MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ракети, що вбивають весну, — підсумки тижня

01.05.2023   
ХПГ-інформ
Окупанти продовжують підступно вбивати цивільних: і в містах поблизу фронту, і в глибокому тилу. Росіяни обстрілюють житлові квартали вночі, коли мирні люди сплять.

Наслідки обстрілу Умані 28 квітня. Фото: МВС України

Наслідки обстрілу Умані 28 квітня. Фото: МВС України

• 25 квітня росіяни завдали удару по центру Куп’янська на Харківщині. Було зруйновано будівлю Краєзнавчого музею. Загинуло дві жінки 54 та 57 років, 10 людей отримали поранення. Серед загиблих — директорка Куп’янського краєзнавчого музею Ірина Осадча. Під час окупації міста вона робила все можливе, щоб врятувати музей, розповідає Медіагрупа Накипіло. “Після звільнення, продовжила цю важливу роботу з рятування нашої культурної спадщини. До сьогодні... До останньої миті, як справжній директор, дбала про життя своїх співробітників”, — цитують журналісти колегу загиблої Ольгу Сошнікову.

Наслідки обстрілу Куп’янська 25 квітня 2023 року. Фото з телеграм-каналу Олега Синєгубова

Наслідки обстрілу Куп’янська 25 квітня 2023 року. Фото з телеграм-каналу Олега Синєгубова

• Вночі 27 квітня російські військові обстріляли Миколаїв крилатими ракетами “Іскандер-К”. Унаслідок обстрілу загинула людина та ще 23 було поранено. “Чотири ракети були спрямовані з використанням особливостей місцевості та змін траєкторії для ускладнення виявлення”, — повідомили в ОК “Південь”. Одна з ракет влучила в історичну будівлю Миколаївського адміралтейства. Крім того, було пошкоджено п’ятиповерхівку та два приватних будинки.

Миколаїв після обстрілів, 27 квітня. Фото: Суспільне Миколаїв

Миколаїв після обстрілів, 27 квітня. Фото: Суспільне Миколаїв

• 28 квітня Росія вперше за 50 днів здійснила черговий масований обстріл України, випустивши 23 крилатих ракети Х-101/Х-555. 21 з них вдалося збити. Але на Черкащині, Дніпропетровщині та Київщині не вдалося уникнути руйнувань і жертв. Найстрашніша трагедія сталася в Умані. Тут ракета влучила у дев’ятиповерхівку, повністю зруйнувавши під’їзд. Загалом пошкоджено десять багатоповерхівок. Загинуло 23 людини, із них шестеро — діти. Наймолодшій дитині було лише півтора року. Двох жінок вважають зниклими безвісти. У Дніпрі тієї ж ночі загинула жінка з трирічним дитям. Міноборони Росії так прокоментувало цей ракетний обстріл: “Мета ударів досягнута”. 

Наслідки обстрілу Умані 28 квітня. Фото: МВС України

Наслідки обстрілу Умані 28 квітня. Фото: МВС України

• Вночі проти першого травня Росія випустила по території України 18 крилатих ракет Х-101/Х-555, 15 із них знищили українські ППО, повідомив головнокомандувач ЗСУ Залужний. У Павлоградському районі на Дніпропетровщині пошкоджені багатоповерхівки, школи, промислове підприємство. Постраждали 34 особи, з них п’ятеро дітей. Наймолодшій дівчинці — 8 років. “У людей забої, переломи, різані та рвані рани, контузії, отруєння продуктами горіння. Дві жінки, 45 та 55 років, в реанімації. Решта лікуються амбулаторно”, — заявив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

Наслідки обстрілу Павлограда Дніпропетровської області вночі проти 1 травня 2023 року. Фото: Дніпропетровська ОВА

Наслідки обстрілу Павлограда Дніпропетровської області вночі проти 1 травня 2023 року. Фото: Дніпропетровська ОВА

• 26 квітня з російського полону повернули 44 українці. “До ЗСУ належать 19 звільнених, до ДПСУ — 11, ВМС — 7, НГУ — 2, ТрО — 3. Серед наших вояків шестеро офіцерів та 37 солдатів та сержантів. З полону повертаються також двоє чоловіків, чиї дружини були звільнені Координаційним штабом під час попередніх обмінів”, — ідеться в повідомленні Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Серед звільнених — військовий хірург, який оперував поранених у військовому шпиталі в Маріуполі.

Обмін полоненими 26 квітня 2023 року. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Обмін полоненими 26 квітня 2023 року. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

• Кабмін обрав шість населених пунктів, які будуть відновлені за принципом “build back better” (краще, ніж було раніше). “Це означає, що держава займеться не лише реставрацією чи будівництвом окремих будівель, а відновленням усього — із системним підходом, новим плануванням та повною трансформацією цих населених пунктів”, — заявив Шмигаль. Йдеться про Бородянку і Мощун у Київській області, Тростянець у Сумській області, Посад-Покровське в Херсонській області, Циркуни в Харківській області та Ягідне на Чернігівщині.

Циркуни, фото: Микола Сікаленко

Циркуни, фото: Микола Сікаленко

• За час повномасштабної війни Росія скоїла 509 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Це дані Моніторингу російських воєнних злочинів, що здійснює Інститут масової інформації. Лише за останній місяць ІМІ зафіксував чотири вчинені державою-окупантом порушення свободи слова. Серед них — обстріл будівлі газети “Маяк” у Херсонській області, а також поширення фейкових сторінок українських медіа з неправдивими новинами. На фронті нещодавно загинули три медійники, що пішли захищати Батьківщину: журналіст інформаційного агентства “Вчасно” Олександр Цахнів, оператор івано-франківської ТРК “Вежа” Андрій Бойко, системний адміністратор “Детектора медіа” Владислав Дзіковський.



• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 30 квітня 2023 року ініціативою зафіксовано 38406 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися