Тривога: чи потрібно її контролювати?
Тривожність розповсюджена у всіх етнічних групах, країнах та культурах. Фактично тривожні розлади є одними з найпоширеніших психологічних розладів, що зустрічається у 25% населення в певні періоди життя [Кесслер, 1994].
Основні процеси, що сприяють розвитку таких розладів, УНИКНЕННЯ, ВТЕЧА та інші тенденції КОНТРОЛЮ, спрямовані на управління неприємними емоціями. Наприклад, більшість із нас рано навчилися уникати дотику до розпеченої плити, тому що це боляче. Деякі з нас зрозуміли це на власному досвіді, інші — коли слухали, як дорослі застерігали від цього.
В повсякденному житті люди також навчаються застосовувати ті ж СТРАТЕГІЇ КОНТРОЛЮ до своїх думок, спогадів та емоцій, зокрема неприємних або болісних.
Однак розумна стратегія боротьби з потенційними джерелами болю рідко працює так само як з думками та емоціями. Людина НЕ МОЖЕ ввімкнути/вимкнути їх, подібно до того, як людина кладе або забирає руку з гарячої плити. Наші думки та почуття постійно з нами. Не можна втекти чи уникнути їх. Вони є частиною нас.
Головна проблема при тривожних розладах є СТРАХ перед СТРАХОМ. Людина зазвичай робить все можливе, щоб уникнути переживання страху. Фактично ця тенденція уникнення (небажання відчувати страх) і є тим, що рухає страхом страху. Якби не було УНИКНЕННЯ, не було б причин боятися переживання страху.
Робота психолога в такій ситуації спрямована на:
- Розуміння того, що спроби контролювати, зменшити або уникнути переживання тривоги — є проблемою, натомість повне прийняття своїх почуттів (на відміну від боротьби) — є життєздатною альтернативою.
- Ознайомлення з практикою усвідомленого прийняття та готовності при переживанні аверсивних тілесних відчуттів, думок та почуттів під час тривоги та інших емоційних станів. Мета не в тому, щоб допомогти людині почуватися добре (тобто бути вільним від тривоги), а в тому, щоб показати, як відчувати весь спектр особистих переживань (думки, згадки, емоції, тілесні відчуття) такими, якими вони є.
- Роботу з використанням експозиції, яка направлена на цінності і життєві цілі людини, а не на зменшення симптомів чи контролю над ними. Метою є допомога людям жити повноцінним життям [Ейферт, Форсайт 2022].
Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.
Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.
Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.