MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Як діяти у випадку викиду радіації та як Україна готується до можливого теракту РФ З РФ до Угорщини: що відбувається з вивезеними українськими військовополоненимиРосіяни затримали десятки мешканців МелітополяРосіяни готують техногенну катастрофу й замінували хімзавод ‘Кримський титан’ ‘Скіфське золото’ має повернутися до України Російські військові обстрілюють Херсон та Херсонщину, звідки евакуюють людей після підриву Каховської ГЕСПеред підривом Каховської ГЕС у РФ дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, що сталися унаслідок воєнних дій і терактівРосійські військові мінують кримський завод ‘Титан’Як українські тварини опинилися на Алеї слави в Голлівуді Заповідник ‘Асканія-Нова’: росіяни призначили свого ‘директора’День пам’яті втрачених видів: через війну потерпають рідкісні тварини, що мешкають у степовій зоніUAnimals: Внаслідок російської агресії в Україні може зникнути понад 80 видів тварин Від війни постраждала п’ята частина українських заповідників і майже третина лісового фондуЕкологічна катастрофа на Луганщині як наслідок військових дійКерівництво Темнівської колонії судитимуть за забруднення річки УдиЯкий вирок нам виносить природа? Або як ми обманюємо самих себе, коли забруднюємо довкілляПісля нас хоч потоп, або Чому екологічні катастрофи стали в Україні нормою життя?Автівка з краденими хімікатами потрапила в Рось: у Білій Церкві припинено водопостачання (ОНОВЛЕНО)

Катування українських військовополонених та цивільних ув’язнених

26.06.2023    доступно: in English
Євген Захаров
У Міжнародний день захисту жертв катувань ХПГ ділиться даними, зібраними глобальною ініціативою “Трибунал для Путіна” (Т4Р). Наразі в базі T4P задокументовано 538 випадків катувань, у тому числі 12 неповнолітніх. Найбільше інцидентів катувань (278) було зафіксовано в Харківській області.

Катівня в Ізюмі, 19 вересня 2022 року. © Олександра Новосел / Суспільне

Катівня в Ізюмі, 19 вересня 2022 року. © Олександра Новосел / Суспільне

Сьогодні — Міжнародний день захисту жертв катувань. Цей день оголошений Генеральною Асамблеєю ООН (Резолюція A/RES/52/149) у 1997 році “з метою повного викоренення катувань і забезпечення ефективного функціонування Конвенції проти катувань і інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, яка набула чинності 26 червня 1987 року”.

З початком повномасштабного вторгнення катування росіянами українських військовополонених та цивільних ув’язнених на окупованих територіях стало масовим явищем. Майже кожен, хто опинився під вартою, був підданий катуванням — іншого працівники Харківської правозахисної групи (ХПГ), які допомагають жертвам воєнних злочинів, не бачили. Жертвами катувань стають літні люди, жінки і навіть діти. Проте упевнитися в цьому можна тільки тоді, коли люди звільнені з-під варти і повернулися на підконтрольну уряду територію країни, тобто у порівняно невеликій кількості випадків. В базі даних ініціативи “Трибунал для Путіна” (Т4Р) задокументовано 538 випадків катувань (в тому числі 12 неповнолітніх), водночас кількість цивільних ув’язнених в базі Т4Р, незаконно затриманих або зниклих безвісти, близько п’яти тисяч. Але і ця цифра значно менше реальної кількості цивільних бранців, яка сягає майже 20 тисяч. Дізнатися, де саме знаходяться в’язні, вкрай важко.

Найбільше інцидентів катувань в базі Т4Р зафіксовано в Харківській області — 278, в тому числі шість дітей. Далі йдуть Київська область — 72 випадки (дві дитини), Чернігівська — 58 (три дитини), Херсонська та Донецька області — по 32 випадки, Запорізька область — 23 випадки (одна дитина). У Сумській області задокументовано 18 випадків катувань, Миколаївській — 16, Луганській — 6 випадків.

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури [воєнні злочини катування катування струмом тапік]

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури

Найбільший ризик потрапити в неволю на окупованій території і бути підданим катуванням мають учасники бойових дій у 2014-2021 рр., прикордонники, рятувальники, інші працівники органів державної влади та місцевого самоврядування, депутати місцевих рад, а також відомі в своїх місцевостях люди — підприємці, громадські діячі, журналісти і навіть священники. Їх спочатку найчастіше утримують під вартою в приміщеннях, геть непридатних для тримання в’язнів, що само по собі може бути кваліфіковано як катування умовами тримання. В Харківській області після звільнення було знайдено 25 таких катівень, де мучили людей — в Ізюмі, Куп’янську, Балаклії, Вовчанську та інших місцях. Опис деяких з цих катівень та свідчення постраждалих в них можна знайти на сайті ХПГ.

Адвокати ХПГ представляють інтереси 90 потерпілих від катувань, серед яких — 13 жінок та 77 чоловіків, в тому числі один хлопчик. Близько 20 жертв катувань мають вік близько 60 та більше. Сексуальному насильству були піддані 19 жертв: 12 жінок, 6 чоловіків та один хлопчик. Завдяки пошуку та опитуванню свідків адвокатам ХПГ вдалося встановити 9 катів, яких притягли до відповідальності. Адвокати ХПГ працюють у тісній співпраці з органами прокуратури та слідчих управлінь СБУ в Харківській та Київській областях.

Окрім правової допомоги, ХПГ надає постраждалим від катувань також психологічну та благодійну, а в окремих випадках — медичну допомогу. Також ми сприяємо проведенню судово-медичної експертизи, а психологи ХПГ готують для органів прокуратури Amicus Curiae (висновок спеціаліста) на основі Стамбульського протоколу в оновленій версії 2022 року про психологічний стан постраждалих від катувань.

 Поділитися