MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами«Маріуполь – це Фенікс, який ще почне літати…»«Я дитину встигла виштовхнути в коридор і почула як за спиною сипляться шибки»«Страшно було, що ти не загинеш одразу, а тебе покалічить...» – мешканка Рубіжного«Російські солдати зупиняли машину із хлібом – хліб викидали і машиною переїжджали. Щоб людям не було чого їсти»«Чоловіки сиділи чай пили, в кухоньці. Снаряд упав, їх розірвало. Їх солдати прикопали прямо на городі...»«На паркані лежить авіабомба — метрів п'ять завдовжки…» — мешканець Лисичанська«Дивлюсь на нього, а руки немає…»  – мешканець Макарова розповідає, як окупанти вбили його онука«Люди в хатах помирали від холоду» – медсестра з Харкова‘У нас немає зброї. Наша зброя — це Біблія’. Жителька Броварського району згадує російську окупацію«Не давали забрати з вулиці тіла загиблих – стріляли по ногах»«Я пройшов пішки 60 км. Хотів врятувати сестер з-під обстрілів»«Усе село почало рити землянки в лісі» – мешканець села біля Бородянки«Збирали сніг, топили і готували на ньому їжу» – багатодітна мама з Маріуполя

Росія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН

31.01.2023   
Марина Гарєєва
Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Ґранді підкреслив, що “під час війни не можна визначити, чи є в дітей батьки або опікуни. Поки це не буде встановлено, не можна надавати їм інше громадянство і передавати на усиновлення в інші сім’ї”.

Ілюстративне зображення. Фото: urkinform.ua

Ілюстративне зображення. Фото: urkinform.ua

Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Ґранді заявив, що Російська Федерація порушує “фундаментальні принципи захисту дітей”: 

“Під час війни не можна визначити, чи є в дітей батьки або опікуни. Поки це не буде встановлено, не можна надавати їм інше громадянство і передавати на усиновлення в інші сім’ї”, — підкреслив Ґранді в інтерв’ю виданню Reuters.

Протягом шести днів Верховний комісар ООН їздив українськими містами й спілкувався з цивільними особами, у тому числі з українцями, які виїхали з зон бойових дій.

Після зустрічі з Ґранді Президент України закликав до створення механізмів для захисту та повернення незаконно депортованих до Росії українців, а також для покарання причетних до примусового вивезення цивільних:

“Наше суспільство справді потребує дуже зрозумілих відповідей на те, чи зможемо ми разом розробити механізм повернення наших громадян. Я хотів би сказати передусім про дітей, які не спроможні самостійно звільнитися з полону. А я вважаю зміну громадянства з українського на російське політикою геноциду й тим самим полоном”, — наголосив Володимир Зеленський.

Філіппо Ґранді відмітив, що Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) не має можливості оцінити реальні масштаби проблеми та кількість дітей, яким незаконно змінили громадянство. Так само неможливо казати про реальну кількість українських дітей, яких віддали на усиновлення в Росії, адже представники ООН “весь час намагаються отримати доступ, але отримати його вдається рідко, нерегулярно й обмежено”, — заявив Верховний комісар у справах біженців.


26 січня 2023 року видання (рос.) “Вёрстка” писало, що у кримському дитбудинку “Ялинка”, який навіть російські ЗМІ називали “дитячим концтабором”, перебувають щонайменше 14 херсонських дітей-сиріт віком від двох до п’яти років. Журналісти видання встановили місцеперебування дітей, дослідивши фотографії, оприлюднені на сайті “Усиновлення у Московській області”. Тоді так зване Міністерство соціального розвитку регіону опублікувало понад 700 світлин сиріт, яким окупаційна влада вручала подарунки в рамках акції “Стань Дідом Морозом”. Світлини супроводжувалися листами Діду Морозу, написаними дітьми. Журналісти видання (рос.) “Вёрстка” звернули увагу на 14 листів, написаних однаковим почерком. У кожному листі йшлося про дитину з Херсона. В десяти листах місцеперебування сиріт не було вказане або було приховане (замальоване білим). У двох листах було написано, що дитина приїхала до Сімферополя з Херсона, а ще у двох листах згадувалася назва дитячого будинку. При цьому усі 14 дітей були сфотографовані в однакових інтер’єрах дитячого будинку “Ялинка”.

Скриншот с сайту usynovite.mosreg.ru

Скриншот с сайту usynovite.mosreg.ru

Дитячий будинок “Ялинка” спеціалізується на роботі з дітьми, які мають ураження ЦНС, порушення психіки та/чи поведінки, порушення слуху та/чи зору, й ВІЛ-інфікованими дітьми. Заклад підпорядковується окупаційному МОЗ Криму. У програмі дитячого будинку на 2021–2025 роки вказано, що установа має виховувати у дітей “вищі моральні почуття” й формувати “усвідомлення себе як громадянина багатонаціональної Росії” та уявлення про невизнану світом географію, за якої “Крим розташований на півдні Росії”.

Два роки тому кілька названих родин розповіли, що діти, яких вони забрали з дитбудинку “Ялинка”, були вкрай виснажені. Одна всиновлена дитина боялася купатися. Прийомна родина розповідала, що коли дитина бачила губку, вона починала труситися, схоплювалася й “ставала обличчям до стінки: ноги — на ширині плечей, руки — на стінку, як у в’язниці”. Вочевидь, вихователі-колаборанти саме так купали дітей. 

У січні 2023 року посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер заявив, що лише від початку нового року росіяни могли вивезти 2 000 дітей з України. Карпентер наголосив на цинізмі Російської Федерації, яка спочатку розв’язала війну проти України, а тепер викрадає українських дітей, аби нібито “захистити їх від насильства”.

За інформацією державного порталу “Діти війни”, станом на 31 січня до РФ були незаконно депортовані 14 732 українські дитини.

Згідно зі статтею 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, “насильницька передача дітей із однієї людської групи в іншу” належить до дій, “вчинених з наміром знищити, цілком чи частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку”, тобто є геноцидом.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися