Росіяни затримали десятки мешканців Мелітополя
Затримання й зникнення людей у тимчасово окупованому Мелітополі
Російські військові затримали та доправили до окупаційної комендатури десятки мешканців Мелітополя, що наразі перебуває під контролем ЗС РФ. Подальша доля незаконно затриманих українців невідома.
Про це 12-го червня розповів міський голова Мелітополя Іван Федоров у своєму телеграм-каналі.
“На вулиці [представники РФ] випустили десятки патрулів, і зупинити для перевірки можуть кожного. Встановлюють блокпости, зупиняють авто, перевіряють салон, багажник, документи й телефони. Ходять з перевірками по домівках та вдираються вночі з обшуком”, — окреслив ситуацію мер міста.
Ще 5-го червня міський голова повідомляв, що до Мелітополя прибули ефесбівці, які намагаються виявляти патріотично налаштованих містян. “З якою метою це робиться та що може очікувати на наших людей, залишається тільки здогадуватись”, — зауважував голова Мелітополя. Федоров наголошував, що в окупованому РФ Мелітополі давно небезпечно висловлювати свою думку, а спеціально навчені ефесбівці лише погіршать ситуацію.
Окрім цього, ще на початку червня міський голова Мелітополя повідомляв, що росіяни почали частіше викрадати людей.
“Останні два тижні посилюються викрадення людей, — казав Федоров 3-го червня. — Ми бачимо, що кожного дня до десяти людей забирають у полон”. При цьому, за даними міського голови, росіяни викрадають людей, які належать до абсолютно різних категорій: журналістів, пенсіонерів чи навіть студентів.
З огляду на підступність представників РФ, які нехтують усіма законами та звичаями ведення війни та тероризують цивільне населення, мер радив містянам дотримуватися правил безпеки: видаляти усю інформацію з телефонів та за змоги виїздити з окупованого міста.
Глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (T4P) станом на 13 червня було зафіксовано понад 42 з половиною тисячі злочинів, імовірно скоєних представниками РФ в Україні. З них у понад трьох тисячах випадків ідеться про зникнення людей; встановлено понад чотири тисячі постраждалих від насильницьких зникнень. Це неостаточні цифри: реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.
Правозахисна ініціатива T4P була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022-го року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України.
Продовження примусової паспортизації мелітопольців
Раніше Харківська правозахисна група писала, як у Мелітополі лікар відмовився госпіталізувати дитину, бо в тої не було російського паспорта. Окрім цього, на тимчасово окупованих територіях Запорізької області хворі на цукровий діабет могли отримати інсулін тільки за наявності російського паспорта. Російські окупанти не видавали інсулін навіть тим українцям, які потребували його для лікування дітей, якщо вони не отримали російського паспорта. Такі вимоги російських окупаційних сил порушують 45 статтю IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі, у якій чітко вказана заборона: “Забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.
Попри це, за інформацією мера Мелітополя, вже з квітня 2023-го росіяни почали складати списки підлітків, яким має виповнитися 14 років, аби видати їм російські паспорти. Як ми раніше писали, окупанти погрожують батькам і обіцяють не видати атестати тим дітям, які не матимуть паспортів держави-окупанта. “А гауляйтери тим часом влаштовують шоу з урочистою роздачею паспортів підліткам, щоб показати їхню нібито ‘добровільність’”, — зауважував Федоров у телеграм-дописі від 12-го червня. Міський голова наголошував, що при цьому “посилюється тиск і щодо дорослих: будь-яка фільтрація закінчується погрозами тим, хто не отримав рашистський паспорт”.
Посилені перевірки в тимчасово окупованому Криму
Росіяни посилюють заходи з пошуку українського підпілля і в тимчасово окупованому Криму, повідомили у Центрі національного спротиву 12-го червня. Зокрема, російські загарбники посилили заходи безпеки на пунктах в’їзду на незаконно збудований керченський міст, почали ретельніше перевіряти особисті документи кримчан, транспортні засоби та документи на транспортні засоби.
У ЦНС також попередили, що росіяни перевіряють історію браузера та підписки у телеграмі та/або вайбері.
“Також окупантів цікавить, чи встановлений на телефоні VPN, аби обходити блокування українських сайтів”, — наголошували у ЦНС.
Правильне видалення інформації зі смартфона
З огляду на це, українців, які опинилися в окупації, закликали бути пильними й чистити історію браузерів та відписуватися від українських телеграм-каналів перед виходом на вулицю, адже під час фільтраційних і контрдиверсійних заходів, росіяни насамперед вивчають телефони. Окрім цього, у ЦНС радили використовувати інший телефон для передачі інформації Силам оборони. Там також розповідали, як правильно видаляти інформацію з мобільного пристрою, аби не викликати підозр у російських зайд.
У Центрі національного спротиву наголошували, що телефон потрібно завжди очистити від повідомлень та файлів, які можуть вас видати. “Проте спецслужби ворога мають спеціальне обладнання та комп’ютерне забезпечення, за допомогою якого вони можуть відновити видалену інформацію зі смартфона”, — відмічали у ЦНС.
Тому після того, як ви видалили файли вручну, варто скористатися так званими “шредерами” — програмами, які остаточно знищують файли, які можна знайти в магазині додатків вашого смартфона.
При цьому повністю порожній телефон також може викликати підозри окупаційної влади.
“Якщо ви проживаєте на ТОТ, ви знаєте, що при наявності абсолютно ‘чистого’ телефона окупанти вимагають від вас показати інший, розуміючи те, що ви маєте щось переховувати”, — відмічали у ЦНС. Тому ваш “публічний телефон” (який ви спокійно можете показати) завжди повинен містити звичайні листування, в яких ідеться про побутові речі, мирні фотографії, які доводять, що ви абсолютно безпечні для російських окупантів.
Та якщо немає іншого виходу й потрібно скинути систему до заводських налаштувань, у ЦНС радили такий алгоритм дій:
Android: зайдіть у Налаштування — оберіть Загальне керування — натисніть Скидання — натисніть Скинути до заводських налаштувань (назви меню можуть дещо відрізнятися у різних моделях).
iOS: оберіть Параметри — Загальні — Перенести чи скинути iPhone — Стерти весь вміст і налаштування.