MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Стрес, благополуччя та щастя

30.05.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
Стрес (від англ. stress “навантаження, напруга; стан підвищеної напруги”) — це сукупність адаптаційних реакцій організму на вплив різних несприятливих факторів-стресорів (зовнішніх або внутрішніх), що порушує його рівновагу (гомеостаз).

[костянтин пейчев, психолог]

Стрес — це частина нашого життєвого досвіду. Він корисний та необхідний для виживання.

Болісні відчуття стресу (у вигляді напруги у м’язах, болю, емоційного дискомфорту) говорять нам, що ми втрачаємо рівновагу. Це нормальна реакція організму на подразники та стимули довкілля. Якщо стрес є хронічним або надмірним, організм перестає з ним справлятися.

Те, як ми реагуємо на стрес, обумовлено нашими звичками, стереотипами мислення та усталеними емоційними реакціями.

Практикуючи саморефлексію та усвідомлення наших автоматичних та усталених реакцій на стрес, почніть відзначати, який у вас відгук на стрес:

  • тіла;
  • емоцій;
  • думок.

Ця реакція може бути трьох видів:

  1. Неприязнь до неприємного досвіду.
  2. Прихильність до приємного досвіду.
  3. Байдужість.

Розвивайте доброзичливе, м’яке та відкрите сприйняття свого досвіду, яким би він не був зараз.

Благополуччя може бути обумовлено зовнішніми факторами, такими як: гарним самопочуттям, сімейними радощами, фінансовим та професійним успіхом. Це те, що греки називали “гедонією”.

Щастя виявляє собою наше суб’єктивне переживання лише на рівні відчуттів, тобто це внутрішнє благополуччя і радість, які проживаються людиною тут і зараз. Чи може бути людина щасливою незалежно від зовнішніх обставин та від соціального успіху? Ті самі греки говорили, що може, і називали це “евдемонія” (eudaimonia), тобто повноцінне, щасливе існування, яке не обумовлене зовнішнім, матеріальним добробутом. Це те, що сучасна психологія називає good life. Саме такого щастя і є сенс прагнути. Якщо людина віддана евдемонії, то зовнішній успіх, здоров’я та благополуччя у відносинах додадуться самі собою.

Скануючи свій стан тут і зараз, ми тренуємо нашу увагу (усвідомленість). Приймаємо тілесні відчуття та думки такими, якими вони є, не намагаючись щось змінити чи виправити. Наша увага блукатиме, оскільки вона звикла уникати неприємних відчуттів, м’яко повертайте її до об’єкта. Це дозволить вам сформувати проактивну реакцію на стрес, відпустити автоматичне мислення та перейти зі стану “автопілота” у стан “присутності” та мудрих дій.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися