MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Не нижче прожиткового мінімуму: Конституційний Суд захистив розмір пенсій

24.03.2023   
Марина Гарєєва
Як зазначили судді, “людську гідність буде заперечено, якщо держава не забезпечить людині принаймні мінімальних соціальних вигод”.

Freepik

Ілюстративне зображення / Freepik

Розмір виплаченої пенсії, яка є основним джерелом існування людини, за жодних умов не може бути нижчим від гарантованого державою прожиткового мінімуму, вирішив Конституційний Суд України.

Те саме стосується й інших виплат та допомоги, які становлять єдине джерело існування людини.

Такі виплати не можуть бути меншими за прожитковий мінімум, навіть якщо з них потрібно здійснити цілком законні відрахування (до прикладу, стягнути заборгованість).

Людська гідність є основоположним поняттям, з яким мають рахуватися при формуванні соцполітики, наголосили у Суді. З огляду на це держава має провадити таку соціальну політику, яка убезпечить людину від бідності й гарантує їй базовий соціальний захист, “мінімальним стандартом якого є прожитковий мінімум”.

Як зазначили судді, “людську гідність буде заперечено, якщо держава не забезпечить людині принаймні мінімальних соціальних вигод”.

При цьому у Суді зазначили, що законодавець може обмежувати реалізацію інших прав і свобод людини, зокрема її прав у сфері соцзахисту. Проте подібні питання мають бути унормовані. Як вважають судді, має бути встановлений “справедливий баланс”, який дозволить кожному захищати своє конституційне право на соцзахист та достатній рівень життя.

Конституційний Суд вирішив, що окремі приписи Закону № 1404 (Про виконавче провадження) й Закону № 1058 (Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування) “є невиконанням державою свого позитивного обов’язку забезпечити мінімальний соціальний захист людини”. Вони заперечують людську гідність як абсолютну цінність й нівелюють сутність конституційних прав на соціальний захист та достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, а отже не відповідають низці статей Конституції, зазначили у Суді.

Відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України, пенсії (та інші види соцвиплат і допомоги), які є основним джерелом існування, мають забезпечувати не нижчий від прожиткового мінімуму рівень життя.

Нагадаємо, що у березні 2023 року було проведено індексацію пенсій на 19,7% і підвищено розміри мінімальних пенсій та пенсійних виплат окремим категоріям пенсіонерів. Як повідомляли у Пенсійному фонді, середній розмір підвищення пенсій становив 579 гривень. Станом на 1 березня 2023 року середня пенсія в Україні становила 5 219 гривень і 69 копійок.

 Поділитися