MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Страх — це наш друг, а не ворог

21.06.2023   
Костянтин Пейчев, психолог
Страх — це стан, що описує сьогодення. Він виникає у відповідь на реальну чи уявну небезпеку.

[костянтин пейчев, психолог]

Деякі з загроз існують тут і зараз (небезпечна або тривожна ситуація), інші — виникають у відповідь на те, що відбувається власне з людиною (тривожні фізичні відчуття, думки або спогади про минуле), а деякі є їхньою комбінацією.

Страх характеризується різким та гострим сплеском симпатичної гілки вегетативної нервової системи, що супроводжується інтенсивними фізіологічними змінами (підвищеним потовиділенням, прискореним серцебиттям, задишкою, підвищенням кров’яного тиску) та активною тенденцією до боротьби чи втечі від ознак загрози або небезпеки. Страх також пов’язаний з підвищеною пильністю та концентрацією уваги [Барлоу, 2002].

За більшості обставин страх є корисним, оскільки виконує важливу функцію: мотивує та мобілізує людину на використання захисних заходів. Фізіологічні та психологічні зміни, пов’язані зі страхом, покликані максимізувати поведінкову ефективність людини, щоб запобігти загрозливій події.

Тобто страх — це реакція організму, що змушує людину робити захисні дії, коли виникає загроза її безпеці чи здоров’ю. У деяких випадках ці дії є рефлекторними та відбуваються на безумовній (ненавченій) основі. Наприклад, коли людина заплющує очі та повертає голову убік, реагуючи на об’єкт, що летить у її напрямку. В інших випадках такі дії відбуваються на завченій (умовній) основі, часто за допомогою мови [Ейферт, Форсайт 2005]. Наприклад, коли людина ухиляється і стрибає вліво, тому що хтось кричить “небезпека праворуч”, вона робить це частково через знання мови.

Занепокоєння і тривога щодо події, яка може загрожувати життю, є корисними та адаптивними. Наприклад, занепокоєння може допомогти скласти план дій, що дозволить ефективніше реагувати на потенційні загрози здоров’ю, роботі, безпеці чи добробуту сім’ї.

Отже, страх може допомагати нам виживати, справлятися з небезпекою особливо зараз, у період воєнного стану.

Якщо у вас або ваших близьких тривалий час спостерігаються стресові реакції, потрібно звернутися за професійною допомогою.

Харківська правозахисна група безкоштовно надає кваліфіковану психологічну допомогу постраждалим від воєнних злочинів у різних містах України та віддалено.

Записатися на консультацію можна, звернувшись до однієї з наших приймалень за телефоном.

 Поділитися