MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Копінгові реакції під час стресу

22.07.2024   
Костянтин Пейчев, психолог
Копінгові реакції — це механізми, які люди використовують для управління стресом і подолання життєвих труднощів.

[костянтин пейчев, психолог]

Вони є важливою складовою психологічного добробуту, оскільки дозволяють ефективно справлятися з негативними емоціями та ситуаціями.

Основні типи копінгових реакцій:

  • Проблемно-орієнтований — тип копінгу, який фокусується на активному розв’язанні проблеми. Людина намагається змінити або усунути стресову ситуацію. Наприклад, якщо причиною стресу є конфлікт на роботі, проблемно-орієнтований копінг може передбачати переговори з колегою або пошук нової роботи.
  • Емоційно-орієнтований — тип копінгу, спрямований на управління емоціями, викликаними стресовою ситуацією. Людина намагається зменшити негативний емоційний вплив такими техніками як медитація, глибоке дихання, або звернення до близьких за підтримкою.
  • Змішаний копінг часто люди використовують комбінацію проблемно— та емоційно-орієнтованого копінгу для ефективного управління стресом.

Механізми копінгових реакцій:

  • Активне розв’язання проблем передбачає аналіз ситуації, розробку плану дій та його реалізацію. Активне розв’язання проблем дозволяє зменшити вплив стресу через конкретні дії.
  • Пошук підтримки від друзів, сім’ї або колег допомагає зменшити стрес. Спілкування з іншими забезпечує емоційну підтримку, поради або навіть практичну допомогу у розв’язанні проблеми.
  • Позитивне переосмислення — стратегія, коли людина намагається знайти позитивні аспекти в стресовій ситуації або змінити своє сприйняття ситуації, щоб зробити її менш загрозливою.
  • Інколи люди вдаються до уникнення стресових ситуацій або втечі від проблем. Це може бути тимчасово ефективним, але в довгостроковій перспективі часто призводить до накопичення проблем.
  • Ефективні копінгові реакції сприяють збереженню психічного здоров’я, знижують рівень тривожності та депресії, покращують здатність до адаптації у складних ситуаціях. Вони дозволяють людині підтримувати високу якість життя, зберігати продуктивність і підтримувати гармонійні стосунки з оточенням.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

Якщо вам сподобалася публікація, підтримайте автора статті та діяльність Харківської правозахисної групи
 Поділитися