MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Перший крок до відшкодування: як працюватиме Реєстр збитків, заподіяних російською агресією

20.05.2023   
Ірина Скачко
Цього тижня у Рейк’явіку на саміті Ради Європи було зроблено перший крок на шляху до отримання майбутніх компенсацій від країни-окупанта. Право на такі відшкодування матимуть як держава в цілому, так і просто постраждалі українці.

Зруйнований будинок в Ізюмі © Оксана Комарова

Зруйнований будинок в Ізюмі © Оксана Комарова

Договір про Реєстр збитків, заподіяних агресією РФ проти України, підписали 43 країни і Європейський Союз. Серед держав, які не підтримали документ, — Азербайджан, Вірменія, Боснія, Угорщина, Сербія, Туреччина.

Реєстр збитків — це платформа для міжурядового співробітництва, яка слугуватиме для фіксації інформації про шкоду, збитки чи ушкодження, заподіяні Росією з 24 лютого 2022 року на території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, усім фізичним і юридичним особам, а також державі Україна. Про необхідність створення такого реєстру йшлося ще в ухваленій 14 листопада минулого року резолюції ООН щодо механізму компенсації Україні завданої війною шкоди. 

Реєстр стане першою складовою майбутнього міжнародного механізму компенсації. Цей механізм також включатиме комісію з розгляду претензій і компенсаційний фонд, уповноважений розглядати претензії, виносити рішення та виплачувати компенсацію за спричинені діями Росії збитки.

В українському уряді вже назвали Реєстр першим найвагомішим результатом спільних дій країн світу у справі притягнення РФ до відповідальності та невідворотних компенсацій.

Згідно із його статутом, Реєстр створюється на три роки. Після цього діяльність міжнародної платформи може бути подовжена. Розташований він буде в Гаазі, при цьому допоміжний офіс відкриють і в Україні.

Реєстр буде приймати, класифікувати та систематизувати інформацію; оцінювати та визначати обґрунтованість вимог; реєструватиме прийнятні вимоги з метою їх майбутнього розгляду та винесення рішення. При цьому Реєстр не матиме жодних функцій судового розгляду і не розподілятиме виплати чи компенсації.

Подавати інформацію до Реєстру зможуть усі зацікавлені фізичні та юридичні особи, а також держава Україна, включно з органами влади та суб’єктами господарювання.

До роботи Реєстру можуть приєднатися держави-члени або спостерігачі Ради Європи та ЄС. Крім того, право на участь є у держав, що минулої осені доєдналися до Резолюції ООН про відшкодування Україні збитків, спричинених російською агресією.

Відповідальність за виконання повноважень Реєстру нестиме Конференція учасників. До її складу увійде по одному представнику від кожної держави-учасниці. Збиратиметься конференція не рідше одного разу на рік.

Правління Реєстру складатиметься з семи членів, одного з них пропонуватиме Уряд України. “Під час виконання своїх обов’язків члени Правління, Виконавчий директор і Секретаріат не повинні запитувати або отримувати вказівки від будь-якого уряду, міжнародної організації чи будь-якого іншого органу, що не стосується Реєстру”, — наголошено у Статуті.

“Наступний етап — це створення Комісії, яка на підставі даних з Реєстру буде присуджувати суми до виплати постраждалим, а джерелом таких виплат насамперед мають стати російські активи, — пояснила на сайті Української правди заступниця міністра юстиції Ірина Мудра. — І на сьогодні ми разом з партнерами, які долучилися та долучаються до Договору про створення Реєстру, опрацьовуємо правовий фундамент для створення такої Комісії та розробляємо підґрунтя для конфіскації російських активів. Адже рф ніколи не погодиться добровільно віддавати свої активи на компенсації. Тож фундамент має бути максимально міцним і легітимним”.

Міністерство юстиції обіцяє усім потерпілим від російської агресії безоплатну правову допомогу у формуванні заяв до Реєстру.

Нагадаємо, станом на початок цього року сума збитків, завданих Україні внаслідок війни, перевищили 700 млрд доларів.

 Поділитися