MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Піклуємось про себе: Час на переживання

15.05.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
Якщо ми навчимося відтерміновувати в часі свої переживання, нам буде легше опанувати неприємні думки та переживання. Ми рекомендуємо певний час, наприклад, 10 хвилин на день, відводити на ці думки чи хвилювання.

[костянтин пейчев, психолог]

Якщо думки з’являються, треба просто сказати собі: “Я не буду хвилюватися чи думати про це зараз, а зроблю це пізніше у спеціально відведений час”. Потрібно визнати думку, в уяві записати її зміст, а потім дати думці згаснути у свій час.

Коли з’являються думки і переживання, слід розглядати їх як хмари, що пливуть небом, — просто проводжати поглядом і не залучатися в ці думки. У спеціально виділений на переживання час ви можете записувати свої думки в деталях, а потім ставити до кожної запитання: наскільки вона реальна

Іноді у свідомості людей з’являються не картинки чи звуки, а слова та переживання. Але насправді це лише думка або проблема, яка вас турбує, яку ви намагаєтеся розв’язати. Деякі переживання ви можете подолати самостійно — наприклад, якщо посварилися з кимось, можна піти і вибачитися. Деякі хвилювання потребують залучення іншої людини, щоб щось зробити — наприклад, отримати дозвіл на постійне перебування в країні. І є також переживання, яким ви просто не владні дати раду. Іноді можна зайняти чимось голову, щоб відволіктися від них. Це корисно, тому що допомагає почуватися краще. Але не завжди допомагає в довгостроковій перспективі. Насправді намагання ігнорувати переживання іноді може призвести до того, що їх стає все більше і більше. І вони, як відомо, забирають час та енергію, яку ми могли б використати на інші справи.

Робіть це принаймні за годину до сну. Найкраще — щодня в один і той самий час, хоч це й не завжди можливо. Ви можете виділяти стільки часу, скільки вам потрібно, щоб здобути контроль над думкою, яка вас турбує. У цей спеціально виділений час можете хвилюватися скільки завгодно. Але не потрібно хвилюватися, якщо ви цього не хочете.

Ось як потрібно діяти. Якщо вам в голову приходить неприємна думка поза виділеним часом на переживання, просто зауважте, про що вона. Скажіть собі: “Я не збираюся зараз про це думати. Для цього в мене буде виділений час на переживання”. Нехай ця думка сама розсіється, коли ви займетеся якимись своїми справами або почнете думати про щось інше. Просто поспостерігайте за своїми неспокійними думками та зрештою відпустіть їх. Уявіть, що ці думки — хмари, які пливуть високо над вами. Хай собі пливуть. Користі від них ніякої, тож дозвольте їм просто проплисти повз.

У свій час на переживання запишіть думки, які у вас виникають. Розсортуйте їх у різні групи — ті, з якими ви можете впоратися самостійно; ті, з якими потрібно залучати інших людей; і решта переживань. Потім подумайте, що ви можете зробити з кожною групою. Можливо, з деякими зможете впоратися самі або ж попросите у когось допомоги.

Коли у вас в голові з’являється переживання, не забувайте просто казати собі: “Я не збираюся зараз з тобою розбиратися. Зустрінемося у визначений час на переживання”. Тоді спостерігайте, як думка згасає, поки ви займаєтеся чимось іншим. Якщо використовувати такий підхід щоразу, коли переживання вриваються у ваші думки, згодом процес стане автоматичним, і переживання припинятимуться ще до того, як ви встигнете подумати про них.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено. Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися