MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

До Білорусі планують вивезти понад тисячу українських дітей ‘на оздоровлення’РФ планує вивезти 26 тисяч українських дітей ‘на відпочинок’Рада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Беґшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло

У РФ порушили кримінальну справу проти 14-річної дівчини, аби завадити їй повернутися до України

01.05.2023   
Марина Гарєєва
За даними матері, дитину утримують у Бєлгороді. Росіяни заявили, що поки триватиме “судовий розгляд”, дівчину не повернуть до України. Після цього випадку Лубінець запропонував створити спеціальну місію, яка б могла забирати українських дітей з РФ.

Дмитро Лубінець. Скриншот з відео

Дмитро Лубінець. Скриншот з відео

Росіяни викрали 14-річну дівчину з тимчасово окупованої Росією території України. Зараз дитину утримують у Бєлгороді. Дівчина фактично стала заручницею РФ. Проти неї порушили кримінальне провадження, аби не повертати дитину до України.

Про черговий злочин представників РФ сповістив минулого тижня Уповноважений ВРУ з прав людини.

У єдиному телемарафоні Дмитро Лубінець розповів, що 28-го квітня в Радбезі ООН виступали чотири представники від України. З-поміж них була мама 14-річної дівчинки, яку викрали росіяни.

“Напевно, найемоційнішим був виступ якраз цієї мами. Ми показали [на засіданні Радбезу ООН] фотографію цієї дівчинки, їй 14 років. Її забрали абсолютно свідомо росіяни, і свідомо її тримають фактично у полоні. Бо коли ми почали займатися питанням її повернення додому, то Росія нібито відкрила кримінальне провадження проти неї. Її почали оглядати медики (без жодного дозволу на те батьків). Не допускають до неї інших українських дітей”, — поділився Омбудсман.

Він також зауважив, що на запит України у РФ відповіли, що поки триватиме “судовий розгляд”, дитину не повернуть до України.

Раніше російська сторона блокувала спроби вивезти дитину з Росії. Мама дівчини казала, що забрати доньку з території РФ було неможливо, ніхто не гарантував її повернення.

Дмитро Лубінець підкреслив цинізм Російської Федерації:

“Тільки вдумайтесь у цинізм: мама в Україні, мама розшукує дитину, і, знаючи це, росіяни вигадують якусь судову справу... Тільки задля того, щоб не віддати українську дівчину”, — сказав Дмитро Лубінець.

На думку Уповноваженого з прав людини, Росія навмисно так вчиняє, аби показати, що Україна неспроможна повертати власних дітей.

Омбудсман наголосив, що самі лише обговорення й дипломатична підтримка ООН не допоможуть українським дітям повернутися додому. Лубінець запропонував створити дієвий механізм, до прикладу, спеціальну місію, яка б мала доступ до українських дітей і могла їх буквально забирати з місць, де їх незаконно утримують росіяни або їхні представники. Якщо це неможливо, РФ слід щонайменше виключити з Радбезу ООН, вважає Уповноважений з прав людини. 


Це не перший випадок цинічної війни РФ проти українських дітей. Раніше Марія Львова-Бєлова (яка отримала ордер на арешт від МКС разом з Путіним) заявляла, що російські спецслужби завадили повернутися додому українській дитині.

Станом на ранок 1-го травня понад 1 437 дітей постраждали в Україні через російську збройну агресію від початку повномасштабного вторгнення. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 477 дітей загинули та понад 960 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Оскільки дані з місць ведення бойових дій, тимчасово окупованих і звільнених територій надходять з затримкою, це неостаточні цифри.

Як зауважують правоохоронці, найбільше дітей постраждало у таких областях: Донецькій області (453), Харківській (275), Київській (128), Херсонській (94), Запорізькій (89), Миколаївській (89), Чернігівській (69), Дніпропетровській (67), Луганській (66).

Лише 30-го квітня унаслідок ракетних ударів РФ по місту Павлограду Дніпропетровської області постраждало п’ятеро дітей віком від 12 до 16 років.

27-го квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. За офіційними даними української влади, лише від початку повномасштабного вторгнення представники РФ могли вивезти понад 19 тисяч українських дітей. У Європарламенті вважають, що від 2014-го року представники РФ могли депортувати до 300 тисяч українських дітей. Європарламентарі обґрунтовують таку кількість тим, що представники РФ почали вивозити українських дітей ще з 2014-го року, після окупації Криму та встановлення контролю над частинами Донецької та Луганської областей України. У резолюції Парламентської асамблеї зазначено, що до злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко

Як зауважили в ПАРЄ, Росія навмисно створює нестерпні умови, не лишає людям вибору, спонукає виїхати до Росії, на підконтрольні Росії території України чи до Білорусі. Громадяни України зазнають “фільтрації”, тортур та жорстокого поводження. Українських дітей передають у прийомні родини, поміщають до дитбудинків, русифікують… Організованість і злагодженість дій окупаційних сил РФ вказують на невипадковість скоєних злочинів. У ПАРЄ переконані, що все це свідчить “про намір знищити як Україну і українську ідентичність, так і культурні й мовні особливості її народу”. “Насильницькі переміщення, незаконні депортації та ‘перевиховання’ дітей, що є особливо вразливими та потребують захисту, огидні у своїй меті знищити всі їхні зв’язки з українською ідентичністю й українські риси”, — йдеться у резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи.

Попри заклики світу спинитися й рішення міжнародних судів, Росія продовжує вчиняти злочини проти української малечі та відправляє дітей до так званих “оздоровчих таборів”, розташованих у РФ, Білорусі чи на тимчасово окупованих територіях України. Також дітей вивозять до Криму.

У квітні 2023-го заступниця голови РФ з питань соцполітики підтвердила, що українські діти з окупованих РФ територій України “відпочиватимуть” у “місцевих установах”, які будуть розташовані у “631-му таборі на базі освітніх організацій із денним перебуванням”. За словами посадовиці, “це дозволить залучити до відпочинку 20 тисяч дітей”. Окрім цього, “ще шість тисяч дітей із ‘нових регіонів’ [так у Кремлі називають окуповані території України] відпочиватимуть в інших суб’єктах РФ, у тому числі на узбережжі Чорного моря”.

Раніше Рада ООН також засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітей. В ухваленій 4-го квітня резолюції вищий правозахисний орган ООН вимагав, щоб РФ припинила незаконне примусове переміщення цивільних осіб та інших осіб, які перебувають під захистом, у тому числі й дітей, “які перебувають у закладах опіки, дітей без супроводу та дітей, розлучених із сім’єю”. Дослідники Єльської школи підкреслювали, що згоду українських батьків на вивезення дітей до російських таборів найчастіше отримували під примусом. 

Харківська правозахисна група писала про дітей, вивезених з Харківської області, дітей з Маріуполя, всиновлених дітей з Донецької області й інші злочини проти дітей

Під час квітневої конференції ОБСЄ представник Харківської правозахисної групи, юрист Владислав Должко розповів про документування воєнних злочинів РФ. З-поміж іншого правник презентував позицію Харківської правозахисної групи щодо примусової депортації українських дітей до РФ, вказавши, що зібрані ХПГ дані дають обґрунтовані підстави для кваліфікації зазначених дій як геноциду.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися