Відновлення ідентифікації ВПО в Ощадбанку і доплати пенсіонерам від ООН
Доплати від ООН
31 серпня в Міністерстві соціальної політики розповіли про спільний проєкт Міністерства, Пенсійного фонду та Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН).
Новий проєкт має на меті підтримати громадян, які “проживають у зоні бойових дій, мають низьку пенсію та не отримують інших грошових допомог від міжнародних організацій”, розповіли в Мінсоцполітики.
“Під час війни українці, які проживають на територіях, де ведуться бойові дії, часто потребують додаткової фінансової підтримки. Спільний проєкт Мінсоцполітики, Пенсійного фонду та ВПП дав можливість забезпечити таку підтримку і надати її саме тим громадянам, які не мають грошових доплат з інших джерел. Це дозволяє уряду України і міжнародним партнерам спрямовувати наявний в партнерських організацій фінансовий ресурс найбільш вразливим громадянам похилого віку”, — відмітила перша заступниця Міністра соціальної політики Дарія Марчак.
Хто може розраховувати на виплати?
У Міністерстві зауважили, що вже 30 серпня поточного року фінансову підтримку отримали на картки понад 260 тисяч пенсіонерів.
Право отримати грошову допомогу мають люди, які
- проживають на територіях активних або можливих бойових дій;
- мають пенсію менше трьох тисяч гривень;
- не одержували з 1 березня 2023 року додаткових грошових виплат від міжнародних організацій та/або допомоги на проживання для ВПО.
Перелік таких осіб, на підставі наявних у державі реєстрів, формує Пенсійний фонд, а ООН спрямовує грошові виплати саме цим людям.
Загалом вже було перераховано коштів на загальну суму понад 115 мільйонів гривень.
Всесвітня продовольча програма ООН надаватиме грошову допомогу упродовж щонайменше чотирьох місяців, а пенсіонери отримуватимуть доплату до пенсії на суму, якої не вистачає до трьох тисяч гривень. При цьому мінімальні доплати не можуть становити менше ніж 100 гривень.
Для отримання виплати пенсіонерам не потрібно подавати жодних документів, говорять у Міністерстві. Відповідні виплати мають відбуватися без подання заяви й спиратися на інформацію, що міститься в держреєстрах. При цьому “виплата грошової допомоги відбувається шляхом перерахування коштів на рахунки пенсіонерів”.
Як зауважив очільник ВПП в Україні Метью Голлінґворт, коли унаслідок війни зростають ціни, “мільйонам людей у регіонах, уражених бойовими діями, важко дозволити собі речі першої потреби”, а багатьом доводиться або “зменшувати кількість приймань їжі, або ж купувати менш якісну та менш поживну їжу”. У Міністерстві також наголосили, що люди, які змушені жити в зоні бойових дій або поблизу неї, украй потребують різного роду підтримки, у тому числі й фінансової. Проте громадяни України, які не мали можливості самостійно звернутися до міжнародних організацій (до прикладу, не могли зареєструватися на відповідному сайті чи завітати до офісу), не могли отримати й такі виплати.
“Особливо гострою ця проблема є для самотніх громадян похилого віку, осіб з інвалідністю, які проживають в зоні бойових дій”, — відзначали в Мінсоцполітики. Новий проєкт має принаймні частково допомогти людям, що стали ще вразливішими під час російського повномасштабного вторгнення. Як зауважив Голлінґворт, ВПП “підтримує найбільш уразливі верстви населення за допомогою наявних інструментів соціальної допомоги”, щоб програми ООН доповнювали допомогу від українського уряду.
Ощадбанк відновлює ідентифікацію ВПО: отримувачів пенсій та соціальної допомоги
Тим часом з 1 вересня цього року Державний Ощадбанк повертає обов’язкове проходження фізичної ідентифікації пенсіонерів і одержувачів соціальної допомоги, які є внутрішньо переміщеними особами.
Як повідомили на сайті банку, починаючи з 1 вересня, буде потрібно особисто завітати до відділень Ощадбанку, аби пройти процедуру фізичної ідентифікації клієнта.
Подібна вимога існувала й раніше, але через карантинні обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу, її тимчасово скасували, пояснювали в Ощадбанку.
Там також підкреслювали, що пенсіонерам-ВПО, які мають електронне пенсійне посвідчення (ЕПП), та одержувачам соцдопомоги-ВПО “необхідно проходити фізичну ідентифікацію в будь-якому відділенні Ощадбанку кожні шість місяців”. До отримання ЕПП потрібно проходити фізичну ідентифікацію в будь-якому відділенні Ощадбанку кожні три місяці.
В Ощадбанку попереджали, що якщо одержувач/-ка виплат не пройде таку ідентифікацію, картка буде заблокована. Проте не пізніше наступного дня після того, як людина пройде фізичну ідентифікацію у відділенні Ощадбанку, банк автоматично розблокує рахунок.
На сайті банку також оприлюднили детальну інструкцію щодо проведення фізичної ідентифікації. Вона відбувається в три етапи:
- Для початку пенсіонер або одержувач соціальної допомоги має особисто звернутися до будь-якого відділення Ощадбанку. При собі потрібно мати паспорт (або інший документ, який посвідчує особу) та основну платіжну картку (або основне електронне пенсійне посвідчення — ЕПП).
- Потрібно пред’явити працівнику Ощадбанку основну платіжну картку (або основне ЕПП) та паспорт (або інший документ, що посвідчує особу).
- Наостанок пенсіонер або одержувач соцдопомоги має скористатися касовим терміналом (зняти готівку чи переглянути стан рахунку — здійснити операцію, яка передбачає введення ПІН-коду) або встановити чи змінити ПІН-код, використовуючи основну платіжну картку або основне електронне пенсійне посвідчення.
Нагадаємо, що у березні 2023-го Конституційний Суд України захистив розмір пенсії. Розмір виплаченої пенсії, яка є основним джерелом існування людини, за жодних умов не може бути нижчим від гарантованого державою прожиткового мінімуму. Детальніше про це можна почитати у статті Харківської правозахисної групи.
Своєю чергою у вересні минулого року було ухвалено рішення, що мало допомогти пенсіонерам, які мешкають на деокупованих територіях України (ДОТ). Згідно з ним, мешканці ДОТ, яким виплати нараховувалися на банківську картку, могли отримати пенсії готівкою. Для цього було потрібно звернутися до будь-якого органу місцевого самоврядування та подати заяву про нарахування пенсії готівкою. Раніше це можна було зробити лише за особистої присутності у відділенні Пенсійного фонду України.