MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Роcіяни бездумно знищують усе навкруги’, — Марія Карандюк, Залісся

31.05.2023    доступно: in English | На русском
Олексій Сидоренко
Вона народилася 41-го року. Пережила німецьку окупацію та вигнання. Барак, у якому вони жили з матір’ю, мало не спалили німці під час Другої світової. 2022-го року в Україну знову прийшли безжальні загарбники. Наразі мирних українців вбивають росіяни.

Я пенсіонерка. Чим я зараз займаюся? Тримаємо зараз лише курей. Двох собак та двох котів. Оце таке у нас господарство.

З ким живете?

Оце ж із сином старшим, Анатолієм. Він неодружений. Поруч живе молодший син, одружений. Двоє дітей у них. Онуці — 25, а онукові молодшому 11-го червня буде 17. А ми так оце, удвох. Я пенсіонерка й син на пенсії. Він у 55 пішов. Електриком на пластмасах працював, у 55 пішов на пенсію.

Чи могли уявити, що буде повномасштабна війна?

Ні. До 24-го ніхто навіть подумати не міг. Ви знаєте, як були перші вибухи о п’ятій ранку, я не подумала, що то війна почалася чи щось. Почула вибух — один і другий поспіль. Лежу, а моя спальня туди [виходить], а там — кафе. Думаю, що гуляє хтось усю ніч, іменини, напевно, святкують. Я підвелася, відчинила вікно і дивлюся, бо тут іскри летіли, вогники. А воно знову — “бух”! Третій раз! І вогники не летять. Я навіть подумати не могла, що це може бути війна. Думала, що це стріляють у кафе. А воно, бачиш, вранці оголошують, що у Броварах, у воєнному містечку бухнуло. Оголосили, що 12 людей загинуло. І так воно почалося. Навіть у голові не вкладалося.

Коли окупували Залісся?

Ви знаєте, я не записувала. Це ось сусід молодий, так казав, що восьмого березня заїхали танки. Син мій Анатолій це побачив. Каже: “Танки йдуть”. І давай з хати у мішки речі складати та у погреб носити. Я пішла теж собі збирати. Знаєте, губишся, що робити, як і куди. У нас погреб слабенький. Он летіло, як був вибух звідти, — та зробило отвір. А потім цегла у погребі почала відпадати. Будинок стояв цілий. Ну вікна від хвилі у кожного пошкодило, немає такої хати, щоб вікна були непошкоджені. У мене [пошкодило] у спальні та там згори. Але у нас головна проблема — це двері. І приїжджали, і заміряли, щось вставляють. Теж чи хвилею пошкодило, чи хто його знає. Зараз вже тепло, а то холод йшов.

Так от, в останній день, після обіду, не знаю о котрій, я в погребі була. Анатолій зайшов теж. Сів, а тоді ліг і заснув. А я сіла, ноги звісила. Сиджу — раптом такий постріл, що наче усі хати зараз піднімуться та опустяться. Я сиджу, а воно звідти “ш-ш-ш-ш”. Наче болванка якась була та зникла. Я як закричу: “Анатолію!” Кажу, летіло щойно й десь поділося ось між хатами. Він зрозумів, що це може бути таке, що й хата спалахне. Миттю вискакує з погреба, я за ним, а там сходів дуже багато. Каже, он дах вже побитий. Слава Богу, що не зайнялося.

Марія Карандюк, Залісся

Марія Карандюк, Залісся

На даху багато цих шиферин побило. Донька перекривала хату залізом, так вони шифер привезли (та й тут був). Так і перекрили наче. А та сторона ціла. А на балконі двері, вікна, скло повибивало. Теплиця он — каркас лишився, а скло повилітало. І сад там пошкоджено. Кролятник пошкоджено, одного кроля вбило. У сусіда — сарай, а до нього наче прибудовано гараж, так зверху пробило шифер — і не стало його. У сина паркан красивий, так весь в отворах.

Що відбувалося у Заліссі під час окупації?

Ну зайшли вони, одразу спокійно наче було. А тоді оце ж стріляли вони. Зайшли двоє, питали, де син. Кажу: “А що ви хотіли?” — “Поговорити”. — “Він ходив тут, може, до туалету пішов”. Вони посиділи й кажуть: “Ми будемо йти”. Був малий хлопець, виявляється, йому 21 рік, а ще [був] високий. Як зайшли, там у крісла сіли: цей балакає, а той малий нахилився, я не бачила навіть обличчя. І не розгинався, бідний. Ой, Господи! Їх, напевно, накрили наші. Вони поїхали на Харків, там їх накрили, напевно.

У нас отут якось цей малий зустрів Анатолія, попросив у нього закурити. Так Анатолій дав йому закурити, пішов у погреб та виніс йому дві пачки цигарок. А він каже: “Я скажу оцим [росіянам], що навпроти вас, щоб сюди не стріляли вони”. І правда, якби стріляли по нас… Вони, може, і стріляли, але вже не сюди. Але страшно було. Там вуличка й там стояли на розі. Люди тільки паркан гарний зробили, росіяни танком заїжджали та порозвалювали. А сусідка казала, що щось на дереві висить, наче пакети чи щось таке. Росіяни сказали: “Ви не смійте туди йти, до саду”. — “А чого?” — “Там розтяжки повішали”. Вони повісили розтяжки, а якщо люди вийдуть?! Так хай вбиває їх? Так виходить?

Окупанти ховали свою техніку впритул до приватних будинків?

Вони у сусіда під самою хатою яму викопали й танк поставили. Щоб непомітно було їх. Вони ж їздили та дивилися, де їм можна стати, заховатися. Он до нас вони не заїхали, бо немає де [ховатися]. А у сусіда город широкий, садок, сарай з гаражем, їм було де заховатися. Вони там стали, викопали яму, а тоді ще й для себе землянку викопали. Сусіди сиділи також у погребі: чоловік її у Києві служив, а зараз на пенсії вже. А вона, донька, зять і онук сиділи у погребі, як тільки з’явилися танки. Росіяни заїхали до них і, видно, їсти хотіли, бо не було ж що їсти. Так до хати завалилися. А тоді господарка ця каже, ми ж у погребі, а у нас свічки горіли й чутно, що хтось є.

Так він [росіянин] підійшов до погреба, прислухався й каже: “Вилазьте!” Вони мовчать. “Вилазьте, бо гранату кину!”

Вилізли, їх спитали, скільки їх. Ну троє ж дорослих та онук. А вони вже у хаті побули. Каже, нові чоботи були, так свої старі залишили, а нові взули. Труси були нові, усе позабирали. Я боялася, а сусідка, оце ж [коли вони] на розі стояли, так ходила до них. Питала, коли буде зелений коридор. І вона з ними навіть лаялася. “Навіщо ви стріляли у баню? Одразу стали й стріляєте!” — “То не ми”, — кажуть. Хай не брешуть! Якби не вони стріляли, якби звідти наші стріляли, так залізо б туди летіло. І в нас навіть — он шматок їхнього заліза. На городі валяється. Значить, звідти стріляли. Ну хіба ж скажуть, що вони стріляли.

На даху багато цих шиферин побило. Донька перекривала хату залізом так вони шифер привезли, та й тут був. Так і перекрили наче.

На даху багато цих шиферин побило. Донька перекривала хату залізом так вони шифер привезли, та й тут був. Так і перекрили наче.

Щодня стріляли?

Так, о восьмій ранку починали й до шостої вечора, здається, стріляли. Але в нас тут наче менше, а он туди — в кінець — дуже стріляли. З Богданівки, мабуть, стріляли.

Як зумів евакуюватися ваш молодший син?

Свояк у Богданівці живе, заїхали туди танки й почалася стрілянина. Той подзвонив і каже: “Женю, виїжджати потрібно. Ми виїжджаємо. Стрілянина неможлива”. Що робити? Давай тікати. Вони зібралися, покинули усе геть. Тільки документи схопили. Щойно поїхали, танки заїхали. Встигли вони виїхати.

Один чоловік їхав, а вони давай стріляти та вбили його. Ось навпроти цієї хати, де красивий паркан.

Він їхав тут, у нього [в автівці] сиділи жінка та теща. Жінка сиділа поруч (вона нахилилася) і теща, а він за кермом. Росіяни вистрілили. Так жінку лише трохи зачепило, а тещі чи руку, чи щось інше пошкодило. Їх сусід завів до себе, а його витягли з машини, він чотири дні лежав на асфальті. Коло машини. Мертвий, він одразу помер.

Чому ви не схотіли евакуюватись?

Бачите, син сказав: “А що, це покинути?!” Він не думав про те, що можуть вбити. Так, він так сказав. А я кажу: “Ну хай вже, що буде, те й буде. Будемо Богу молитися, щоб нас беріг”. І так ми залишилися. А зелений коридор був, так це треба було у Богданівку йти, там коло сільради вантажились автобуси. Але ми навіть не знали, ніхто нам не казав. Ну хто скаже, як немає ніде нікого. Так ми так і були, навіть не знали, що є зелений коридор. І як би я туди дісталась? Я ледве ходжу. А три кілометри потрібно йти, я б не дійшла. І не поїхали б ми все одно. Ми до останнього були б.

У 41-му році я народилася, я з Чернігівської області, з Крехаєва. Так два роки жили: німці заходили в села, але ж нічого: ні людей не вбивали, ні хат не палили. Їхали якось мотоциклами: наші партизани ховались, а ті їдуть. Один наш давай стріляти по них, застрелив одного німця. Так вони пішли, все село спалили, а людей давай ділити на два сорти. До Німеччини забирали, а половину гнали на Семиполки пішки. А мені вже два роки було, напевно. А половину людей у Черкаси відігнали. Інших пригнали у Бровари. Я не знаю, як зараз, раніше усе з дерева було зроблено. Склад дерев’яний, він довго стояв там, де церква.

Загнали людей туди, з дітьми, з усіма. Я була, баба, мати, її сестра молодша, батька на фронт забрали. Так загнали, хотіли підпалити дерев’яний склад. І тут звідкись взявся розвідник, побалакали, що немає користі. Каже, краще до Німеччини заберіть, хай люди працюють у вас. Ну і домовилися, завантажили людей у вантажний потяг. Мені усього два роки було, але я пам’ятаю. Наче сон якийсь: зелений барак, кімната така велика, там нас було 12-ро. Ото і Путін так знищує. Ну яка тобі користь?! Що ти знищуєш людей, будинки, все. Немає жодної користі.

Чи змінилося ваше ставлення до росіян?

Ви знаєте, якби можна було, не знаю, що б я з ними робила. Вони дармоїди! І ледацюги! Коли Україна з Росією ділилася, ми туди їздили. Вже тоді поля у них занедбані були. Ферми — й отака лобода поросла. А росіяни виступають по телевізору: “Ми — Росія, Росія, Путін!” Та поцілуй його знаєш куди?! Путіна свого! А він — тебе. Що ви з Україною робите? Дивлюся по телевізору, я аж плачу, душа болить. Зруйнували усе. Ну що ти маєш за це, падло ти таке?!

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися