MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Важливість наших цінностей

02.06.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
Цінності відіграють важливу роль, тому що допомагають нам організувати своє життя. Знаючи їх (або хоча б деякі з них), ви починаєте рухатися у правильному напрямку.

[костянтин пейчев, психолог]

Наприклад, ви дуже любите своїх дітей, але у вас не складаються теплі та довірчі стосунки з ними. Ви можете почати робити щось, що дозволяє досягати гармонійніших відносин з дітьми. Наприклад, ви починаєте терплячіше ставитися до їхньої поведінки, проводити більше часу разом, знаходите спільні заняття тощо.

Щоб дотримуватися цінностей день у день, рекомендується ставити перед собою цілі на основі цінностей. Це дозволяє робити те, що для вас по-справжньому важливо, і саме такий життєвий шлях стає ключем до повноцінного життя.

Чотири базові характеристики цінностей (Браун, Гіллард 2016):

  • вони обираються самостійно;
  • вони є діями, що вчиняються вами особисто;
  • вони завжди з вами;
  • вони служать пріоритетами, а не виправданнями.

Живучи в соціумі, ми дуже чутливі до думки інших людей і часто вважаємо себе зобов’язаними робити певні речі. Але щоб цінність мала сенс, вона повинна відображати ваше бажання. В іншому випадку вона просто суперечить вашим внутрішнім установкам і вам не вистачатиме мотивації досягати цілей, що визначаються такою цінністю.

Цінності визначаються нашими повсякденними вчинками, а не цілями, подіями чи емоціями. Наприклад, цінність — це прагнення кохати, бути корисним чи вчитися чогось цікавого. Іншими словами, цінність — у тому, що ми робимо, а не в тому, чого досягаємо або що відчуваємо.

Щоб зрозуміти різницю між цінностями та цілями, уявіть собі компас (Хейс, Штросаль, Уилсон 2021). Цінності — це напрямки, куди ми рухаємося по життю, а цілі — це проміжні зупинки на життєвому шляху: річки, які ми перетинаємо, гори, на які підіймаємося, і привали, які облаштовуємо для відпочинку.

Ось приклади:

Цінність — бути люблячою людиною, мета — створити сім’ю. Любити — це стан душі, що виявляється по-різному, а створення сім’ї — один зі способів знайти любов.

Цінність — навчатися новим навичкам, а мета — закінчити курси в’язання. Ви завжди можете вивчати щось нове для себе, і в’язання — одна з корисних навичок.

Цінність — вести здоровий спосіб життя, мета — почати раціонально харчуватися. З’їдати по одному фрукту на день — одна з цілей, якої можна досягти у прагненні вести здоровий образ життя. Інші можливі цілі: зменшити споживання солі, більше тренуватися та пити менше спиртного.

Цінності завжди з нами. Їх можна не помічати, але вони завжди є. Цінність можна ігнорувати роками, а потім в один прекрасний момент ви вирішуєте змінити своє життя і починаєте дотримуватися даної цінності.

На відміну від цінності, мета — це те, чого ми прагнемо в майбутньому. Вона завжди попереду до того моменту, поки не буде досягнута, після чого ви ставите собі наступну мету. Це означає, що можна хотіти досягти цілі, але не можна хотіти досягти цінності. Цінності завжди тут і зараз, вони завжди доступні. Вам потрібно лише визначити їх для себе.

Жити відповідно до своїх цінностей означає робити те, що для вас важливо, причому часто незалежно від того, що ви відчуваєте чи як почуваєтесь.

Наприклад:

  • вислухати друга, у якого виникли проблеми (цінність — бути хорошим другом), навіть якщо вам це нецікаво;
  • піти в тренажерний зал (цінність — вести здоровий образ життя), навіть коли ви почуваєтеся втомленим;
  • заспокоїти дитину (цінність — бути дбайливим батьком), навіть коли ви розсерджені на неї.

З точки зору поведінкової психології, те, чого ми найсильніше прагнемо, відбивається в наших цінностях. Це не почуття, не фізичні предмети й не список передбачуваних досягнень — це особисті якості, яким ми хочемо відповідати. Саме вони визначають, яким ми бачимо своє життя в загальному сенсі і як ми хочемо себе реалізувати.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися