MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Росіяни затримали десятки мешканців МелітополяРосіяни готують техногенну катастрофу й замінували хімзавод ‘Кримський титан’ ‘Скіфське золото’ має повернутися до України Російські військові обстрілюють Херсон та Херсонщину, звідки евакуюють людей після підриву Каховської ГЕСПеред підривом Каховської ГЕС у РФ дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, що сталися унаслідок воєнних дій і терактівРосійські військові мінують кримський завод ‘Титан’Як українські тварини опинилися на Алеї слави в Голлівуді Заповідник ‘Асканія-Нова’: росіяни призначили свого ‘директора’День пам’яті втрачених видів: через війну потерпають рідкісні тварини, що мешкають у степовій зоніUAnimals: Внаслідок російської агресії в Україні може зникнути понад 80 видів тварин Від війни постраждала п’ята частина українських заповідників і майже третина лісового фондуЕкологічна катастрофа на Луганщині як наслідок військових дійКерівництво Темнівської колонії судитимуть за забруднення річки УдиЯкий вирок нам виносить природа? Або як ми обманюємо самих себе, коли забруднюємо довкілляПісля нас хоч потоп, або Чому екологічні катастрофи стали в Україні нормою життя?Автівка з краденими хімікатами потрапила в Рось: у Білій Церкві припинено водопостачання (ОНОВЛЕНО)Як діяти у випадку викиду радіації та як Україна готується до можливого теракту РФ В Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії кримським дітям

З РФ до Угорщини: що відбувається з вивезеними українськими військовополоненими

20.06.2023   
Марина Гарєєва
Як повідомляють у МЗС та ГУР, українці перебувають в ізоляції та під наглядом. Рідні бранців не знають, коли ті повернуться додому, та не розуміють, у яких умовах їх утримують, адже зустрічі відбуваються деінде й у присутності третіх осіб. Детальніше про долю полонених — у статті ХПГ.

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко. Світлина: Олег Ніколенко / фейсбук

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко. Світлина: Олег Ніколенко / фейсбук

Вивезені з Росії до Угорщини українські військовополонені утримуються в ізоляції й де факто не мають вільного статусу.

Про це 19-го червня заявив речник МЗС Олег Ніколенко.

Ніколенко розповів, що Міністерство закордонних справ України, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими та інші уповноважені органи намагаються повернути до України військовополонених, яких передали з Росії до Угорщини. Імовірно, йдеться про одинадцятьох українських військовослужбовців, яких вивезли до Угорщини без відома українського уряду та міжнародних правозахисних організацій.

Як повідомив речник МЗС на своїй фейсбук-сторінці, наразі українські дипломати не можуть зв’язатися з громадянами України, яких утримують в Угорщині.

“Це, а також інформація, отримана від родичів деяких із них, свідчить про те, що запевнення угорської влади про нібито вільний статус українських захисників в Угорщині не відповідають дійсності, — написав Ніколенко 19-го червня. — Фактично вони утримуються в ізоляції, не мають доступу до відкритих джерел інформації, їхнє спілкування з рідними відбувається в присутності третіх осіб, їм відмовляють у встановленні контакту з посольством України”.

Те, що Україна не має доступу до власних громадян, яких вивезли до Угорщини, а українців не звільнили, підтвердили і у ГУР. Як розповів представник пресслужби Головного управління розвідки Андрій Юсов у етері Радіо Свобода, родичі військовополонених повідомляли, що, насправді, українці перебували під наглядом, їх обмежували у контактах та зв’язку. Юсов наголошував, що зв’язок з рідними також був обмежений і відбувався у присутності третіх осіб.

У ГУР також зауважили, що, відповідно до норм міжнародного права, імена переданих до Угорщини українців мав би підтвердити Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Держава-агресор (яка передала військовополонених) та інша держава (до якої вони прибули) мали б надати МКЧХ цю інформацію. Проте цього не зробила ані РФ, ані Угорщина. Росія досі офіційно не повідомила про передачу українців, а Міноборони РФ не підтвердило факт передачі військовополонених, каже Юсов.

Хоча в України є попередній список українців, які могли опинитися в Угорщині, це неофіційні дані. Радник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Іван Ангелін також говорив про те, що імена та прізвища українських полонених були встановлені не в результаті офіційних перемовин: це були оперативні відомості.

Таким чином імовірно 11 українських військовополонених у невідомий спосіб опинилися за межами держави-агресора, всупереч міжнародному праву і Женевським конвенціям, підсумували у ГУР. Юсов наголосив, що невідомо, що відбувалося з військовополоненими після того, як вони прибули на територію Угорщини, адже про це говорили лише офіційні особи, а не самі полонені.

Передісторія

Як зауважували в ГУР, українська сторона знала про російську спецоперацію з передачі українських військовополонених Угорщині ще до офіційних заяв. Україна зверталася з запитами щодо підтвердження чи спростування цих даних, проте Угорщина узагалі заперечувала факт проведення операції. Лише після того, як інформацію поширили ЗМІ та оприлюднила РПЦ, угорська сторона почала давати коментарі. При цьому представники угорського уряду надавали різну інформацію:

“Спочатку казали, що вони — військовополонені, потім, що вони були як вільні люди, що вони самі звернулись. Але ж ми розуміємо, що це не так. Був запит з боку Угорщини, запит конкретно стосовно військовополонених. Цьому є підтвердження, у тому числі документальні”, — підкреслював Юсов.

Як повідомляли журналісти “РБК-Україна”, які посилалися на власні джерела, українських військових передали до Угорщини через їхнє “закарпатське походження”, а сама передача відбувалася за посередництва благодійної організації — Мальтійської служби допомоги Суверенного Ордену Госпітальєрів. У 2020-му році Україна ратифікувала угоду про співпрацю з урядом Суверенного Військового Ордену Госпітальєрів Святого Іоанна Єрусалимського, Родосу і Мальти.

Речник уряду Угорщини Золтан Ковач також говорив, що українські військовополонені були звільнені у РФ “після співпраці між Російською православною церквою та Угорською благодійною службою Мальтійського ордену”, повідомляли журналісти CNN. За словами Ковача, українські військовослужбовці нібито поїхали до Угорщини за власним бажанням. Речник угорського уряду розповідав, що більшість військових мали угорське громадянство, а решта “отримали статус біженців в Угорщині”, при цьому всі вони стали “вільними особами” та “можуть залишитися в Угорщині або покинути Угорщину в будь-який час за власним бажанням”. 

Під час виступу в ПАРЄ 19-го червня Міністр закордонних справ Угорщини також заявляв, що офіційний Будапешт нібито непричетний до вивезення українських військовополонених, а перемовини вели релігійні організації. Відповідаючи на запитання члена української делегації Юрія Камельчука, яким чином українські полонені опинилися в Угорщині та коли вони повернуться до своїх родин, Сіярто казав, що українці вільні, а Угорщина тут ні до чого. “Були переговори між церквою та релігійними організаціями. Держава Угорщина абсолютно не залучена”, — стверджував міністр. За його словами, українці “вільні у своєму пересуванні в Угорщині, вони вільні робити те, що вони хочуть робити”. “І якщо вони захочуть вийти на зв’язок з українською владою, то вони вільні це зробити, я можу вам це гарантувати”, — цитували Сіярто журналісти DW.

Проте у Брюсселі вважають, що Будапешт повинен пояснити як свою участь у процесі передачі українців з РФ до Угорщини, так і повну відсутність комунікації з українським урядом. “Росія повинна дотримуватися своїх зобов’язань з міжнародного гуманітарного права та забезпечити гуманне поводження з військовополоненими за будь-яких обставин відповідно до Женевських конвенцій, і не наражати їхні життя на небезпеку. Щодо Угорщини, то її влада має пояснити деталі та свою участь у звільненні українських громадян <...>, а також комунікацію Угорщини з цього питання з українською владою”, — говорив речник Європейської комісії з питань зовнішньої політики Петер Стано.

Що далі?

Як пояснював радник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Іван Ангелін, поки Україна не поверне військовополонених додому, вони будуть вважатися зниклими безвісти за особливих обставин. При цьому, за інформацією Ангеліна, рідним полонених українців не кажуть, коли вони зможуть повернутися додому.

Невідомі й умови утримання українських бранців, наголосив радник Уповноваженого, адже під час зустрічей рідні не відвідують місця утримання військовополонених. Іван Ангелін описав механізм таких зустрічей: спочатку рідні військових приїздять до Угорщини, де їх селять у якомусь готелі чи хостелі. Потім рідних бранців везуть у певне місце, куди привозять і полонених українців.

“Тобто родичі не відвідують місця утримання, а їх привозять і [вони] буквально годину, максимум дві, спілкуються”, — говорив Ангелін журналістам Суспільного.

При цьому угорська влада ігнорує спроби української сторони налагодити конструктивний діалог.

Як наголошував речник МЗС Олег Ніколенко, подібні дії Угорщини ставлять під сумнів задекларовані угорською владою гуманітарні мотиви вивезення українців. Щобільше, такі дії можуть кваліфікуватися як порушення положень Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

“МЗС України вчергове звернулося до угорської сторони з вимогою негайно допустити українського консула до українських військовополонених, аби він міг оцінити їхній фізичний та психологічний стан, розповісти їм про їхні права, а також надати термінову консульську допомогу”, — заявляв Ніколенко.

Оновлено:

Увечері 20-го червня Олег Ніколенко повідомив, що Посольству України в Будапешті вдалося повернути трьох українських військовополонених з Угорщини. Наразі вони перебувають на українській території, їм надається усебічна підтримка, написав речник МЗС на своїй фейсбук-сторінці. “Українські дипломати разом із Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими та іншими причетними органами України продовжують вживати активних заходів, аби повернути додому решту вивезених з Росії в Угорщину українських захисників”, — запевнив Ніколенко.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися