MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як люди реагують на стрес?

03.05.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
Розпочинаючи роботу зі зцілення від наслідків війни, ми маємо розібратись у тому, які можуть бути реакції людини на стрес. Адже якщо ми знаємо, що та чому відбувається, — ми можемо навчитись давати раду: передусім собі, а потім і нашим близьким, які постраждали від катувань та втрат війни.

[Як люди реагують на стрес?]

У самому центрі нашого мозку є одна з найдавніших частин, яка відповідає за виживання. Цю частину називають “мозок ящірки”. Завдання цієї частини мозку — швидко реагувати на небезпеку/стресову ситуацію. Отже, реакцій є три:

  • “Бий” або ще її називають “атакуй”.
  • “Біжи” або “тікай”.
  • “Замри” або “здавайся”.

У кожної людини є своя основна реакція. Спробуйте проаналізувати та назвати, яка автоматична реакція на стрес у вас, а яка — у ваших близьких, що постраждали під час війни. Варто розуміти, що автоматичними реакціями керувати неможливо, на те вони і є автоматичними.

Якщо у вашої близької людини ця реакція “замри”, а вам необхідно швидко кудись перебігти, то розуміння того, що родич не в змозі реагувати швидко, дасть вам змогу вчасно допомогти близьким виконати це завдання. Перебуваючи у стресі, людина може агресувати на близьких людей. Скоріше за все, у такої людини автоматичною є реакція “атакуй”. І усвідомлення цього може допомогти зупинити агресію.

“Ящірку” може приборкати “мудра сова”. Це ще одна частина мозку, яка відповідає за мислення та аналіз. Вона досить молода у контексті еволюції, і тому не завжди їй вдається приборкати досвідчену “Ящірку”.

Ось так вони й живуть у нашому мозку. “Ящірка”, яка пильно стежить за тим, чи все навколо в порядку. Та “сова” — зверху, вона головна. Її завдання — зважувати, аналізувати. І наче все добре та під контролем, але так відбувається до того моменту, поки не станеться щось, чого ми не очікували (якась стресова ситуація) і “ящірка” миттєво вмикається та заплющує очі “сові”. Не забувайте, “ящірка” набагато старша і досвідченіша, тому вона це робить швидко та з легкістю.

Чи бувало так, що ви під час сварки говорили або робили ті речі, про які потім жалкували, чи думали: “Як я взагалі могла так сказати/зробити? Або люди кажуть: “Я втратила(-в) контроль…”, “мене тоді вже було не зупинити…”. Насправді наша “сова” втратила контроль, натомість її місце зайняла “ящірка”.

Ця “мудра сова” є у нас від народження, але починає розвиватися приблизно з 7 років. А набути сили, щоб приборкати “ящірку”, можна лише у дорослому віці. І щоби приборкати “ящірку”, необхідно знати про неї та свою автоматичну реакцію.

Коли я відчуваю, що гніваюсь і мій гнів спрямований на близьких людей, я знаю, що це моя реакція на стрес, і усвідомлюю, що агресивними діями я тільки погіршую свій стан та стан близьких. Тоді коли людина сама собі це проговорює, вона запускає у роботу “мудру сову”, починає опановувати себе та керувати своїми думками, а отже емоціями та своїми діями.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу в різних містах України та віддалено. Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися