MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Спецтрибунал і конфісковані російські активи Країна фейків: росіяни вигадують новини про ‘продаж’ українських дітей для надання інтимних послуг та ‘беруть у полон’ українських військових ‘Росія має відповісти перед судом за свої жахливі злочини’: у Гаазі створять міжнародний центр з розслідування злочину агресіїРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’

Україна вийшла з Європейського інституту Омбудсмана

08.02.2023   
Марина Гарєєва
Уповноважений з прав людини пояснив цей крок тим, що один з працівників ЄІО вивіз на територію РФ двох українських дітей, які перебували на території Австрії. За інформацією ЗМІ, йдеться про Генерального Секретаря й члена Правління ЄІО.

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення. Фото: novy.tv

Уповноважений ВР України з прав людини заявив, що Україна виходить з Європейського інституту Омбудсмана (ЄІО).

8 лютого 2023 року Дмитро Лубінець розповів, що надіслав термінового листа членам ЄІО.

Омбудсман пояснив, що “цей крок став наслідком того, що двох українських дітей, які перебували на території Республіки Австрія через російську збройну агресію, ‘правозахисник Європейського інституту Омбудсмана (ЄІО)’ вивіз на територію РФ”. Він також зазначив, що, за інформацією ЗМІ, українських дітей вивіз доктор Йозеф Зігеле, Генеральний Секретар ЄІО, член Правління ЄІО та Заступник Омбудсмана Тіролю, й додав, що влада Австрії розпочала офіційне розслідування.

“Зазначене є порушенням статей 49, 50 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, які забороняють здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території та покладають на окупаційну державу обов’язок вжити всіх необхідних заходів для полегшення процедури встановлення особи дітей та реєстрації їхніх сімейних зв’язків.

Вказані факти, а саме насильницька передача дітей однієї групи в іншу, є однією з ознак геноциду відповідно до статті II Конвенції ООН від 9 грудня 1948 року ‘Про запобігання злочину геноциду та покарання за нього‘”, — написав Омбудсман.

За словами Дмитра Лубінця, він звертався до Європейського інституту Омбудсмана, але там не провели внутрішнього розслідування й не застосували необхідних санкцій щодо доктора Зігеле, “вчинок якого суперечить меті заснування Інституту та свідчить про його упередженість”. Дмитро Лубінець також зауважив, що Драган Мілков, Президент ЄІО, проігнорував запити української сторони.

“Вважаю, що подібні дії шкодять національним інтересам України, у той час, коли продовжується кривава повномасштабна війна. Наголошую, що повернення кожної депортованої дитини є надскладним процесом, який потребує титанічних зусиль та часу!” — підкреслив Дмитро Лубінець.

Він також додав, що вже звернувся до інших членів організації з пропозицією вийти з Європейського інституту Омбудсмана та засудити дії його керівництва.

Дмитро Лубінець згадав колег, які вийшли з ЄІО: Омбудсмана Республіки Латвія Юріса Янсонса та Омбудсмана Республіки Литва Еріку Леонайте. Омбудсман України подякував їм “за однозначну позицію та швидку реакцію на вищезазначену ситуацію”.

“Вважаю, що всі члени організації, які є прихильниками демократичних принципів, для яких права людини не є пустими словами, не можуть залишатись осторонь даної ситуації та продовжувати своє членство в ЄІО”, — заявив Дмитро Лубінець.


В інтерв’ю виданню Reuters Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Ґранді говорив, що Російська Федерація порушує основоположні принципи захисту дітей, адже “під час війни не можна визначити, чи є в дітей батьки або опікуни”, а допоки це не встановлено, “не можна надавати їм інше громадянство і передавати на усиновлення в інші сім’ї”. 

За інформацією державного порталу “Діти війни”, станом на 8 лютого до Російської Федерації було незаконно депортовано 16 168 українських дітей.

Минулого тижня Центр національного спротиву повідомляв, що росіяни вивозять українських старшокласників до Росії — нібито для складання шкільних іспитів. За даними ЦНС, з самого лише Лисичанська представники РФ вивезли півсотні українських одинадцятикласників. Окупаційна влада РФ вивезла школярів до Єлабуги, у Татарстан. В Росії українських дітей готуватимуть до складання єдиного державного іспиту. У Центрі національного спротиву переконані, що “мета всіх цих заходів — асиміляція молоді, а отже знову йде мова про етноцид українців й нищення самоідентифікації”.

4 лютого 2023 року у Центрі національного спротиву також попереджали, що окупаційна російська влада планує вивезти українських дітей з тимчасово окупованих територій (ТОТ) Луганщини у Карелію. За інформацією ЦНС, під час зустрічі голови республіки Карелія та голови самопроголошеної “народної ради” ТОТ Луганської області розглядалося питання відправлення українських дітей на так званий “відпочинок” та “оздоровлення”.

“Зважаючи на те, яким чином росіяни ‘відпочивають’ у полярних широтах, це аж ніяк не сприяє оздоровленню”, — зауважили у ЦНС.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися