MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль досі замінований

28.04.2023   
Ірина Скачко
Унікальний радіотелескоп УТР-2, площа якого складає кілька футбольних полів, кілька місяців був окупованим. Його звільнили ще у вересні, але його територія і сьогодні нашпигована російськими мінами.

© Оксана Комарова [Радіоастрономічна обсерваторія]

© Оксана Комарова

На початку грудня ми опублікували репортаж з-під деокупованого села Гракове на Харківщині, де розташований відомий у всьому світі радіотелескоп УТР-2. Росіяни розграбували перлину вітчизняної та світової науки, перетворили територію радіообсерваторії на військову базу і склад боєприпасів. Вони облаштували тут вогневі позиції, з яких обстрілювали Харків, тікаючи, залишили міни і розтяжки. Тут досі небезпечно перебувати. Але співробітники все одно сюди приїжджають.

Декілька технічних працівників, які мешкають у довколишніх селах, щодня приходять на територію обсерваторії, щоб охороняти, прибирати, ремонтувати. З Харкова регулярно приїжджають учені.

— Співробітники ходять дуже обережно. Нам відомі розміновані шляхи. Пересуваємося там, де пройшли мінери, — каже академік НАН України заступник директора з наукової роботи Радіоастрономічного інституту Олександр Коноваленко. — Площа радіотелескопа величезна — 140 Га. Таке нескоро розмінують. А зараз трава пішла, стало небезпечно і складно працювати, адже взагалі нічого не видно. Замінованими залишаються численні підземні колектори. Ще у вересні військові встигли розмінувати лише один із них. Але, на жаль, розмінування зараз не проводиться.

© Оксана Комарова [Радіоастрономічна обсерваторія снаряди]

© Оксана Комарова

Харківська область залишається однією з найбільш замінованих територій України. Лише протягом минулого тижня в регіоні розмінували 148,5 гектара території та знищили 1666 вибухонебезпечних предметів. “Першочерговими місцями, де проводиться розмінування, є об’єкти критичної інфраструктури, а також об’єкти, які забезпечують електроенергією, здійснюють газо- чи водопостачання. Також до цих пріоритетів належать місця проживання населення й землі сільськогосподарського призначення”, — заявив начальник управління екологічної безпеки та протимінної діяльності Міноборони Руслан Берегуля. Величезне антенне поле зараз у саперів не в пріоритеті, тож розмінують радіотелескоп ще не скоро, вважають учені.

— 90% інфраструктури зруйновано і розкрадено, — каже Олександр Коноваленко. — Збитки вже підраховані — йдеться про сотні мільйонів доларів. Академія Наук виділила кошти і ми закрили вікна та стелю в головному корпусі. Досі не відновлено енергопостачання. Але ми придбали бензогенератори. Крім того, збираємося придбати сонячні електростанції.

Якщо телескоп декаметрових хвиль УТР-2 зможе працювати ще нескоро, то відновлення сучасного телескопу ГУРТ планується вже найближчим часом. На щастя, його російські окупанти майже не пошкодили: не викрали рідкісний цифровий приймач — мабуть, не усвідомили його цінності.

Незважаючи ні на що, харківські радіоастрономи продовжують працювати. Обробляють дані, отримані ще до повномасштабної війни, використовують в роботі радіотелескопи УРАН, розташовані по всій Україні, співпрацюють з іноземними колегами. Сервери, на яких зберігалася величезна кількість радіоастрономічних даних, знищені. Тепер цінну інформацію зберігатимуть у сховищах у Нідерландах.

— Ми відновимо УТР-2 на новому, більш сучасному рівні. Нам допоможуть в цьому наші закордонні партнери. Втім, повне відновлення радіотелескопа УТР-2 можливе лише після перемоги. Попри війну, руйнування, загибель людей, наука була і буде, — каже академік Коноваленко.

© Оксана Комарова [Радіоастрономічна обсерваторія]

© Оксана Комарова

За даними Міністерства науки і освіти, на початок 2023 року від обстрілів росіян постраждав 91 науково-дослідний заклад та заклад вищої освіти, чотири з них повністю знищені. Росіяни завдали серйозної шкоди Харківському фізико-технічному інституту, зокрема його унікальній ядерній підкритичній установці “Джерело нейтронів”; найбільшому у світі декаметровому радіотелескопові УТР-2 Радіоастрономічного інституту; чорнобильській лабораторії Інституту проблем безпеки атомних електростанцій; будівлям Інституту імпульсних процесів і технологій у Миколаєві й Інституту надтвердих матеріалів імені В.М. Бакуля в Києві. Крім того, були пошкоджені численні бібліотеки, ботанічні сади, дендрологічні парки. Частина заповідників досі лишаються під окупацією. “Через постійні планові й аварійні відімкнення електроенергії, відсутність водопостачання й опалення виходить із ладу вартісне наукове обладнання, вчені не можуть повноцінно працювати й виконувати дослідження, — йшлося у зверненні НАН України до світового наукової спільноти. — Фактично російська агресія цілеспрямовано знищує науку в Україні як фах, життєво важливу підвалину української державності, запоруку повоєнної відбудови. Сцієнтицид як складник геноциду — ось стратегія дій російських загарбників”.

 Поділитися