MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У братських могилах і без жодних позначок

29.06.2023   
Марина Гарєєва
Командування ЗС РФ намагається приховати справжню кількість загиблих через теракт на Каховській ГЕС. Лише упродовж двох днів на окупованій Херсонщині були знайдені понад 60 тіл. Тим часом в окупованій Голій Пристані росіяни облаштовують склади для награбованого, а українські журналісти встановлюють, хто насправді командував 205-ю бригадою на момент підриву.

Затоплена Херсонщина, фото: ASTRA

Затоплена Херсонщина, фото: ASTRA

Після того як Російська Федерація підірвала Каховську ГЕС, російські військові намагаються приховати справжні масштаби теракту й хоронять тіла людей, які загинули від повені, у братських могилах без жодних позначок.

Про це надвечір 28-го червня повідомили на офіційній фейсбук-сторінці Генерального штабу.

У Генштабі розповіли, що “у зв’язку зі спалахом вірусних хвороб окупанти були вимушені розпочати заходи зі стабілізації санітарно-епідеміологічної ситуації у низці населених пунктів тимчасово захопленої території Херсонської області, які постраждали через підрив Каховської ГЕС”.

Для цього росіяни змусили працівників комунальних служб розбирати завали та збирати тіла загиблих на тимчасово окупованих територіях Херсонщини. За два дні було знайдено понад 60 тіл.

“У результаті пошуково-відновлювальних робіт лише 24-25 червня цього року було знайдено понад 60 тіл, — ідеться у зведенні Генштабу. — Щоб приховати реальну кількість жертв, командуванням російських окупаційних військ було прийнято рішення про поховання загиблих у братських могилах без забору зразків ДНК та встановлення будь-яких позначок на місці поховання”.

6 червня 2023-го року. Олешки після підриву Каховської ГЕС. Світлина з фейсбук-спільноти міста Олешки.

6 червня 2023-го року. Олешки після підриву Каховської ГЕС. Світлина з фейсбук-спільноти міста Олешки.

Того ж 28-го червня заступниця міністра оборони Ганна Маляр розповіла, що в Скадовському районі Херсонської області росіяни створюють цілі склади, де зберігають вкрадене в місцевих мешканців майно. Російські окупанти також облаштовують пункти, де розбирають на запчастини викрадені автівки, аби згодом доправити їх на територію Російської Федерації.

“У населеному пункті Гола Пристань на тимчасово окупованій території у Херсонській області в конфіскованих будівлях окупанти облаштували склади зберігання награбованого майна та пункти розбирання викрадених автомобілів на запчастини”, — написала Ганна Маляр у своєму телеграм-каналі.

Як зауважила заступниця міністра, це демонструє “злочинну сутність” країни-агресора.


Нагадаємо, що у своїх розмовах російські військові підтверджували, що Каховську ГЕС підірвала російська диверсійна група, а за тиждень до підриву гідроелектростанції у Росії дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, які сталися унаслідок “воєнних дій” і терактів, у тому числі й аварії на тимчасово окупованих територіях України. При цьому сам підрив гідроелектростанції порушує заборону, встановлену статтею 56 Першого Додаткового протоколу до Женевських конвенцій щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів. Згідно з нею, заборонено здійснювати напади на установки та споруди, які містять небезпечні сили (до яких належать греблі, дамби, атомні електростанції), навіть коли такі споруди є військовими об’єктами, якщо подібний напад може викликати вивільнення небезпечних сил і подальші тяжкі втрати серед цивільного населення.

Нещодавно журналісти встановили, хто саме командував російською бригадою на знищеній Каховській ГЕС. Під час спільного розслідування “Схем” (Радіо Свобода) та агенції “Слідство.Інфо” журналісти з’ясували, що командувачем 205-ї окремої мотострілецької ‘казачої’ бригади РФ, яка захопила та контролювала Каховську гідроелектростанцію на момент її руйнації, був 43-річний полковник Роман Тітов з Алтайського краю, а не Едуард Шандура, як вважалося раніше. Наразі відомо, що Роман Тітов керує 205-ю окремою мотострілецькою бригадою щонайменше з серпня 2022-го року. Розслідувачі наголосили, що саме 205-та бригада захопила Каховську ГЕС у перший день повномасштабного вторгнення РФ. Журналісти змогли отримати список персонального складу бійців цієї бригади в одному з державних органів оборони України, після чого звірили частину отриманих даних за допомогою інших джерел: російських соцмереж, нагородних документів, а також зв’язалися з бійцями напряму. Додаткове підтвердження того, що у 205-ї бригади змінився командувач, розслідувачі знайшли на сторінці школи №16 села Кузьмінське Ставропольського краю. Ще у грудні 2022-го на сторінці школи в російській соцмережі “Вконтактє” опублікували лист вдячності школі за підписом командира 205-ї бригади Романа Тітова. Як повідомляли у Головному управлінні розвідки, Тітов бере “безпосередню участь у злочинній діяльності на території України” з березня 2015-го року. “Загалом отриманий журналістами список бійців 205-ї ОМСБр нараховує майже чотири сотні осіб, які служать у мотострілецьких батальйонах, роті спецзв’язку, гаубичних самохідно-артилерійських дивізіонах, реактивному артилерійському дивізіоні, протитанковому артилерійському дивізіоні, зенітно-ракетному дивізіоні, розвідбатальйоні, інженерно-саперному батальйоні та інших підрозділах 205-ї бригади”, — поділилися розслідувачі.

Харківська правозахисна група писала про підрив гідроелектростанції, подальші обстріли постраждалих територій і провалену евакуацію на окупованому лівобережжі Херсонщини. Наразі українські правоохоронці розслідують понад 190 злочинів РФ, вчинених проти українського довкілля, при цьому 14 з них були кваліфіковані як екоцид. Більше про російську війну проти української екосистеми можна почитати в рубриці Екологічні права.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися