У дитячому будинку-інтернаті у Дніпрі дітей зв’язували та годували в їдальні з тарганами
Тим часом як Росія щодня вчиняє злочини проти українських дітей, в деяких українських будинках-інтернатах дітей утримують у нелюдських умовах.
Про такий випадок 13-го червня сповістив Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець.
Ідеться про “Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат”, де дітей годували поруч із тарганами та зв’язували чим заманеться.
Під час перевірки у закладі перебували 22 дитини та 53 повнолітні особи. Відвідавши інтернат, моніторингова група виявила ряд порушень.
Передусім монітори звернули увагу на те, що в інтернаті відсутні захисні споруди, у тому числі найпростіші укриття. Як розповіли в Офісі Уповноваженого, “під час екстреного оповіщення ‘повітряна тривога’ діти продовжують перебувати у житлових приміщеннях або переміщуються до коридору”, нібито за правилом “двох стін”. Вочевидь, усе це загрожує життю дітей, які можуть постраждати під час російських атак.
Окрім цього, в закладі бракує персоналу, адже майже за двадцятьма вихованцями та підопічними доглядали всього дві людини. Як зауважили монітори, під час візиту “частина підопічних закладу перебували у занедбаному стані та потребували термінового санітарно-гігієнічного догляду, мали забруднену постільну білизну, зношений одяг”.
Монітори також встановили, що деякі приміщення, де мешкають вихованці інтернату, потребують негайного ремонту.
В окремих кімнатах норми площі на дитину не відповідають мінімальним нормам, що порушує право дітей на приватність.
Також експертиза встановила, що призначений для дітей та осіб з інвалідністю ліфт є непридатним для експлуатації.
Щобільше, мешканців інтернату годують в антисанітарних умовах: у їдальні були виявлені таргани, а їжу готували й видавали у посуді зі сколами. Крім цього, вихованцям давали пити воду, якість якої не була документально підтверджена.
Та найгірше, що під час моніторингового візиту один вихованець інтернату був у ліжку зі зв’язаними руками. У інтернаті пояснили, що така фіксація була необхідною нібито тому, що напередодні у хлопчика стався нервовий напад. При цьому в інтернаті не було жодних медичних записів: ані про огляд дитини лікарем, ані про надання дитині належної медичної допомоги.
Монітори виявили й інші випадки, коли до підопічних та вихованців інтернату використовували фізичні обмеження, не маючи на це законних підстав. При цьому дітей фіксували елементами одягу чи простирадлами, тобто використовували невідповідні засоби. Крім цього, ніхто не спостерігав за станом “зафіксованих” дітей і не вів облік часу подібної “фіксації”.
В Офісі Омбудсмана наголосили, що, згідно зі статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, подібні дії можуть бути розцінені як прояви катування, жорстокого або такого, що принижує гідність, поводження або покарання.
На додачу виявилося, що підопічні інтернату систематично зазнавали тілесних ушкоджень. У доповідних записках персоналу згадувалися такі причини травмування дітей, як падіння з ліжок, самопошкодження під час психомоторного збудження і таке інше. Однак адміністрація інтернату не надала жодних підтверджень, що після того, як діти зазнали травм, їх оглядали лікарі. Це може свідчити про неналежний стан надання меддопомоги.
З огляду на усе вищеокреслене, до правоохоронних органів та Дніпропетровської ОВА були надіслані відповідні листи.
Наразі відомо, що на ситуацію в інтернаті вже почали реагувати. У Дніпропетровській обласній прокуратурі розпочали кримінальне провадження за фактом неналежного виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей (частина перша статті 137 КК України).
Нагадаємо, що до 30-го червня 2023-го року МОЗ і ОВА повинні завершити моніторинг усіх будинків дитини, аби визначити, як надалі реорганізувати та упорядкувати мережі таких закладів. Проведене обстеження має встановити, чи вдасться до кінця року завершити процес реорганізації будинків дитини, чи все залишиться, як є.