MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

В Україні запрацювала ще одна гаряча лінія, де рідним зниклих безвісти надають юридичну допомогу

26.06.2023   
Марина Гарєєва
На гарячій лінії правники відповідатимуть на актуальні запитання та допомагатимуть з отриманням соціальних гарантій та грошових виплат, передбачених державою.

Ілюстративне зображення. Світлина: ombudsman.gov.ua

Ілюстративне зображення. Світлина: ombudsman.gov.ua

Офіс Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, створив додаткову гарячу лінію юридичної допомоги, на яку можуть звернутися родичі зниклих безвісти.

Про це повідомили Олег Котенко, Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, і Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

“Юридичний супровід цих людей є вкрай важливим, адже вони зараз у відчаї й не можуть з усіма деталями розібратися самостійно. Саме тому було прийнято рішення всіляко сприяти їм у цьому”, — написав Уповноважений у своєму телеграм-каналі 25-го червня.

Котенко розповів, що на гарячій лінії працюватимуть фахові юристи, які зможуть відповісти на запитання, а також допоможуть з отриманням соціальних гарантій та грошових виплат, передбачених для рідних зниклих безвісти.

Для отримання безоплатної юридичної консультації родини зниклих безвісти можуть звертатися за телефоном: +380 66 053 11 39. Гаряча лінія працює з понеділка по п’ятницю, з 9:00 до 18:00.

Нагадаємо, що у травні 2023-го в Україні почав працювати Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. У Єдиному реєстрі мають бути зібрані та централізовані основні дані щодо зниклих безвісти: ПІБ особи, її місце та дату народження, сімейний стан, місце проживання, територію, де відбулося зникнення, обставини та час зникнення, прикмети й таке інше. Крім цього, до Єдиного реєстру має бути внесена інформація щодо наявності чи відсутності рішення суду (про визнання осіб безвісно відсутніми або оголошення їх померлими) та інші дані, які сприятимуть розшуку. У Мінреінтеграції обіцяли, що вже через місяць після внесення відповідної інформації до Єдиного реєстру рідні зможуть отримати витяг, який підтверджуватиме статус зниклої безвісти особи. “На підставі витягу люди зможуть звернутися до Пенсійного фонду, щоб отримати пенсію по втраті годувальника непрацездатним членам сімʼї”, — пояснювали в Мінреінтеграції. Детальніше про реєстр і те, як отримати витяг, можна прочитати у статті ХПГ.

У базі, зібраній глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (Т4Р), наразі є близько п’яти тисяч цивільних ув’язнених, незаконно затриманих і зниклих безвісти. При цьому реальна кількість бранців Кремля сягає майже 20 тисяч. Як зазначав директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, украй важко дізнатися, де саме вони перебувають.

“Левову більшість зникнень можна попередньо кваліфікувати як насильницькі зникнення, — казав Євген Захаров, — оскільки усі намагання рідних розшукати зниклих натикаються на відмову у відповіді, або на твердження, що місцеперебування невідоме”. Міжнародний Червоний Хрест також не є помічним, адже в кращому випадку там можуть відповісти, що людина перебуває на території РФ, без уточнень, де саме.

Виступаючи під час слухань Підкомітету з прав людини Європарламенту, директор ХПГ наголошував, що насильницькі зникнення з приховуванням місцеперебування людини, так само як і незаконне тримання під вартою без рішення суду, є грубими порушеннями прав людини та можуть бути попередньо кваліфіковані як злочин проти людяності.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися