Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Маневицька виправна колонія (№42)’
6 лютого 2023 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснила візит до державної установи “Маневицька виправна колонія (№42)”.
Основним завданням моніторингового візиту був порівняльний аналіз роботи закладу в контексті недоліків, виявлених під час попереднього візиту.
Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув’язненими на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її та отримувати доступ до відповідних матеріалів з дозволу засуджених, зокрема до особистих справ, медичних карток засуджених. Монітори ознайомилися з відповідною документацією щодо роботи установи.
Керівник закладу — підполковник внутрішньої служби Ховайло Сергій Олександрович.
Загальна інформація
Колонія середнього рівня безпеки для тримання осіб, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. Зі слів заступника начальника колонії, максимальний термін ув’язнення в одного з в’язнів складає 17 років.
В установі працює дільниця СІЗО. Керівництвом установи були надані статистичні дані щодо її діяльності.
На день візиту на одного представника персоналу припадало 2,8 засуджених (ув’язнених).
Протягом 2022 року до установи прибуло 473 засуджених і 20 ув’язнених. Протягом 2022 року померло 4, протягом поточного року — одна особа. 29 осіб працевлаштовано, з них 11 — за трудовими договорами (контрактами) зі середньомісячним заробітком 3888 гривень. 42 особи на обліку ВІЛ/СНІД; 12 схильні до самогубства і 13 — до членоушкоджень; 10 — до втечі; 33 — злісні порушники режиму утримання.
Одна особа звільнена протягом 2022 року через важку хворобу. Осіб з інвалідністю — 26; 219 осіб звільнені протягом 2022 року, з них 83 умовно-достроково. В поточному році 16 звільнено, з них 2 достроково.
Протягом 2022 року зафіксовано 5 випадків тілесних ушкоджень під час перебування в установі.
Тривалих побачень у 2022 році — 35, у поточному році — 1. Короткострокових в 2022 році — 70, в поточному — 14.
Засуджені в установі мають 230 планшетів, які зберігають серед власних речей. В установі 5 точок доступу вай-фай, за інтернет сплачує установа. Також в установі є інтернет-клас.
Працює крамниця за графіком, на час візиту крамниця не працювала.
За повідомленням адміністрації, 40 відсотків засуджених звільняються умовно-достроково.
Під час моніторингового візиту також були досліджені питання укладення договорів, актів виконання робіт, нарахувань заробітної плати в бухгалтерії установи. На виробництві договір укладається раз на пів року, акт виконаних робіт — щомісячно. За минулий рік, зі слів супроводжуючих, на потреби установи з бюджету було виділено лише 40 тисяч гривень.
Медична частина
Завідувач медичної частини №42 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Волинській та Рівненській областях (далі — медична частина) — Маковецький Андрій Адамович.
Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, вивчила медичну документацію. Під час спілкування від засуджених скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, зокрема — катування, жорстоке, нелюдське, або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання не надходили.
В медичній частині розташовані:
- кабінет завідувача медичної частини,
- кабінет фельдшерського прийому,
- кабінет лікарського прийому:
- клініко-діагностична лабораторія:
- стоматологічний кабінет, який знаходиться за межами медичної частини у черговій частині:
У стаціонарі установи на день візиту перебувало 5 осіб.
За поточний рік жодного випадку з тілесними ушкодженнями не зареєстровано.
Стаціонар медичної частини має у наявності:
- 5 палат для соматичних хворих, розрахованих на 10 ліжко-місць:
- 2 інфекційних ізолятори, розрахованих на 4 ліжко-місця:
Згідно штатного розпису, який був наданий моніторам, укомплектовані наступні посади:
- завідувач медичної частини — 1 ставка;
- лікар-терапевт — 0,5 ставки;
- лікар з ультразвукової діагностики — 0,25 ставки;
- лікар-отоларинголог — 0,25 ставки;
- лікар-психіатр — 0,5 ставки;
- старший фельдшер — 1 ставка;
- фельдшер — 4 ставки;
- сестра медична зі стоматології — 0,5 ставки;
- асистент фармацевта — 1 ставка;
- молодша медична сестра — 0,5 ставки.
Вакантними на день візиту залишалися посади:
- лікар загальної практики — сімейний лікар — 1 ставка;
- лікар-стоматолог — 0,25 ставки;
- лікар-інфекціоніст — 0,5 ставки;
- лікар-дерматовенеролог — 0,25 ставки;
- фельдшер — 1 ставка.
В загальній лазні не обладнано приміщення для медичного працівника, необхідного для проведення огляду засуджених, тобто медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених. Душові кабінки не обладнані занавісками, що не дає можливості засудженим скористатися правом на приватність під час проведення гігієнічних процедур.
В приміщенні ДІЗО/ПКТ та КДіР кабінет лікаря відсутній.
Отже, в установі та медичній частині порушуються права засуджених на охорону здоров’я в обсязі, встановленому основами законодавства України на охорону здоров’я, за винятком обмежень, передбачених законом, які закріплено Конституцією України та ст. 8 КВК України.
В медичній частині відсутня окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Ліки від родичів зберігаються на стелажі.
Сумка фельдшера:
Крім того, в медичній документації (медичній карті № 025/о або № 003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення, що порушує п. 23 Загальних положень Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, в якому зазначено: “отримані від родичів засуджених або інших осіб лікарські засоби та медичні вироби зберігаються у закладах охорони здоров’я ДКВС в окремих шафах та знаходяться на обліку, який відображається в карті обліку лікарських засобів, медичних виробів, технічних та інших засобів реабілітації, отриманих від родичів засудженого та інших осіб, за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку, де засуджений ставить підпис після закінчення курсу лікування”.
За поточний рік обстежено на ВІЛ швидкими тестами 75 осіб, за попередній (2022) рік — 636 осіб. На обліку перебуває 42 ВІЛ-інфіковані особи (приймають АРТ-терапію 42 особи). Проведено імунологічних обстежень (CD-4) за 6 місяців — 35, вірусологічних (вірусне навантаження) за 6 місяців — 34 особи.
За інформацією, наданою медичним персоналом, останній візит лікаря-інфекціоніста був у листопаді 2022 року.
Відсутня замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).
На диспансерному обліку в медичній частині перебуває 35 засуджених, хворих на вірусний гепатит С. Однак, в медичній частині №42 ДУ “Центр охорони здоров’я ДКВС України” у Волинській та Рівненській областях відсутнє обладнання та реактиви для проведення біохімічного дослідження крові, що ускладнює лікування та спостереження за даними хворими. Всі біохімічні дослідження проводяться на базі КНП “Маневицька багатопрофільна лікарня”, не всіх хворих на гепатит С охоплено даним обстеженням двічі на рік.
Медична частина не забезпечена працюючим флюорографічним/рентгенологічним обладнанням, внаслідок чого засудженим не проводяться діагностичні обстеження органів грудної порожнини з метою своєчасного виявлення захворювань органів дихання. Зазначене говорить про те, що в медичній частині неможливо проводити ранню діагностику захворювань туберкульозу. Разом з тим, в установі перебуває 51 особа з діагнозом туберкульоз кат. 5.1, за якими здійснюється диспансерний нагляд. За попередній 2022 рік було виявлено 3 осіб, хворих на активний туберкульоз.
Мікроскопія мокротиння, GXpert в установі не проводиться за відсутності лабораторії, тому аналізи також направляються до лабораторії КНП “Маневицька багатопрофільна лікарня”. Крім того, в медичній частині відсутній пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 No 287 “Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз”.
В порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 № 1348/5/572 — в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб з розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.
В приміщенні медичної частини відсутня лазня, таким чином хворі засуджені позбавляються права на дотримання правил гігієни, або ж їх миття здійснюється у загальних душових, через що не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання.
У холі медичної частини встановлені камери відеоспостереження, натомість Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 року за №766/32218), встановлення відеонагляду у приміщеннях медичної частини не передбачено.
Житлові приміщення
Засуджені, які працюють на виробництві, та ті, що не працюють, мешкають разом.
У відділенні мешкає близько 80 осіб. В деяких житлових приміщеннях ліжка двоярусні.
Засуджені звертаються з питаннями про можливість помилування для служби в ЗСУ.
Звернувся засуджений Т., який мешкав на тимчасово окупованій території та стверджує, що всі документи як по справі, так і для отримання паспорта, знищені, через це існує проблема щодо відновлення документів після звільнення.
Засуджений Т. скаржився на те, що протягом семи місяців місцевий суд не може розглянути питання про звільнення по статті 81 ККУ (умовно-достроково). Засуджений вважає, що суд навмисно затягує розгляд цього питання.
ДІЗО/ПКТ
На день візиту в ДІЗО перебувало 13 засуджених, з них 4 — на покаранні та 9 — на загальних підставах. Були оглянуті постанови осіб, що перебувають на покаранні, журнали поміщення і відвідування керівництвом установи. З засудженими монітори мали можливість спілкувалися на умовах анонімності. Деякі камери перебували в стані ремонту.
Засуджений К. відбував дисциплінарне стягнення у вигляді 14 діб за вживання алкоголю, перебував другу добу.
Засуджений скаржився на біль в грудях “через падіння”. З цього приводу монітори звернулися до лікаря, в результаті чого засудженому було проведено додаткове обстеження, яке перелом ребер не виявило. У засудженого 3 роки строку, відбув 1 рік і 10 місяців, у ДІЗО потрапив вперше.
Ще двоє засуджених, що утримувалися в ДІЗО, вирішили не повідомляти причину дисциплінарного покарання, але вважають, що скоїли правопорушення, і вважають стягнення адекватним та пропорційним.
Засуджений П. перебував в камері ДІЗО “на загальних підставах”, пояснив, що “не вживається в загальній масі”. В цьому статусі перебуває близько трьох місяців. З 6 років ув’язнення до кінця строку залишилося менше року.
Засуджений З. перебуває в камері ДІЗО “на загальних підставах” вже рік В установі в нього конфліктна ситуація з іншими засудженими, тому він кожний місяць пише заяву на застосування відносно нього заходів безпеки. Загальний термін 5 років. До кінця строку залишилося 11 місяців. Засуджений вміє читати, але не вміє писати.
Засуджений П., “на загальних підставах” у ДІЗО перебуває другий місяць, засуджений Т. також другий місяць. У камері утримуються вдвох. До адміністрації претензій не мають, пояснюють, що в середовищі засуджених склалася конфліктна ситуація, через яку їм краще перебувати ізольованими в камері. Зі слів засуджених, конфлікти вирішуються, а адміністрація сприяє вирішенню.
Засуджений С. перебуває в камері ДІЗО “на загальних підставах” також близько року, має конфліктну ситуацію з засудженими в житловій зоні, до кінця строку ще 5 років, сподівається, що конфліктна ситуація з часом вирішиться.
За поясненням адміністрації, у випадках звернення засуджених про поміщення їх у ДІЗО “на загальних підставах”, протягом місяця проводиться перевірка, якщо з’ясовується, що засудженому нічого не загрожує, але він не бажає виходити в житлову зону, до засудженого можуть бути застосовані дисциплінарні стягнення, але примусово в житлову зону його не переводять.
Засуджений П. також перебуває в камері ДІЗО “на загальних підставах”, але зовсім не мав особистих речей. На питання “де його речі?” відповів, що речей немає, постійно їздить етапами і зараз “вирішив відпочити від людей”. Супроводжуючий співробітник колонії пояснив, що даний засуджений справді не має ніяких речей, приїхав етапом, не маючи навіть взуття. Даний засуджений має психічні захворювання і систематично направляється до лікарні під час загострення хвороби.
Таким чином, під час огляду дільниці ДІЗО моніторинговою групою було встановлено, що адміністрацією установи у ДІЗО було поміщено особу з ментальними розладами.
За інформацією, наданою співробітниками установи, засуджена особа є психічно хворою і перебуває у ДІЗО на загальних підставах. Крім того, було зазначено, що коли у цього засудженого відбувається стан загострення психічного розладу, його оглядає лікар-психіатр і в разі потреби робить запит на лікування, після чого засудженого направляють у психіатричне відділення медичної частини №40 філії ЦОЗ ДКВС України у Львівській області.
Дільниця СІЗО
В дільниці СІЗО перебувало 32 особи, відносно яких вирок не набрав законної сили. Протягом року кількість слідчо-заарештованих зменшилася майже вдвічі.
Вперше притягнуті до кримінальної відповідальності утримуються окремо.
В наявності відремонтовані камери.
В деяких камерах відбуваються ремонтні роботи.
Велика кількість судових засідань проходить в режимі відеоконференції.
В приміщенні карцеру не було в’язнів.
У багатомісній камері СІЗО засуджені скаржилися на холод через систематичне відключення світла.
Харчоблок
В їдальні великий зал, який, крім прийому їжі, використовується під час культурно-масових заходів.
Прийом їжі в установі відбувається в 4 зміни: житлова і, окремо, промислова зони.
Зала їдальні за раз може вмістити до 60–70 засуджених.
В кранах є холодна вода, у наявності також мило та рушники.
Хліб випікається власними зусиллями. Рибу привозять централізовано. У харчоблоці працює 3 особи за договорами, а також залучаються і інші засуджені на відпрацювання по благоустрою.
Дієтичного харчування немає.
В ДІЗО/ПКТ/дільницю СІЗО їжа постачається в термосах.
В разі відключення електроенергії їжа готується на резервних котлах.
В деяких приміщеннях харчоблоку відбуваються ремонтні роботи.
Лазне-пральний комбінат
Куточка фельдшера в лазні немає. Душові кабінки без шторок.
Температуру води кожний засуджений може регулювати окремо.
Є шкаф для прожарки речей, куточок дезінфекції.
Мило і порошок видаються на відділення.
У наявності кімната перукаря, в якій зроблено ремонт.
Пральні машини:
Сушильна кімната: