MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Країна фейків: росіяни вигадують новини про ‘продаж’ українських дітей для надання інтимних послуг та ‘беруть у полон’ українських військових ‘Росія має відповісти перед судом за свої жахливі злочини’: у Гаазі створять міжнародний центр з розслідування злочину агресіїРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Беґшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами

Спецтрибунал і конфісковані російські активи

07.02.2023   
Марина Гарєєва
В ОП коротко окреслили можливі шляхи створення Cпецтрибуналу, а Генпрокурор США дозволив передати конфісковані російські активи Україні. Тим часом РФ знищує сліди воєнних злочинів у Маріуполі й вивозить залишки демонтованих будівель разом з тілами людей.

Ілюстративне зображення / Shutterstock

Ілюстративне зображення / Shutterstock

Три моделі створення міжнародного спеціального трибуналу

Україна розглядає три моделі, за якими може бути створено спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України.

У фейсбук-дописі від 6 лютого заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов окреслив усі з них:

“Отже, за результатами практичних дискусій з союзниками України й іншими країнами цивілізованого світу, сьогодні ‘на столі’ три моделі його заснування і роботи.

  • Створення Спеціального трибуналу на основі угоди України з ООН із прийняттям відповідної резолюції ГА ООН.
  • Створення Трибуналу на основі багатостороннього відкритого міжнародного договору між державами цивілізованого світу.
  • Створення Спеціального трибуналу як суду, що працюватиме на основі українського права та української юрисдикції (тобто буде частиною судової системи України), із залученням міжнародного елементу для його побудови й діяльності (міжнародні судді та прокурори, місцезнаходження у Європі, міжнародна підтримка)”.

На думку Смирнова, перші два варіанти є “прийнятними”, адже вони “продемонструють готовність світу до важкого юридичного удару по конкретних міжнародних злочинцях”. При цьому Андрій Смирнов критично висловився щодо третього, “гібридного варіанту” та пояснив це тим, що такий варіант “містить ризики звуження юридичної оцінки триваючої агресії до рівня ‘міждержавного конфлікту’”, у той час як світ потребує “міжнародного інституту відповідальності за агресію з максимальним рівнем легітимності й визнання”.

Перша в історії передача конфіскованих активів

Крім того, минулого тижня Генеральний прокурор Сполучених Штатів Меррік Ґарланд уперше дозволив передати заморожені активи російського олігарха на користь України. Генпрокурор зробив відповідну заяву 3 лютого під час зустрічі з Генеральним прокурором України Андрієм Костіним:

“Сьогодні я оголошую, що дозволив першу в історії передачу конфіскованих російських активів для використання в Україні. Ці активи були конфісковані після того, як я оголосив у квітні минулого року про висунення обвинувачення зазначеному російському олігарху Костянтину Малофєєву за звинуваченнями в ухиленні від санкцій”, — зауважив Ґарланд. Він пояснив, що конфісковані активи будуть перераховані Державному департаменту США й будуть витрачені “на підтримку народу України”.

Йдеться про 5,4 мільйона доларів, які 2 лютого 2023 року дозволив конфіскувати окружний суддя федерального суду Менгетена.

За словами Генпрокурора Сполучених Штатів, Міністерство юстиції продовжить притягати до відповідальності російських олігархів та інших осіб, чиї злочинні дії дозволяють Кремлю вести злочинну війну проти України. Міністерство юстиції США і надалі тісно співпрацюватиме з міжнародними партнерами, аби “розслідувати та притягти до відповідальності винних у звірствах, скоєних під час цієї війни”.

Знищення слідів воєнних злочинів

Тим часом Російська Федерація активно знищує сліди воєнних злочинів, вчинених в Україні. Так, росіяни не просто знищують тимчасово окуповане місто Маріуполь, а вивозять завали будинків разом з тілами людей. Про це минулого тижня розповів мер міста Вадим Бойченко на телеканалі FREEDOM. Маріупольська міська рада оприлюднила запис у своєму телеграм-каналі 4 лютого 2023 року.

За інформацією мера, під час блокади міста представники РФ цілеспрямовано знищили 50% житлового фонду.

“Хочу вкотре нагадати, що найжорстокіший злочин Російська Федерація скоїла на території міста Маріуполя, знищивши 50% житлового фонду. Тобто ми маємо розуміти, що з 2 600 будинків — 1 300 вже не існує”, — зауважив Вадим Бойченко.

Мер Маріуполя розповів, що окупаційна влада запропонувала демонтувати 1 000 будинків з тих 1300 будинків, які раніше зруйнувала армія РФ. Тепер росіяни проводять системний демонтаж. Якщо раніше, розбираючи завали, з-під них принаймні діставали тіла людей, то зараз залишки будівель вивозять на смітник разом із тілами убитих, повідомив Бойченко.

Міський голова переконаний, що “Росія активно усуває сліди воєнних злочинів, бо розуміє, що найближчим часом ЗСУ перейдуть у контрнаступ і звільнять місто Маріуполь”.

Глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” станом на 7 лютого було зафіксовано щонайменше 31 924 воєнні злочини, які могли бути скоєні представниками РФ. Це неостаточні цифри, адже реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися