MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

За час російської окупації у Криму були зафіксовані 24 випадки переслідування дітей

02.06.2023   
Марина Гарєєва
Такі дані озвучили в Кримськотатарському ресурсному центрі. Там також відмітили, що реальна кількість дітей, які зазнали переслідувань окупаційної влади, може бути значно більшою.

Обшуки в тимчасово окупованому Криму. Ілюстративне зображення. Світлина: Nikolai Galkin / TASS

Обшуки в тимчасово окупованому Криму. Ілюстративне зображення. Світлина: Nikolai Galkin / TASS

У Криму були зафіксовані щонайменше 24 випадки переслідування неповнолітніх представниками російської влади за період окупації півострова.

Такі дані озвучили в Кримськотатарському ресурсному центрі. Там також відмітили, що реальна кількість дітей, які зазнали переслідувань окупаційної влади, може бути значно більшою.

У КРЦ розповіли, що, зазвичай, підлітків переслідують в адміністративному порядку. Підконтрольна РФ влада, як правило, вдається до двох видів покарань: штрафує батьків або заарештовує на кілька діб.

“Кримськотатарський Ресурсний Центр вважає ці переслідування незаконними, політично вмотивованими та злочинними, — наголосили правозахисники. — Ця політика окупантів спрямована на залякування дітей з метою подавити будь-які спроби висловити власну думку та висловити протест, а також схилити їх на свій бік. Такі випадки позначаться на дитячій психіці, залишаться у пам’яті на довгий час та вплинуть на подальше життя дітей”.

У КРЦ навели конкретні приклади переслідувань. Нагадаємо деталі деяких з них:

4-го квітня 2019-го року підконтрольний РФ суд Білогірського району засудив 16-річного кримського татарина Абдурамана Абдувелієва до шести місяців обмеження волі за статтею 329 КК РФ (Наруга над державним гербом Росії або державним прапором Росії). Хлопця звинуватили в тому, що 2-го травня 2018-го він зняв три російські прапори з адміністративної будівлі сільської ради, розташованого біля школи пам’ятника та клубу у селищі Курське Білогірського району. “Решта хлопців, які були з братом в той день, виступають або в ролі свідків, або в ролі обвинувачів, брат вчиться в школі, яка розташована в Судакському районі. У зв’язку з рішенням суду незрозуміло, яким чином брат буде відвідувати школу. Тому що він повинен бути пів року в межах нашого села і кожного разу повідомляти про свій намір виїхати”, — коментувала рішення суду сестра Есма Абдувелієва Абдурамана.

Вже 26-го липня 2018-го року у селищі Курське представники РФ провели масові обшуки у будинках неповнолітніх кримських татар: Мустафи Коки, Умера Абдувелієва, Різвана Сейтхалілова, Сейтумера Асанова, Азіз-Мухаммеда Алієва. Усіх їх підозрювали у тому, що наприкінці червня того ж року вони зняли та спалили російський прапор, причеплений до будівлі сільради. За фактом інциденту порушено кримінальну справу за ст. 329 КК Росії про наругу над державними символами Росії. Після обшуків російські силовики затримали Ескендера Абдувелієва і Сейтумера Асанова.

У січні 2020-го року так звані співробітники Сакської окупаційної поліції затримали та катували 17-річного кримського татарина Сервера Расільчака. Підлітка били та катували електрошокером, аби він зізнався в крадіжці грошей з автомийки, яку він насправді не вчиняв. Сервера також принижували, у тому числі за національною ознакою. Хлопця відпустили лише після того, як змусили написати заяву на ім’я начальника відділу поліції Дмитра Стрюкова про те, що фізична сила до нього не застосовувалася. Проте Расільчак зняв побої та написав заяву за місцем проживання у відділення поліції Роздольненського району.

14-го жовтня 2021-го року російські силовики затримали громадянського журналіста, 16-річного Амара Абдулгазієва. Хлопця затримали біля будівлі Кримського гарнізонного військового суду, підконтрольного РФ. Окупанти розпитували Амара про батька, політв’язня Тофіка Абдулгазієва, та згодом відпустили.

9-го листопада 2021-го року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону ухвалив незаконний вирок двом підліткам, підозрюваним у “підготовці терористичного акту” у Криму. Їх засудили до семи років позбавлення волі з відбуванням покарання у виховній колонії та до чотирьох років позбавлення волі з відбуванням покарання у колонії загального режиму відповідно.

23-го листопада 2021-го року російські силовики затримали двох інших дітей: 16-річного Амара Абдулгазієва та 14-річну Мер’єм Куламетову, які прийшли зустріти з ізолятора тимчасового тримання адвоката Едема Семедляєва. Дітей утримували в СІЗО протягом доби.

27-го листопада 2021-го року підконтрольний РФ Центральний районний суд в окупованому Криму оштрафував 17-річну Сафіє Якубову. 1-го листопада дівчина прийшла на оголошення апеляції у красногвардійській справі “Хізб ут-Тахрір”. Сафіє оштрафували на 10 тисяч рублів за статтею 20.6.1 КоАП РФ.

20-го січня 2022-го року представники РФ визнали неповнолітнього активіста, сина політв’язня Амара Абдулгазієва, винним за статтею 20.2.2 КоАП РФ (Організація масового одночасного перебування та (або) пересування громадян у громадських місцях, що спричинили порушення громадського порядку). Хлопця оштрафували на 10 тисяч рублів.

2-го травня 2023-го росіяни спіймали юнака, який під час соцопитування в Криму заявив, що не боїться контрнаступу ЗСУ та підтримує Україну. Правозахоронці змусили хлопця просити вибачення на камеру. У соцмережах стверджували, що затриманий хлопець був 16-річним школярем.

20-го березня 2023-го року в тимчасово окупованій Алушті затримали та поставили на облік чотирьох школярів за публікацію відео зі знищенням російського прапора. Як розповіли у КРЦ, ішлося про учнів дев’ятого класу (двох дівчат та двох юнаків), які на початку повномасштабного російського вторгнення зірвали російський прапор з будівлі, розірвали його та потопталися по ньому, а згодом розмістили відповідне відео у соцмережах.

24-го травня 2023-го року двоє підлітків з тимчасово окупованого Бердянська Запорізької області — Тігран Оганнісян та Микита Ханганов — отримали “обвинувачення” від Слідчого комітету РФ у нібито підготовці диверсії на залізниці, що передбачає від десяти до 20-ти років ув’язнення. Обидва хлопці 2006-го року народження. Як наголошували правозахисники, хлопці залишилися сам на сам із російською репресивною машиною, адже призначені слідчим адвокати не здійснюють захист, а російські слідчі дуже поспішають передати справу до суду

26-го травня 2023-го року у тимчасово окупованій Керчі представники РФ затримали трьох юнаків, які наносили написи про Путіна, російську армію вбивць і приналежність Криму до України. Хлопців заарештували на 15 діб, їх погрожують посадити на п’ять років. За наявною інформацією, це могли бути Жидков Михайло та Савченко Єгор (ім’я третього юнака невідоме). Пізніше росіяни оприлюднили “вибачення” юнаків.

“Однією із задач будь-якої держави є забезпечення прав дітей на життя, захист, безпеку, здоров’я, освіту, відпочинок та дозвілля. Проте РФ робить все навпаки. На жаль, окупанти не шкодують нікого і навіть дітей”, — наголошували у КРЦ.

У Кримськотатарському Ресурсному Центрі переконані, що подібні дії представників РФ є відступом від Конвенції ООН про права дитини, а також грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права, що забороняє застосовувати законодавство країни-окупанта на окупованих нею територіях.


Харківська правозахисна група неодноразово висвітлювала злочини РФ проти українських дітей, зокрема депортацію та насильницьке переміщення. Нещодавно росіяни хвалилися, що вивезли з тимчасово окупованих територій Запорізької області понад 2 тисячі осіб, з-поміж яких майже 800 дітей.

Згідно зі звітом Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ), оприлюдненим 4-го травня, Російська Федерація порушує права українських дітей, яких було незаконно депортовано чи переміщено. Експерти ОБСЄ зафіксували численні та повторювані порушення інтересів та прав дітей, передбачених Конвенцією ООН про права дитини, з-поміж яких: права на ідентичність, сімʼю (та возз’єднання з сім’єю), освіту, доступ до інформації, відпочинок, дозвілля, свободу думки, совісті та релігії, права на свободу і недоторканність та багато іншого.

27-го квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. За офіційними даними української влади, лише від початку повномасштабного вторгнення представники РФ могли вивезти понад 19 тисяч українських дітей. У Європарламенті вважають, що від 2014-го року представники РФ могли депортувати до 300 тисяч українських дітей. До злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. Терористична держава не гребує жодними методами — порушує кримінальні справи та залучає силові структури, аби завадити дітям повернутися до України. За останньою інформацією, наразі до України вдалося повернути 371 дитину.

Організованість і злагодженість дій окупаційних сил РФ вказують на невипадковість скоєних злочинів. У ПАРЄ наголошували, що це може свідчити “про намір знищити як Україну і українську ідентичність, так і культурні й мовні особливості її народу”.

Харківська правозахисна група писала про дітей, вивезених з Харківської області, дітей з Маріуполя, всиновлених дітей з Донецької області й інші злочини проти дітей. Детальніше про російську війну проти українських дітей можна прочитати в рубриці Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися