина Францева (3 роки) та її сестра Лейла (13 років) загинули разом зі своєю мамою Оксаною.
  • Марія Лебідь, 15 років. Навчалася у 9-му класі, захоплювалася танцями.
  • Максим Богуцький, 17 років. Студент-першокурсник.

“Горе, одним словом... І біль”, — написав Корбан на своїй фейсбук-сторінці. На момент публікації фейсбук-допису було невідомо про шосту, вбиту Російською Федерацією, дитину.

Пізніше стало відомо, що внаслідок російської атаки разом з батьками загинув Макар Гузь. Дитині було півтора роки. Батьки хлопчика, Анастасія Ігнатенко і Дмитро Гузь, були родом із Запорізької області, з міста Токмак, та подружжя чимало років мешкало в Дніпрі. У знищений росіянами будинок на вулиці Перемоги родина переїхала за тиждень до трагедії...

Сьомою дитиною, вбитою армією РФ, стала 15-річна Аня Фігурна. Російська ракета вбила шістьох людей з родини Фігурних. 14 січня в гості до батьків, Світлани та Юрія, приїхали донька Марина з чоловіком Андрієм Осинським, а також син Олександр з дружиною Яною та 15-річною донькою Анною. Після російської атаки вижила лише Світлана Фігурна, розповіли документатори платформи пам’яті “Меморіал: вбиті Росією” на своїй фейсбук-сторінці.

Анна Фігурна навчалася в 131-й гімназії в Дніпрі й мріяла стати психологинею.

17 січня біля понівеченого російською ракетою будинку зібралися люди, влаштувавши спонтанну акцію. Дніпряни просять країни Заходу закрити небо та надати Україні високоточну зброю.

За попередньою інформацією, Російська Федерація атакувала будинок ракетою Х-22, випущеною з бомбардувальника Ту-22 з Курської області РФ. За припущеннями міського голови Бориса Філатова, військові РФ цілилися у Наддніпрянську ТЕС, а влучили у будинок.

16 січня у Службі безпеки України озвучили особи російських військовослужбовців, які можуть бути причетні до ракетного удару по житловому будинку в Дніпрі. “Як свідчать попередні дані слідства, до вчинення цього злочину причетні декілька десятків військовослужбовців країни-агресора”, серед яких військовослужбовці 52-го важкого бомбардувального авіаційного полку:

  • командир 52-го важкого бомбардувального авіаційного полку (військова частина 33310) полковник Тимошин Олег Євгенович, 21.06.1971;
  • командир авіаційного загону полку майор Іваненко Олексій Сергійович, 08.02.1987;
  • начальник штабу авіаційної ескадрильї авіаційної групи Голенков Дмитро, 01.09.1978;
  • штурман полку Григор’єв Денис Анатолійович, 07.06.1982;
  • штурман полку Назиров Дінар Дамирович, 03.07.1985;
  • інженер з авіаційного озброєння полку Поцелуєв Євген Миколайович, 16.06.1980.

“Кожен воєнний злочин росіян має конкретного виконавця. Служба безпеки встановить і оприлюднить дані всіх поіменно — щоб жоден убивця не уникнув покарання. Нехай кожен із тих, хто натискає ‘пуск’, хто причетний до таких злочинів, потім щохвилини чекає на відплату. І вона обов’язково буде. Спецслужба уже зібрала величезний масив доказів для міжнародних судів, і з кожним днем війни розширює та доповнює його”, — зазначив очільник СБУ Василь Малюк.

Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни) “для збору та узагальнення доказів терористичної атаки Російської Федерації”, зазначили в СБУ.

52-й полк, до якого належать перелічені вище військовослужбовці, уже фігурував у вчиненні воєнних злочинів Росії: влітку 2022 року військові 52-го полку обстріляли ТЦ “Амстор” у місті Кременчук. Тоді OSINT-спільнота Molfar спростувала всі фейки щодо ракетного удару по місту Кременчук, а саме розслідування опублікувало видання The Guardian.

Після удару по місту Дніпро розслідувачі OSINT-спільноти Molfar оприлюднили імена усіх військовослужбовців 52-го полку, причетних до російської атаки. “Додатково були ідентифіковані особи, які прямо пов’язані з цим авіаційним полком, але не належать до його складу”, — зауважили журналісти.

У Molfar розповіли, що аби встановити осіб, відповідальних за реалізацію теракту на рівні виконавців, вони провели власне розслідування: “Нашою метою було встановити командирів екіпажів стратегічних бомбардувальників, які здійснювали пуски ракет, і льотчиків, що в момент пуску сиділи за штурвалами. Ми знайшли всіх причетних до ракетного обстрілу осіб, у тому числі тих, хто заправляв літаки та ракети перед пуском. Додатково були ідентифіковані особи, які прямо пов’язані з цим авіаційним полком, але не належать до його складу”, — запевнили в OSINT-спільноті Molfar. Список воєнних злочинців, причетних до терористичної атаки, спрямованої проти цивільного населення, можна переглянути в самому розслідуванні. Крім того, журналісти відзначили, що ще перед початком масованого обстрілу, вранці 14 січня, Міністерство оборони Російської Федерації оприлюднило фотографію однієї з ракет, яка була використана для обстрілу. “На фотографії містився напис ‘заряджаємо по повній’ — класичний підпис терористів, які радіють обстрілам мирного населення”, — наголосили розслідувачі. 

Під час брифінгу, що відбувався у Дніпрі 16 січня, очільник Офісу Генерального прокурора Андрій Костін зауважив, що росіяни вже використовували ракети типу Х-22 під час атаки на будинок у Сергіївці в Одеській області. За даними Костіна, такий тип ракет використовує лише 52-й авіаційний бомбардувальний полк РФ, а тому не виключено, що провадження, пов’язані із загибеллю людей та руйнуванням цивільних об’єктів унаслідок застосування ракет типу X-22, об’єднають.


Станом на ранок 17 січня через збройну агресію Російської Федерації в Україні загинули 456 дітей, щонайменше 897 — зазнали поранення різного ступеня тяжкості. Такі цифри озвучили в Офісі Генерального прокурора. За інформацією правоохоронців, “найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 429, Харківській — 269, Київській — 117, Запорізькій — 84, Херсонській — 83, Миколаївській — 82, Чернігівській — 68, Луганській — 66, Дніпропетровській — 57”.

Крім того, через бомбардування й обстріли збройними силами РФ, в Україні пошкоджено 3 126 закладів освіти, при цьому 337 із них — повністю зруйновані. Так, 17 січня російські війська завдали чергового удару по Куп’янську на Харківщині й обстріляли навчальний заклад ракетами С-300. За інформацією заступника голови Офісу Президента Кирила Тимошенка, унаслідок російського удару було зруйновано один із навчальних корпусів закладу. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов уточнив, що йдеться про Куп’янський автотранспортний фаховий коледж, у який близько 14:30 влучила ворожа ракета. “За попередньою інформацією, обійшлося без постраждалих. Однак приміщення навчального закладу майже повністю зруйновано”, — написав Олег Синєгубов на своїй фейсбук-сторінці й додав фотодокази чергового злочину росіян.

Куп’янський автотранспортний фаховий коледж після російського обстрілу 17 січня 2023 року. © Олег Синєгубов / фейсбук [куп’янськ автотранспортний фаховий коледж після російського обстрілу обстріл навчальних закладів воєнні злочини]

Куп’янський автотранспортний фаховий коледж після російського обстрілу 17 січня 2023 року. © Олег Синєгубов / фейсбук

Атака на Дніпро і щоденне збільшення кількості загиблих вкотре доводить, що наведені втрати не є остаточними. Триває робота з встановлення точної кількості загиблих як у місцях ведення бойових дій, так і на окупованих і звільнених територіях, наголосили в прокуратурі.

В Управлінні Верховного комісара ООН із прав людини повідомляли, що станом на 15 січня через війну РФ в Україні загинула щонайменше 7 031 людина. Йдеться про випадки, які змогли підтвердити в міжнародній організації. Реальна кількість жертв може бути значно більшою. Унаслідок російської агресії в Україні 11 327 людей зазнали поранень, зазначили 16 січня у пресслужбі ООН.

Крім того, від початку повномасштабного вторгнення РФ викрала майже 14 тисяч українських дітей. Про це на Всесвітньому економічному форумі у Давосі сказала радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук. Україні вдалося повернути тільки 125 дітей. “Здається, що це зовсім мало, але за кожною одиничкою стоїть доля української дитини, такої важливої дитини”, — підкреслила Герасимчук.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися